Search
Close this search box.

OLE ROHKEM. tudeng hoiab oma rahaasjad korras

Üliõpilaskonna SA saab rõõmuga teatada, et teeme sel õppeaastal koostööd LHV Pangaga, kes omab meiega sarnaseid väärtusi ning soosib noorte ettevõtlikkust. Koos korraldame erinevaid üritusi ning toome teieni kasulikke nippe, kuidas oma rahaga targalt ümber käia.

Rahaasjade planeerimine on tegelikult lihtsam, kui pealtnäha tundub. Paljud noored puutuvad eelarveplaneerimisega esmakordselt kokku alles tudengipõlves, kus lisaks emotsiooniostudele tuleb hoolikalt hakata läbi mõtlema kulutusi toidule ning arvestada elektri-, vee- ja üüriarvetega. Siinkohal jagame paari näpunäidet, kuidas tudengipõlves teadlikumalt oma rahaasjadega ümber käia ning kinnistada lihtsaid, kuid vajalikke harjumusi, mis aitavad tulevikus kergemini raha enda heaks tööle panna. 

1. Koosta kirjalik eelarve! 

Koosta lihtne, kuid arusaadav ülevaade oma rahaasjadest, sest nii tead täpselt, millised on sinu igakuised sissetulekud ning väljaminekud. Oluline on, et koostaksid kirjaliku eelarve või kasutaksid selle jaoks mõnda mugavat telefonirakendust. Vastasel juhul korraldad rahaasju vaid oma peas ning nii ei kasva sellest püsivat ega edasiviivat harjumust.

Eelarve koostamisel pea meeles, et esimesena maksa ära kõik arved ning kohustuslikud väljaminekud. Teisena, kuid mitte vähem tähtsamana, maksa iseendale! Statistika kohaselt ei suudaks iga kolmas inimene ootamatuse korral üle kuu aja ilma püsiva sissetulekuta hakkama saada. Tulevik on sinu enda kätes, seega pane iga kuu alguses vähemalt 10% oma sissetulekust eraldi pangakontole. 

LHV internetipangas saad tasuta luua eraldi pangakontod ning nendele nimed panna. See lihtsustab eelarve pidamist ning eesmärgipärast säästmist ja raha kogumist.

Pangakontode nimed võivad olla näiteks: 

„Säästmine ootamatusteks“

„Säästmine pikaajaliselt“ (reisid jms) 

„Säästmine lühiajaliselt“ (suuremad ostud, mida planeerid paar kuud ette) 

„Kodu“ (kommunaalmaksed, üür jms) 

„Noortekaart“ (igapäevaseks kasutamiseks) 

2. Pane oma kaardile limiidid peale! 

Lisa internetipangas oma kaardile päevalimiidid. Sellega kasvatad enesedistsipliini ning saad kindel olla, et ka kuu lõpus oled rahaasjadega ree peal. Kui sa aga kuu alguses säästukontole kindlat summat kanda ei julgenud või pead iga kuu lõpus siiski salamisi säästukonto kallale minema, siis jaga oma nädalaraha kaheksaga. Nii oled iga nädala lõpus hoidnud kokku ühe päeva taskuraha, mille saad nädala lõpus säästukontole kanda.

Limiitide muutmine on imelihtne ning võtab mobiilipangas aega vähem kui minuti. Pea meeles, säästude kogumine ning endale seatud eelarve järgimine on sama oluline, kui hommikune hammaste pesemine! 

3. Ära kuluta seal, kus saad kokku hoida! 

Planeeri suuremad ostud ette ning osta hooajavälist kaupa – allahindlused ja tark planeerimine! Targalt tarbimine tuleb sulle kasuks ka siis, kui planeerid oma toidueelarvet. Koosta nädalamenüü, sest tänane õhtusöök on imemaitsev lõuna ka homme. Hoia silma peal oma transpordikuludel – taksoäpid on mugavad ja kiired, kuid võivad märkamatult röövida suure osa sinu igakuisest eelarvest.

 

Pea meeles, noorena on eelarve pidamise ning säästmisharjumuse kasvatamine lihtsam. Üsna pea avastad, et oled endale väikse vaevaga kasvatanud vajamineva säästupuhvri, mis lubab järgmise sammuna finantsteadlikus maailmas vaadata investeerimise poole.