Meile kõigile on võimaldatud päevas aega 24 tundi ja nädalas seitse päeva. Mõni tudeng jõuab selle ajaga käia tööl, õppida, olla aktiivne vabatahtlik ja omada eraelu. Teisel tundub olevat probleeme isegi loengutesse jõudmisega. Selleks, et kõik tegemised saaksid tehtud, tuleb juhtida oma energiat, mitte aega.
Tudeng ei ole masin, kes jõuab vahetpidamata nädalast nädalasse maailmaga võistu joosta. Selleks, et saada läbi ilma kevadväsimuse, sügismasenduse kui ka talveuneta, tuleb mõista oma energia väärtust. Tõenäoliselt on päevas momente, kui tunned end aktiivse ja rõõmsana ning hetki, mil tahaksid isegi keset põnevat loengut magama jääda. Suvi on hea aeg, mil kaardistada, kunas on parim aeg kurnava vaimse töö jaoks ning kunas magamiseks.
Nädalane katse:
1. Küsi endalt iga paari tunni tagant: „Mis on mu energiatase skaalal 0-10?“ ja pane see kirja.
2. Tee midagi, mis sinu arvates suurendab energiataset.
3. Küsi endalt sama küsimus uuesti.
Tee nõnda umbes nädal aega enda peal katseid. Parema tulemuse saavutamiseks võid muuta oma magamamineku aega varasemaks. Lõpuks peaksid rakendama oma analüüsioskust ning välja selgitama, millisel ajal on sinu energiatase kõrgem, millal madalam. Kõige produktiivsemale ajale tuleks planeerida tegevused nagu lõputöö kirjutamine või eksamiks õppimine ning madalama energiaga perioodile võiks jätta koosolekud, kohtumised ja meilidele vastamise.
Nõuanded energia juhtimiseks:
- Hinda oma tegevusi. Vahel ei jõua tõesti kõike: küsi endalt, mis on pikemas perspektiivis kõige tähtsam ning õpi ebaolulisele ütlema „ei“.
- Kasuta ära keha ultradian rütm (ingl Ultradian rhythm). Tööta ja õpi 90-minutiliste perioodidena ning vahepeal puhka.
- 90-minutiliste tööperioodide sees kõrvalda segajad: lülita välja telefon, blokeeri brauseris Facebook.
- Väldi oma päevas energeetilisi mägesid ja orge: söö regulaarselt ja tee lühikesi pause.
- Pisipausidel võid minna näiteks jalutama, keeta endale teed, helistada emale. Peaasi, et liigud ja viid oma mõtted tööst ja õppimisest eemale.
- Vähenda alkoholi tarbimist. Alkohol on oma olemuselt närvisüsteemi depressant, mis rikub hea une ja keha loomuliku tasakaalu.
- Ärka varem: mida rohkem päikesevalgusega ühes rütmis liigud, seda parem.
- Söö laua taga ning ära vaata samal ajal televiisorit või arvutiekraani.
- Planeeri endale puhkus ette − nii paaritunnised puhkehetked argiõhtul kui ka energiavarude taastamisele pühendatud nädalavahetus. Märgi need ka kalendrisse, kuna nii ennetad kohtumiste ja koosolekute langemist samale ajale.
- Hoia end positiivsena. Kui tunned kurvameelsust liginemas, siis tuleta endale meelde 10 asja, mille eest oled tänulik.
Autor: Heili Ollin