DD Akadeemia juht, 11 aasta pikkuse kogemusega väitleja, võrdleva poliitika magistrant – kõik need kolm rolli ning lisaks veel mitmetes teistes projektides osalemise kogemusi ühendab endas noor liider Age Tomson.
Pärnust pärit neiu liitus 2004. aasta sügisel kooli väitlusringiga, olles kaheksanda klassi õpilasena ajendatud oma argusest ja kartusest vabanemisest, et komisjoni ees edukalt oma uurimistööd kaitsta. „Esialgu oli väga keeruline ja kahtlesin, kas tahan end ikka väitlemisega siduda, siis läksin üritustele ja nägin teisi inimesi, kes sellega tegelevad, ning see veenis mind väitluse juurde jääma. Nüüd näen sellel palju suuremat kasu kui edukas uurimistöö kaitsmine, kuid tol hetkel oli mu motivatsiooniks tunne, et pean end selle jaoks arendama,“ räägib Age tänavuseks 11 aastat kestnud väitlusteekonna algusest.
“Pidin näiteks juba kaheksandas klassis selgeks saama, mida tähendab liberaalne maksusüsteem või sotsiaalsed garantiid.”
Väitlemine kui edasise lähtepunkt
Bakalaureusekraadi omandas Age riigiteaduses ning hetkel tudeerib ta magistriõppes võrdleva poliitika erialal. Age nendib, et kuigi ta end teise „minaga“ võrrelda ei saa, arvab ta, et väitlemine on tema erialavalikut suuresti mõjutanud. „Paratamatult sundis väitlemine mind tegelema erinevate teemadega, mis puudutavad ühiskonda laiemalt. Pidin näiteks juba kaheksandas klassis selgeks saama, mida tähendab liberaalne maksusüsteem või sotsiaalsed garantiid. Kui gümnaasiumi lõpetasin, polnud küsimust, mis võiks olla alternatiivne valik.“
2010. aastal rahvusvahelise väitlusturniiri taustal jõudis Age korraldama Domus Dorpatensises Eesti Kodanikuühiskona nädalat. SA Domus Dorpatensis on ühiskondlikke projekte korraldanud 2002. aastast, kuid konkreetsemalt noortele suunitletud arenguprogramm DD Akadeemia, mille juht on Age, tegutseb alates eelmise aasta sügisest. „Mina ideele alusepanija pole, kuid kui akadeemiale esimesest juhti valiti, siis kandideerisin ning sain võimaluse enda olemasolevate teadmiste pealt DD Akadeemiat üles ehitada ja juhtida. Arvan, et sellel organisatsioonil on palju potentsiaali ning minu jaoks on see piisavalt äge väljakutse, millega end pikemalt siduda.“
“Arvan, et DD Akadeemial on palju potentsiaali ning minu jaoks on see piisavalt äge väljakutse, millega end pikemalt siduda.”
Arendusega kaasnev kahtlustunne
DD Akadeemia struktuur tugineb sellele, et pakkuda noortele esialgu väiksemate ja hiljem vilumuse kasvades suuremate ürituste korraldamise kogemust. „Peamine eesmärk on pakkuda korraldajatele väärtuslikke kogemusi, mistõttu võib öelda, et pole oluline, mis teemal nad üritusi korraldavad, vaid see, mida nad pärast korraldamist saavad.“
Ühe aasta jooksul osaleb DD Akadeemia poolt korraldatud sündmustel hinnanguliselt neli kuni viis tuhat inimest. „Selget süsteemi meil selle lugemiseks pole, kuna me ei sunni inimesi oma nime paberile kirja panema. Korraldajaid koos meeskonnajuhtidega on 90 ning pooleteise DD Akadeemia tegutsemisaasta jooksul on organisatsiooniga kokku puutunud umbes 300 tudengit. Hetkel me veel ei oska määratleda, keda oma vilistlaseks lugeda, kuid see on meil arendustegevusena käsil, et mitte DD Akadeemiaga seotud inimestega kontakti kaotada.“
“Korraldajaid koos meeskonnajuhtidega on 90 ning pooleteise DD Akadeemia tegutsemisaasta jooksul on organisatsiooniga kokku puutunud umbes 300 tudengit.”
Age nendib, et organisatsioon pakub talle iga päev uusi väljakutseid. „DD Akadeemia eesmärgiks on „ühiskondlike muutuste eestvedajate arendamine ja innustamine“ − küsime juhatusega endi käest ikka ja jälle, kes on sellised inimesed ja mis neid iseloomustab. Vastus peaks olema kaheosaline – esiteks, kellele on meie programm suunatud ning teiseks, milliste kogemuste ja oskustega peaks olema inimene pärast programmi läbimist. Kui sellele on meil kindlam vastus olemas, saame küsida konkreetsemalt, milliseid meetodeid inimeste arendamiseks kasutada. Arvan, et need on väga suured küsimused ja tulemuseks võib olla see, et meie missiooni efektiivsemaks täitmiseks tuleb kõik ümber korraldada,“ kirjeldab Age keerukust, mis kaasneb olemasoleva töö tegevuses hoidmise ja samal ajal organisatsiooni arendamise eesmärgil kõige kahtluse alla seadmisega.
Juhtimise võimalus ka introvertidel
Juhina on Age ülesanne koordineerida juhatust, kuhu kuuluvad organisatsiooniga seotud erinevate valdkondadega tegelevad inimesed. Samuti tegeleb ta nii DD Akadeemia programmisisese kui ka teiste kodanikuharidust pakkuvate organisatsioonide vahelise koostöö hõlbustamisega. „Olen juht, kes tahab organisatsioonile heita pilku pigem helikopteri vaatepunktist lähtuvalt ning tegeleda üldiste asjadega,“ selgitab Age kokkuvõtvalt.
„Olen juht, kes tahab organisatsioonile heita pilku pigem helikopteri vaatepunktist lähtuvalt ning tegeleda üldiste asjadega.“
„Ma ei ole seda usku, et juhiks sünnitakse, mistõttu ei pea ma iseloomuomadusi kõige tähtsamaks. Usun, et teatud omadused teevad juhiks saamise ja olemise lihtsamaks, kuid arvan, et häid juhioskusi on võimeline omandama ükspuha milliste iseloomuomadustega inimene,“ julgustab Age inimesi, kes peavad end temasarnaselt pigem introvertseks.
„Minu jaoks on noore juhina kõige tähtsam see, et annan oma meeskonnaliikmetele piisavalt vabadust, et nad saaksid oma valdkonnas teha asju nii, nagu ise parimal viisil ette kujutavad. Noorteorganisatsioon on hea koht, kus proovida, kuna kaalul pole palju ning keegi ei kaota valesid otsuseid tehes organisatsioonisisest positsiooni või töökohta. Eelneva tõttu on see ka hea viis vastutusega harjumiseks. Pean seda väga oluliseks, et noorel oleks vabadus teha valikuid ning öelda, et „tegin selle valiku, kuna usun, et tol põhjusel on see õige“,“ selgitab Age oma juhikäitumise tagamaid. Noor liider tunnistab, et on teinud ka ise valesid valikuid, andes liialt palju vabadust liikmetele, kes sellega toime ei tule, oskamata neid õigel ajal toetada. „Arvan, et minu kõige olulisem ülesanne juhina on tabada hetke, mil liikme jaoks õigel ajal olemas ja abiks olla ning mitte anda kellelegi üle jõu käivaid ülesandeid.“
Age üritab mitte süüdistada probleemides väliseid tegureid, vaid mõelda, mida oleks pidanud ise teistmoodi tegema. „Vahel on muidugi vaja tunnistada, et tõesti oli miski minust sõltumatu ja poleks saanud midagi teistmoodi teha, kuid ükski liider ei otsi põhjendust selles, et inimesed ei viitsinud näiteks üritusele või koosolekule tulla, kuna väljas oli halb ilm,“ selgitab Age ja nendib, et see on miski, mille osas tahab olla eeskujuks.
“Usun, et teatud omadused teevad juhiks saamise ja olemise lihtsamaks, kuid arvan, et häid juhioskusi on võimeline omandama ükspuha milliste iseloomuomadustega inimene.”
Ilusad ja head noored
Age salaarmastus, mille osas tunnevad muret ilmselt paljud, on haridusvaldkond. „Olen koolis töötanud huviringijuhina, korraldanud mitmes erinevas koolis väitlusringe ning töötanud mõnda aega Noored Kooli programmi kaudu ka eesti keele ja kirjanduse õpetajana. Vilistlane ma paraku aga ei ole, kuna otsustasin vähese toetuse ja liigse koormuse tõttu 2-aastasest programmist loobuda.”
Noorte suhtes väidab Age end olevat seda usku, et „inimesed on ilusad ja head“. „Arvan, et kõigis on olemas potentsiaal ja selge on see, et mõne puhul on seda keerulisem üles leida. Ei saa oodata, et inimene panustaks ühiskonda, kui tal pole võimalik endale korra päevas sooja toidukorda lubada. Enne kui inimeste baasvajadused on täidetud, ei saa eeldada, et nad panustavad ühiskonda.“
Võimekus ja võimalus vastutada
„Ma ei ole inimene, kes oskaks sõnastada oma elu eesmärki ja sellest lähtuvalt viie, kümne või kahekümne viie aasta eesmärke. Pürgimine ja väljakutsete vastuvõtmine on minu jaoks tulnud loomulikult,“ selgitab Age oma suhtumist tulevikuväljavaadetesse. „Eeskujuks on mulle inimesed, kes teevad midagi kirglikult ning selle puhul pole valdkond oluline. Pühendunud muusik on samaväärseks inspiratsiooniks kui kirglik ühiskonnategelane, kes võiks valdkonna mõttes mulle lähemal olla.“
“Ei saa oodata, et inimene panustaks ühiskonda, kui tal pole võimalik endale korra päevas sooja toidukorda lubada.”
Teiste inspireerimiseks ütleb Age, et tudeng ei peaks mõtlema, et tahab kunagi saada organisatsioonijuhiks: „Selles valdkonnas on karjääri tegemine kiire ning paar kuud noorteorganisatsioonis olemist võib tagada juhatuseliikme või koguni organisatsioonijuhi koha. Ei tasu mõelda, et elu algab homme.“
Aktiivne olemise eeliseks toob Age välja tööle ja praktikale saamise: „Kui noor inimene tahab minna tööle, heidetakse talle ette varasema töökogemuse puudumist. Teisalt pole võimalik saada töökogemusi enne, kui keegi pole noort varem palganud,“ toob noor liider välja probleemkoha ning ütleb, et organisatsioonis tegutsemine ning seal omandatud kogemuste õigesti serveerimine aitab seda tühimikku täita.
Age tegutseb selle nimel, et kõik inimesed kannaksid oma elu eest vastutust. „See algab vaikselt ja samm-sammult. Esialgu tuleb võtta vastutus iseenda ja oma elukeskkonna eest. Hiljem hõlmab see ka suuremaid küsimusi – näiteks kui võetakse eesmärgiks võidelda kohaliku omavalitsuse tasandil ebaõigluse vastu, on see võitlemine kõigi linnakodanike probleemide lahendamise nimel. Sellega võtab inimene vastutuse muuta kõikide jaoks elukeskkond paremaks. Mind inspireerib idee, et kõik inimesed oleksid selleks võimelised.“
Autor: Kadri Org