„V“ nagu vabatahtlik

Kui Sina, armas lugeja, ei ole siiani päris kivi all elanud, siis küllap oled kuulnud või lugenud agaratest vabatahtlikest, kes nii siin kui ka kaugel piiri taga aitavad ellu viia erinevaid projekte või üritusi. Ometi ei tähenda vabatahtlikkus vaid stereotüüpset Aafrika pisikestele rosinasilmadele lugemise õpetamist, vaid ka näiteks Eesti erinevate festivalide ja spordisündmuste korraldamist, supiköögis supi jagamist või loomade varjupaigas asukatega jalutamist. Usinate kooliõpingute vahele sobib suurepäraselt mõni heatahtlik tegu!

TARTUS VAJATAKSE VABATAHTLIKKE:
• Tartu Koduta Loomade Varjupaik
• Tartu Lille Maja
• MTÜ Tartu Laste Tugikeskus
• MTÜ Eesti Ajaloolise Mõõgavõitluse Liit
• Tartu Laste Turvakodu
• Tartu Toidupank
• Tartu Jaani kirik
• Eesti Punase Risti Tartumaa Selts
• Tartu Kassikaitse

Vabatahtlikku tööd määratletakse kui tööd, mis toimub isiku vabast tahtest, mitte kohustuslikult ega sunniviisiliselt. Sellena arvestatakse vaid tööd, mis on tehtud väljaspool oma kodu ja perekonda ning mis on kellegi teise või laiemalt ühiskonna hüvanguks. Üldjuhul kasutavad vabatahtlike tööd mittetulundusühingud ja sihtasutused, mille eesmärgiks või põhitegevuseks ei ole majandustegevuse kaudu tulu saamine. MTÜde ja SAde korraldatud vabatahtlik töö võib hõlmata erinevates avalikes huvides ja ühiskonna heaks tehtavaid tegevusi. On ette nähtud, et töötaja ei saa rahalist ega materiaalset tasu. Lubatud tasu alla kuuluvad vaid teadmised, oskused, kogemused või kontaktid. Vabatahtlikule on tänutäheks lubatud teha kingitusi. Vabatahtlikku tegevust saab liigitada kui iseseisvalt tehtav või organisatsioonide korraldatud; ühekordne (projektid, festivalid) või regulaarne (organisatsiooni juures püsivalt); eraisikuna oma vaba aja või organisatsiooni personali professionaalsete oskuste annetamine nende ametlikust tööajast. (Eesti Maksu- ja Tolliamet)

Tarmuga tööle!

LISAKS HOIA SILM PEAL:
• Tartu Vabatahtlike Keskus (Rüütli 4)
• Vabatahtlike värav (vabatahtlikud.ee )
• SA Heategu (heategu.ee)
• Unicef Eesti (unicef.ee)

Teatavasti on iga algus ja esimene samm omamoodi katsumus, kuid sageli on kõik kinni vaid julges pealehakkamises. Haara tööl sarvist ning usu, ta ei raputa Sind maha! Seniks kuni enda võimetes veel päris kindel ei ole, tasub proovida mõnel päikselisel nädalavahetusel minna loomade varjupaika ning pakkuda abi näiteks heakorratöödeks, puuride puhastamiseks või hoolealustega jalutamiseks. Saanud sellest hoo sisse, võib end kärmesti registreerida mõne tuleva festivali korraldustiimi või vabatahtlike gruppi. Parim viis hetkepakkumistega kursis olla on kiigata aeg-ajalt Vabatahtlikud.ee lehele, samuti võib liituda Facebookis grupiga “Lahedad vabatahtlikud”, kuhu ilmub üpris tihti ühekordseid pakkumisi. Lisaks tasub silmad-kõrvad avatuna ringi liikuda – põnevast pakkumisest võid kuulda ka mõnelt sõbralt-tuttavalt. Kui aga näed, et tulemas on sündmus, kus tahad kindlasti kaasa lüüa, anna endast ise märku.

Ellu vürtsi ja oskusi

Aga ikkagi – miks peaks keegi tahtma oma vaba aega kellelegi niisama anda? Pealegi ei ole aega kunagi üleliia, eriti ülikoolis õppides. Vastus on väga lihtne – seal õpid seda, mida koolis õppida ei saa. Sageli panevad võõras keskkond ning erinevad ülesanded inimese proovile ning annavad aimu tema nõrkadest ning tugevatest külgedest. Lisaks võib eneselegi ootamatult leida eluvaldkonna, kus soovitakse tegutseda ka pärast ülikooliõpinguid. Töö mõne organisatsiooni juures näitab, millised on ühe organisatsiooni või asutuse toimemehhanismid ning valukohad, millele tulevikus ise vajadusel suuremat tähelepanu pöörata. Kes ei proovi, see ei tea! Kui ükski eelnev punkt aga ei ühtinud päris Sinu
maailmavaatega, siis on vabatahtlik töö lihtsalt kui panus ühiskonna arengule ning teiste inimeste heaolule. Samuti aitab
vabatahtlik tegevus kaasa aktiivsele eluviisile, suurendab tutvusringkonda ning vürtsitab CV-d.

Autor: Laura Porovart.