Kus valmistuda sessiks

Pilk kalendrisse ja vastu vaatab pikkade õhtutega novembrikuu. Kuigi ootame ilmselt kõik pikisilmi maagilist jõuluaega, kaasneb tudengi jaoks kogu aastalõpu ja -vahetusega ka pingeline sessiperiood.

Tavapärane soovitus sessiärevust minimeerida on alustada vajaliku kordamise ja õppimisega juba pisut varem. Kui palju varem? Liiga vara ei ole vist kunagi. Tõhusaks ja tulemuslikuks õppimiseks on kindlasti oluline sobiliku koha ja meetodi valik. Ülikoolilinna mõnusaim ja parima akadeemilise õppimisvaimuga raamatukogu saab veel viimast lihvi, kuid kohti, kus vähemalt sama edukalt ökonomeetrilisi mudeleid hinnata, võlaõigusseadust pähe tuupida või maailma keeltega mässata, on küll ja veel.

Koduköök

USAs on köögilaud paik, kus võetakse vastu pere jaoks olulisi otsuseid ning arutatakse päevakajalisi ja perekonna seisukohast tähtsaid teemasid. Tegelikult ongi köök üsna mõnus ja pisut ebatraditsiooniline paik, kus suuri tegusid korda saata. Unusta mugav diivan, kuhu ennast mõnulemiseks pikali visata, ja keera selg voodile, mis mõttes kutsub. Pigem tee endale tass head kohvi või teed, ava sülearvuti, konspektid ja säti end köögitaburetile või –toolile. Vajadusel ava meeldiv muusikavalik ja süvene ainesse. Lauapositsioon aitab kaasa tööviljakusele ja köök iseenesest asendab koduse laiskuse koduse hubasusega. Boonusena saab alati avada külmkapi ja endale söögipoolist valmistada. Ole valmis, et süvened õpikutesse märkamatult tundideks ja lähed sessile hulga rõõmsamal meelel. Pealegi oled säästnud hulga aega kodust väljaminemise arvelt ja leidnud endale uue produktiivse paiga. Tasub päris kindlasti järele proovida.

Mõnusad inspireerivad kohvikud

Kohvilõhn ja mõnus asjalik õhkkond on just see, mida osa inimtüüpe vajavad, et oma produktiivsemaid tunde päevas eesmärgipäraselt (loe: õppides) kasutada. Kodus tundub see võimatu. Mõnus on jääda päeva lõpuni pidžaamasse ja mugavalt diivanil lebada, kuid sessiks jäänud päevade aeg ja konspektide hulk on täiesti pöördvõrdelises seoses, sest materjali tuleb aina juurde. Seega on hea mõte ühineda kõigi teiste aktivistidega, kes ennast juba hommikul õppimislainele seadnud, korda sättinud, rüperaali ja konspektid kokku pakkinud ning veedavad aktiivseid tunde mõnes mõnusa äraolemisega kohvikus. Sea endale ajaline eesmärk, lülita välja Facebook ja jäta telefon kotti ning näed, kuidas kõige raskem aine kohe hulga selgemaks saab ja kuidas üks hästitehtud kohv või koogitükk kogu protsessile kaasa aitab. Kohvikuversiooni pooldab mõnusalt tegus õhkkond ja asjaolu, et välja minnes on eesmärk õppetükk selgeks saada ja seda saavutamata on sealt raske lahkuda. Tartus on oma mõnusa, ent asjaliku õhkkonna poolest eriti vahvad just Säde ja Werner, aga miks mitte ka mõned hubased nurgakesed ostukeskustes, kus late peale tehtud karu või südamed kohe eos päeva ilusaks teevad.

Ülikoolihoonete puhkeruumid

Vahel tekib loengute-seminaride vahele paus, mil koju minna tundub pigem kilplasele omane edasi-tagasi pendlitegevus ja samas on aega piisavalt vähe, et kinos mõnda head filmi ette võtta või näiteks šopinguretke korraldada. Ilmad on ka juba niivõrd külmad, et välja tuule kätte minna tundub pigem ebameeldiv. Pärast kerget einet, mis vist on igati loomulik pärast rasket loengut, on seega igati asjalik võtta ette mõni kodu- või grupitöö või materjal, mis rohkem arusaamist vajab, ning veeta vaba tunnike tee ja õppetüki seltsis. Uskuge, hiljem kannate endaga rahulolu ja kerget tunnet, et eksamiteks õppimine on käkitegu. Eri õppehoonetel on sellisteks vabadeks aukudeks erinevad puhketoad, kus lühikeseks ajaks leiab mugava nurgakese ja ehk ka mõne uue tutvuse. Samuti võib teadetetahvlilt leida põneva kuulutuse või reklaami, mis aitab teha plaane järgmiseks reedeõhtuks.

Spordisaali ajugümnastika

Öeldakse ju ikka, et terves kehas terve vaim ja tervet keha on talve hakul eriti mõnus vormida spordiklubis. Tartus on neid päris mitmeid. Fitnessklubi boonuseks on asjaolu, et pime ja kole ilm ei saa kunagi treenigu takistuseks. Tihtipeale on soojendust (või miks mitte ka põhitrenni) mõnus teha erinevatel kardioseadmetel, millel vändates või joostes aeg sisuliselt seisma jääb. Sellisel puhul on igati mõnus võtta kaasa konspekt viimasest loengust või vastused eksamiküsimustele ja need n-ö kaks kärbest ühe hoobiga lüües läbi käia. Aeg jooksulindil tundub lendavat ja kaotatud kalorid asenduvad suure hulga teadmistega, mis varem tundus tohutu raketiteadus. Hiljem saab kodus õppimise arvelt umbes viiendat korda „Kuidas ma kohtasin teie ema” lemmikosa üle vaadata või mõnda head raamatut lugeda. Seda kutsutakse efektiivseks ajakasutuseks.

Õpirühm

Kuigi vahel tundub eksamisessioon – aeg, mil kogu maailma raskus paari nädalasse kokku vajub – olevat isiklik mure, tasub meeles pidada, et sama tunneb ilmselt suurem osa kõigist teistest tuhandetest üliõpilastest, kellega me ühiselamut jagame, samas hoones õpime või kellest tänaval mööda kõnnime. Vahel on just sellekohane empaatia jagamine parim võimalik viis hammustada esimene tükk kogu materjalist, mis sessi ajal läbimist ootab. Piisab ühest suurest vaibast, lauast või diivanist, kuhu koguda kokku veel paar kursusekaaslast või sõpra ning alustada kõik üheskoos. Õppimise leevendamiseks võib kaasa võtta mõned snäkid ja seada sisse preemiasüsteem (iga tunni järel mõnus ühine puhkepaus, lõpetada õhtu vabas vormis koosviibimisega, minna hiljem koos välja sööma jms). Aeg lendab, tarkused kogunevad ja õpiprotsessist saab pigem meeldiv kogemus. Samuti on hea võimalus üksteise teadmisi proovile panna ja seeläbi ise veel rohkem õppida. Kõik võidavad ja selgub uskumatu tõsiasi, et sess on reegel, mis kehtib kõigile tudengitele, eranditult.

Põnevaid õpikohti on tegelikult veel, kuid siinkohal on ehk kõige olulisem missiooniline eesmärk. Kui selleks on õppimine ja materjali omandamine – iga päev 2 tundi, üle päeva 1 tund, ülehomme 5 tundi vms –, siis on see n-ö püha graal, millest tuleks kinni pidada. See vähendab igapäevast stressi, hoiab üldist organiseeritust ja tekitab sisemise rahulolu teadmisega, et midagi on juba tehtud. Alati on keegi, kes on veel kehvemas seisus ja alati tuleb vastavalt olukorrale leida kõige mugavam õpipaik. Olgu selleks siis sõbra diivan, õhtune mõtteharjutus voodis teki all või hoopis TÜ raamatukogu asendamine Tartu Linnaraamatukoguga, kust samuti leiab hulga põnevat lugemist ja vaikseid ruume tundmaks end tõelise raamatukogutudengina. Sess ei ole stress, see on loominguline lähenemine kogu õppeprotsessile, sõprade ja kaastudengitega ajaveetmine ning üliõpilaselu omamoodi läbielamine. Kõik need, kes juunikuus lillesülemiga TÜ peamaja ees seisavad, on seda korduvalt üle elanud ja hakkama saanud. Ja saad ka sina!

Ave Annuk