Erialased kogemused maailma eri paikadest

Kas oled kunagi mõelnud praktikavõimalusele välismaal? Kas Sul on soov lisaks tööalaste oskuste arendamisele ka silmaringi laiendada? Kolm noort, Ave, Alo ja Erik, väljusid oma mugavustsoonist ja võtsid vastu otsuse asuda avastama laia maailma, kasutades organisatsiooni AIESEC ülemaailmset praktikavahetuse programmi GLOBAL TALENT. Lugejate inspireerimiseks ning taolise võimaluse tutvustamiseks jutustavad kolm ettevõtlikku noort loo oma erialastest praktikakogemustest.

PROGRAMMI KASU:
• Täienda oma erialaseid teadmisi ja oskusi
• Täiusta oma CVd ja väärtust tööturul
• Tööta rahvusvahelises keskkonnas, reisi ja koge uut kultuuri
• Lihvi erialast inglise keelt ja õpi uusi võõrkeeli
• Arenda oma ettevõtlikkuse ja enesejuhtimise oskust

AIESECi GLOBAL TALENT programm annab võimaluse täiendada ennast erialasel töökohal välismaal kolmes valdkonnas: IT, majandus ja inglise keele õpetamine. Pakkumised on saadaval eri riikides üle maailma ning kõik töökohad on tasustatud.

Erik Poolas 

Erik on praegu AIESECi välispraktika raames tööl Poola kaubandusettevõttes, mis tegeleb erinevatele veokitele, bussidele ja teistele suurematele autodele mõeldud varuosade müügiga. Tema töökohustuseks on Skandinaaviast koostööpartnerite leidmine, toodete müümine ja ostmine, hindade jälgimine ning turuülevaadete koostamine. Lisaks töökogemuse saamisele on Erik välispraktikal olles mõistnud, kuivõrd lihtne on Eestis võrreldes teiste riikidega asju ajada. Kuna Erikul varasem kokkupuude kaubanduse valdkonnaga puudus, tõdeb ta, et iga töövaldkond annab juurde uusi kogemusi ja erinevaid oskusi.

NÕUDMISED KANDIDAATIDELE:
• Tudeng või vähem kui kaks aastat tagasi ülikooli lõpetanud; sobivad erialad on seotud
majanduse, IT või inglise keele õpetamisega (erialased piirangud seab globaalne tööturg –
just vastavatele töökohtadele on ettevõtete seas kõige suurem huvi värvata)
• Vanus 21-29 aastat
• Vähemalt kuus kuud erialast töökogemust
• Suurepärane inglise keele oskus
• Hea kohanemisvõime ja avatus väljakutsetele

Ave Hiinas 

Ave kirjeldab oma praktikakogemust paljudel toodetel leitava ingliskeelse fraasiga „Made in China“. Hiinasse praktikale inspireeris teda kandideerima eelnevalt omandatud majandusalane haridus ning isiklik huvi näha ja tutvuda selle mitmekülgse Kaug-Ida riigiga. Positiivne vastus kandideerimisele tekitas Aves suurt vaimustust ning kuu aega hiljem pakkis ta kohvrid ning Guangzhou, suuruselt kolmas linn Hiinas, oli koht, mida Ave hakkas kutsuma koduks.

Varasem turunduskogemus tuli Avele väga kasuks – tema töökohaks sai Hiina suurim ja tuntuim internetiturunduse monitooringu ettevõte. Peamiseks töökohustuseks oli täita sotsiaalmeediast kõneleva väliskoolitaja roll – ta pidi koostama koolitusplaani, viima läbi koolitusi, koostama uudiskirju, tutvustama ettevõtte püsiklientidele varasemaid kogemusi ja näiteid sotsiaalmeediast väljaspool Hiinat ning aitama ülesannetega, mida talle jooksvalt toimetati.

Lisaks tutvustas Ave oma kolleegidele Eestit, millest olid praktikandi üllatuseks noored hiinlased väga huvitatud. Mõeldes tagasi oma kogemusele, tuleb Ave näole siiras naeratus ning tal meenub Hiina hullumeelsus ja kaootilisus, mille juurde tõdeb, et tegelikult pole talle kunagi kord ja korrapärasus meeldinud.

MILLIST TUGE PAKUB AIESEC?
• Isiklik profiil ja kasutajakoolitus globaalses tööpakkumiste andmebaasis kuueks kuuks
• Soovitused ja tugi töökohtadele kandideerimisel
• Ettevalmistav seminar enne välismaale siirdumist
• Viisa taotlemine võõrustatava riigi AIESECi esinduse abiga
• Kohaliku AIESECi osakonna tugi uues riigis sisseelamisel
• Sihtriigi keskmine palk sind tööle võtnud organisatsioonilt, mis katab kõik elamiskulud
• Lisaks erialasele tööle pakub AIESEC ka välismaal vabatahtlikuna töötamise võimalusi ning
arendavaid liikmekogemusi.

Avet ajendas Kaug-Idasse reisima soov leida seiklusi, omandada erialaseid kogemusi ühes maailma juhtivas firmas ning panna end proovile igapäeva mugavustsoonist väljaspool. Hiina pakkus talle seda kõike unustamatul moel. Kodumaale naasnuna kirjeldab Ave end kogu maailma suhtes oluliselt avatuma ning mõistvama inimesena. Hiina tornid on eestlanna sõnul ka päriselt kõrged ning piiritagune elu on teda endasse rohkem uskuma pannud. Ave iseloomustab oma kogemust tabava ütlusega: „Of all the books in the world, the best stories are found between the pages of a passport.“

Alo Kolumbias

Alo sooritas oma praktika Kolumbias Barranquilla nimelises kahe miljoni elanikuga linnas ning töötas seal õppejõuna, viies läbi arvutiriistvara ja süsteemihalduse loenguid ning praktikume. Ta töötas kohati kuni 12 tundi päevas, juhendades tudengeid ja tehes lisaks ka teadustööd. Alo toob välja, et oma AIESECi välispraktika kogemusest õppis ta iseennast tundma, sai igas olukorras hakkama saamiseks juurde enesekindlust ning õppis heal tasemel selgeks hispaania keele. Süsteemihalduse kursust koostades leidis noormees, et kuna teema oli värskelt üle vaadatud, siis miks mitte sooritada ka vastavad sertifitseerimiseksamid. Seega tuligi ta Kolumbiast tagasi lisaks kogemustepagasile ka oma ala spetsialistina – Alo on nüüdseks Microsoft Certified Trainer ehk ametlik koolitaja.

Alo meenutab, et enne Kolumbiasse minekut rääkis ta ainult paar sõna hispaania keelt. Alles kohapeal selgus, et inglise keelega antud kultuuriruumis hakkama ei saa ja Alo oli sunnitud kiirkorras hispaania keele selgeks õppima. Esimesed kolm kuud läksid selle jaoks, et midagigi aru saada, kuid ta ei andnud alla ning peagi hakkas iseseisvalt läbi viima hispaaniakeelseid loenguid. Sealjuures mõistis ta, et igal pool võib ette tulla probleeme ja ettenägematuid olukordi, kuid olulisim on see, kuidasneile reageerida. Alo sõnul näeb ta nüüd probleeme väljakutsetena ja kartmise asemel üritab neist õppida.

Noormees kirjeldab oma kogemust sõnadega põnev ja raske. Ta tõdeb, et kõik hirmutav, mida välispraktika kogemuse kohta räägitakse, on enamasti tõsi, seega tuleb alati valmis olla plaanide muutusteks, katsumusteks ja üllatusteks. Inimesed on loomupäraselt laisad ning uudishimu ei kaalu tihti üle vajadust kindluse järele – see on ka Alo arvates põhjus, miks inimesed ei julge välispraktikale minna. Kõigele vaatamata soovitab ta noortel oma mugavustsoonist väljuda ja minna laia maailma elu nautima ja kogemusi koguma.

Küsimusele, miks minna Eestist nii kaugele, vastas Alo, et kodus olles ei tundnud ta enam motivatsiooni pingutada ning otsustas minna ükskõik kuhu paremat elu otsima. Pärast mõningast otsimist saigi ta sobiva pakkumise Kolumbiasse minekuks. Ta lõpetas oma praktikakogemuse kolmekuuse seljakotireisiga Ladina-Ameerikas ja Eestisse tagasi jõudes oli töö teda juba ootamas, kuid mis kõige olulisem – ta mõistis lõpuks, peale pikka eemalolekut, et Eestis on hea elada ning tema teadmiste ja kogemuste pagasiga on võimalik head tööd saada ükskõik millises riigis. Hetkel töötab Alo TÜ protokeskuse tehnikajuhina ja juhendab Tartu Ülikoolis kursusi.

 Autor: Keyt Uudeküll