Ettevõtjaks saamiseks piisab vaid ettevõtlikkusest. Tudeng, kel maailma muutvaid ideid ja pealehakkamist jagub, saab siit oma vaimuvälgatuse teostamiseks suuna.
Tartus on mitmeid ettevõtlust toetavaid programme: inkubaatoreid ja kiirendeid. Inkubaator on koht, kus ideed saavad areneda, seetõttu otsivad nad suure potentsiaaliga varajases staadiumis idufirmasid. Kiirendi on programm, mis forsseerib juba eksisteeriva idufirma kasvu, keskendudes jõudsalt kasvavatele ettevõtetele, millel on suur potentsiaal meelitada ligi riskikapitali. Samuti pakuvad nad programmis osalevatele ettevõtetele osakute eest alginvesteeringuid. Tavaliselt on inkubatsiooniprogrammid pikemaajalised (7 kuud ja rohkem) ja kiirendid lühemad (ligikaudu 3 kuud).
Kust saada abi oma idee teostamisel?
• BioMed ettevõtlusinkubaatorisse oodatakse ideid eelkõige eluteaduste valdkonnast (biotehnoloogia, meditsiin jm). Võimalused BioMedis: virtuaalne ja füüsiline inkubaator, äriarenduskonsultatsioonid, rahvusvaheline kontaktvõrgustik, ligipääs andmebaasidele ja uuringutele, kokkuleppel pakutakse ka juhtimis- ja turundusalast tuge.
• Buildit on esimene Baltikumi ja Põhjamaade kiirendi, mis keskendub riistvaraga seotud startupidele. Oodatud on meeskonnad, kellel on vähemalt kaks asutajaliiget ja toimiv prototüüp. Pakutavad võimalused: prototüüpimise seadmed, kontoriruumid, allahindlusega teenused partneritelt (disain, õigusabi, raamatupidamine jne), investeeringud. Programm kestab kolm kuud.
• Loomemajanduskeskuses tegutseb nii eelinkubaator kui ka äriinkubaator loomemajanduse valdkondades (nt arhitektuur, disain, kunst, muusika jm) tegutsevatele ettevõtjatele. Oma testimata äriideega saad end registreerida äriplaanikoolitusele, mis kestab keskmiselt kolm kuud. Eelinkubatsiooni jooksul koostad oma äriplaani ning saad edasi liikuda inkubaatorisse.
• LMK inkubaator pakub valdkonna spetsiifilisi professionaalseid teenuseid loomeettevõtete edukaks käivitamiseks ja kasvatamiseks. Sinna on oodatud juba tegutsevad ettevõtted.
• Tudengifirma programm Tartu Ülikooli Ideelaboris ootab osalema äriideid igast valdkonnast. Programm onajalise piiranguta ning toimub peamiselt läbi mentorluse, põhinedes iga tudengifirma vajadustel. Ideelabor pakub meeskondadele personaalset nõustamist, toetust kiirenditesse kandideerimisel ja rahastuse leidmisel.
• SEIKU on algatatud SA Domus Dorpatensise poolt, et toetada sotsiaalse ettevõtluse arengut Tartus. SEIKU eelinkubatsiooniprogramm võimaldab läbida kolmekuulise äriplaani koostamise kursuse, mille jooksul saadakse algteadmised ettevõtlusest, tutvutakse süvitsi ühiskondliku probleemiga, mida lahendama asutakse ning kirjutatakse valmis oma äriplaan. SEIKU seitsme kuu pikkuse inkubatsiooniprogrammi osalemise eelduseks on juriidilise isiku olemasolu. Neile pakutakse sotsiaalse ettevõtte käivitamiseks soodsat keskkonda ja professionaalseid tugiteenuseid. Juba tegutsevatel mittetulundusühingutel ja sihtasutustel on võimalus saada tuge arenemisel isemajandavateks.
Kuidas leida oma äriidee?
Kui Sul veel ideed ei ole, aga ettevõtlus huvitab, siis liitu Tramm11 programmiga või registreeru vabaainele ettevõtluse alused. TÜ Ideelabori programm Tramm11 ootab tudengeid, kellel ei ole oma äriideed, kuid tahaksid ideid genereerima ning testima õppida. Iga hooaeg kestab 11 nädalat ning liituda saab ka semestri keskel. Ettevõtlus- ja innovatsioonikeskus pakub kõigi teaduskonna tudengitele võimalust registreeruda ainele ettevõtluse alused. Kevadsemestri ainetele saab registreeruda juba detsembris!
Autor: Heili Ollin.