Search
Close this search box.

Äpid appi

Maili Tirel

Nutitelefoni rakendustega saab meelt lahutada, keeli õppida ja hoida füüsilisel vormil silm peal, ent uued eestikeelsed eneseabirakendused toetavad nutikalt ka vaimset tervist.

Vaatamata sellele, et viimasel ajal on vaimsetest häiretest rohkem juttu olnud, on nad siiski pigem stigmatiseeritud ja inimesed ei ole varmad tunnistama, et nende vaimne tervis ei ole täielikult korras. Psühholoogilise abi otsimisest kirjutas ajakirja Ole Rohkem selle aasta aprillinumbris Mirjam Ool. Kui aga psühholoogi-nõustaja juurde minek siiski liialt hirmutav tundub, võib abi olla Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituudi (ERSI) loodud rakendustest. ”AppsTerv” projekt, mille käigus on tehtud neli uut äppi, hõlmab endas rohkem kui äppe, sealhulgas eesti- ja venekeelse vaimse tervise veebiportaali loomist ning veebinõustajatele juhendmaterjalide ja kvaliteedistandardite väljatöötamist. Siin artiklis teeme tutvust siiski ainult mobiilirakendustega.

”Deprest vabaks!” on eneseabirakendus, mis aitab toime tulla kerge ja mõõduka depressiooniga. See on osaliselt üles ehitatud kognitiiv-käitumisteraapia (KKT) elementidele ja aitab kasutajal tegeleda oma (negatiivsete) mõttemustritega. Depressiooni põdevatel inimestel on kalduvus teha mõttevigu, mis panevad neid tõlgendama tavalisi olukordi tegelikust negatiivsemalt. Üks levinuim mõtteviga on must-valge või kõik-või-mitte-midagi-mõtlemine, näiteks kui ma ei suuda seda 100% õigesti teha, pole mõtet asja ette võttagi. ”Deprest vabaks!” aitab sellist negatiivset mõttemustrit muuta igapäevaelu olukordade kirjelduste ja harjutuste kaudu, mis illustreerivad seda, kuidas ühest ja samast asjast võib eri viisil mõelda. Rakendus on välja töötatud Eestis iFightDepression eneseabiprogrammi baasil ja lisaks harjutustele sisaldab see depressiooniküsimustikku, teavet depressiooni kohta ja abikontakte.

”Tee nii!” on rakendus enesetapumõtete leevendamiseks. Kui risk mõtteid teoks teha pole suur, aitab see rakendus ka enesetappu ennetada. Enesetapumõtetega inimesele tundub, et elu pole elamist väärt. ”Tee nii!” üritab seda arvamust muuta, pakkudes tegevusi, mis mõtted suitsiidilt eemale viivad, ja võimalust kogeda midagi positiivset käesolevas hetkes. Tegevused kestavad kas 15 või 30 minutit või üle tunni ja varieeruvad teistega suhtlemisest kuni videomängude mängimiseni. Mõned neist võivad tunduda veidrad (”Kirjuta endale armastuskiri”) või triviaalsed (”Helista sõbrale”), kuid nii laiast valikust leiab igaüks midagi, mis muidu ennastkahjustavale käitumisele alternatiivina pähegi ei tule. Tegevuste soovitused teeb rakendus depressiooni taset mõõtva testi põhjal, mida saab kasvõi iga päev uuesti täita. Lisaks näitab äpp juba tehtud tegevuste nimekirja ja annab teavet suitsidaalse käitumise kohta, kummutades sealhulgas müüte. Näiteks on levinud müüt, et inimene, kes räägib palju enesetapust, ei tee seda kunagi. Tegelikult ei ole see nii, enamik inimesi kas räägib enesetapust või teeb midagi, et anda oma kavatsustest märku.

”Ära tee!” on eneseabirakendus, mis aitab vaigistada enesevigastamise tungi ja lõõgastuse abil pinget maandada. Äpp on mõeldud noortele, kes tunnevad enesevigastamise vältimiseks vajadust kuulda rahustavat või toetavat häält just kõige raskemal hetkel, kui teraapia või terapeut on mingil põhjusel kättesaamatu. ”Ära tee!” aitab abi lähemale tuua just siis, kui seda kõige rohkem vaja läheb. Rakendus sisaldab nelja terapeutilist helifaili (kahte enesevigastamise tungi vaigistavat ja kahte üldlõõgastavat/rahustavat) ning võimalust meelepäraseid ja toetavaid helifaile ise salvestada ja kuulata. ”Ära tee!” võimaldab luua ajakava, mis tuletab meelde, millal helifaile kuulata, kasvõi iga tunni tagant. Nagu varem kirjeldatud rakendused, annab ka see teavet enesevigastamise kohta ning kummutab müüte (enesevigastajad ei otsi tähelepanu; pigem varjavad nad seda väga kiivalt ja osavalt) ja sisaldab abikontakte. ”Ära tee!” on Norras välja töötatud rakenduse Eestile kohandatud ja täiendatud versioon.

Hea uni on vaimse tervise seisukohalt hädavajalik. ”Une monitor” on rakendus, mis aitab õppida tundma oma unemustrit ja unesegajaid. Erinevalt teistest levinud uneäppidest (näiteks ”Sleep as Android”) ei mõõda ega lindista ”Une monitor” ise midagi, vaid toimib päeviku põhimõttel. Kui teha iga päev sissekanne oma une kohta, siis saab vaadata, kuidas unekvaliteet ajas muutub, ning luua seoseid enda eluviisi valikute ja unemustri vahel. ”Une monitor” sisaldab võimalust hinnata une kvaliteeti ja saada tagasisidet skaalal 0–100 (ka graafiku vormis), loetelut une segajatest ja unekvaliteedi mõjutajatest ning teavet une kohta.

Teoorias on tegu väga põnevate äppidega, kuid kas nad ka päriselt toimivad?

Proovisin kõik neli rakendust järele ja pean tunnistama, et ERSI on head tööd teinud. Kõik äpid on kasutajasõbralikud ja lihtsad ilma liigsete kellade ja viledeta. Enim paistab silma ”Ära tee!” oma helifailidega, mis aitavad tõesti lõõgastuda ja võivad kasuks tulla ka neile, kellel enesevigastamisega probleeme pole. Kiitma peab ka põhjalikku teavet enesevigastamise kohta, mille leiab KKK alt.

”Une monitor” on esmalt veidi tüütu – mis mõttes ma ise midagi sisestama pean! Õnneks saab panna endale meeldetuletuse ja tegelikult ei võta küsimustele vastamine kauem kui kolm minutit. Kui tavaliselt ei tundu enne uinumist sõpradega Facebookis vestlemine millegi erilisena, siis rakendusest selgub, et see on ööune üks suurimaid segajaid – oih! Juba nädalase kasutamise järel joonistub ilus graafik – kes oleks võinud arvata, et une jälgimine nii hasarti tekitav on!

”Deprest vabaks!” on äpp, mida ei soovita kroonilistele hüpohondrikutele, küll aga neile, kes kahtlevad, kas neil on depressioon või lihtsalt halb nädal. Rakenduse küsimustik PHQ-9 on usaldusväärne skriiningtest ja kui selle järgi on tegu depressiooniga, on mõttekas abi otsida, kas rakendusest või mujalt. On meeldiv näha, et abi andmisele on lähenetud just KKT ja mõttevigade kaudu, mitte tegevuse, nagu rakenduses ”Tee nii!”. ”Deprest vabaks!” sobib ilmselt toetama psühholoogi juures läbiviidavat kognitiiv-käitumisteraapiat, tuletades seansside vahel meelde, milles mõttevead seisnevad ja kuidas neid vältida.

Rakendust ”Tee nii!” on kõige rasken testida, kuna sihtgrupp on väga spetsiifiline. Siiski on lihtne näha, kuidas pakutavad asendustegevused aidata võiksid. Suunitlus teha nimekiri kümnest kuulsusest, kellega tahaksid sõber olla ja miks kõlab absurdselt, kuid viib mõtted kindlasti eemale. Jällegi tuleb kiita põhjalikku teavet, mida äpp jagab. Isegi kui keegi laeb rakenduse naljaga pooleks alla, saab ta kindlasti targemaks.

Kõik rakendused on leitavad nii GooglePlay kui ka App Store veebipoodidest ning rohkem teavet saab enesetunne.ee lehelt.