„F” ei ole vabandatav – You better work B**ch

Kas Sind kummitab küsimus, kuidas küll teistel õnnestub saada sedavõrd häid hindeid, aga Sind tabab sessi saabudes ebaõnn ning hinded pole suurepärased ja jäävad loodetule alla? Taolise olukorra vältimiseks jagan mitmete üliõpilasaastate jooksul kogunenud tähelepanekuid õppimise kohta.

Minu tähelepanekud põhinevad enamasti Priidul. Priit ei ole fiktiivne superkangelane, ta on päriselt olemas. Priit oli nimelt mu kursusekaaslane, kes lõpetas TÜ majandusteaduskonnas bakalaureuseõppe keskmise hindega 5,0 ja on nüüdseks New York University (makroökonoomikas hinnatud maailma neljandaks ülikooliks Harvardi, MIT ja Princetoni järel) doktorant. Mis eristas tema õppimismetoodikat teiste omast?

Õpik on lugemiseks

Semestri jooksul imestasime pidevalt, kuidas küll Priit kõiki asju teab. Kui sess kätte jõudis ja viimases hädas õpikut lugema hakkasime, saime aru, et Priit, erinevalt meist kõigist, oli seda juba ammu lugenud. Viimasel päeval kiiresti õpikut lapates mõistsin, et targem oleks olnud lugeda seda juba varem, sest siis oleksin kulutatud ajast ja vaevast rohkem kasu saanud. Nõnda talitades sain trükipaberilt omandatud teadmisi rakendada vaid eksamil, enne oleksin loetud informatsiooni kaasabil ka kodutöödest, seminaridest ja loengutes läbivõetud materjalist paremini aru saanud. Liiatigi on tõestatud, et mida rohkem õpitut kasutatakse, seda pikemaks ajaks see meelde jääb.

Iga semestri alguses ongi suured kavatsused. Miks Sina selle eesmärgini pole jõudnud, aga Priit jõudis?

Tundub ju igati mõistlik – kui teatud hulk tööd (siinkohal õpiku läbilugemine) tuleb niikuinii ära teha, siis tasub sellest saadavat tulu maksimeerida, sest nii suurendame tegevusest saadavat kasu. Usun, et lugejatest paljud noogutavad hetkel kaasa ja sõnavad mõttes: „Jaa, olen isegi seda mõelnud!” Iga semestri alguses ongi suured kavatsused. Miks Sina selle eesmärgini pole jõudnud, aga Priit jõudis?

Laenamine on tore tegevus

Erasektoris ärianalüütikuna töötades puutun sagedasti kokku kiirlaenuäriga. Kõlab uskumatuna, aga inimesed toovad lepingu sõlmimise päeval klienditeenindajale šokolaadi! Nad on äärmiselt õnnelikud, sest usutavasti lahendas tänane päev homsed probleemid ja see, et ülehomme on veel suurem probleem, nende teadvustesse ei jõua. Õigemini nad ilmselt ei taha, et jõuaks, sest klienditeenindaja on kohustatud ütlema, mis kuupäeval peavad nad veelgi suurema summa laenufirma arvele kandma.

Inimestes on kummaline usk, et homme ollakse tublimad ja jõutakse rohkem kui täna. „Paistab sedasi, et sel nädalavahetusel ei jõua õpikut lugeda, aga järgmisel nädalavahetusel loen topelt,“ ütleb hääl peas. Mis alusel seda endale väidetakse? Aeg, täpselt samamoodi nagu rahagi, on piiratud ressurss. Nädalast nädalasse kohustusi edasi kandes käitutakse sarnaselt kiirlaenuvõlgnikuga. Sess on lõplik tähtaeg, mil enam kusagilt laenu ei saa ja kohtutäitur arestib arved.

Inimestes on kummaline usk, et homme ollakse tublimad ja jõutakse rohkem kui täna.

Seetõttu pooldangi pidevaid tunnikontrolle ja minimaalset osatähtsust eksamitööle – nii karistatakse laenutegevust. Võib eeldada, et tudeng on piisavalt vana ja tark, et sellist tegevust ise piirata, aga nähtavasti ei ole. Kui semestri alguses ütleb õppejõud, et loengutes käima ei pea ja eksam annab lõpphindest 80%, tuuakse õppejõule šokolaad. Jaanuaris palutakse kolmandat korduseksamit ja nutetakse krokodillipisaraid. Priidu eriomadus oligi see, et ta ei petnud ennast inimlike järelandmistega. Priit ei visanud tänasida toimetusi homse varna.

Facebook toob F-i lähemale 

Priidul oli Facebook ja on siiani. Priit aga ei passi chatis ega uudista kümme korda päevas, mis sõprade seintel uus ja huvitav. Chatis passimisel on ainult ressursikulu. Palju ohtlikum kululiik tekib aga teiste inimeste järgi uudistamisest – alternatiivkulu. Alternatiivkulu on tulu, mis jääb saamata, sest valisid kahest võimalikust valikust teise.

Millised on kõige tavalisemad, kergesti tekkivad alternatiivkulud? Kui Facebooki ajajoon töönädala alguses lahti teha, näeme lõbusaid pilte pidudest, armsaid fotosid vastarmunud paarikestest või veelgi armsamaid pilte pisiperedest. Tihti hakkab kahju, et veetsid oma nädalavahetuse mingi paganama õpikuga, mitte ööklubis neidusid või noormehi hullutades.

Tuleb osata ka midagi enamat kui olla ilus ja särav, et hästi tasustatavat tööd saada.

Peoinimeste sage õigustus on vajadus sotsiaalse kapitali suurendamiseks. Üks finantskriisi kaasa toodud muutus on see, et n-ö sõbramehe ametipositsioone on kõvasti vähemaks jäänud, sest tööjõud on enamikele tööandjatele üheks kallimaks kululiigiks. Liiatigi seepärast, et tänapäeval on kohustus kõik töötajad maksuameti registri tõttu ametlikult palgale võtta. Tuleb osata ka midagi enamat kui olla ilus ja särav, et hästi tasustatavat tööd saada.

Tee aine ise huvitavaks

Priit ei kurtnud mitte kunagi õppejõu üle. Tavaline tudeng hakkab aga tihti enda väheses võimekuses ja laiskuses süüdistama just õppejõudu – käiksin loengutes, kui õppejõud ei räägiks nii monotoonselt ja nii igavatel teemadel. Suurel osal juhtudest on puudulikus kommunikatsioonis süüdi siiski tudeng, kes ei mõista, mida ja miks talle räägitakse. Siinkohal aitab tihti eelnev soovitus lugeda õpikut, proovida räägitut päriselt mõtestada ja sellest aru saada.

Kui aine tundub siiski jätkuvalt teoreetiline ja kasutu, võta appi internet – otsingumootor, mitte Facebook! Sulle avaneb täiesti piiritu teadmiste ja ideede maailm. Võid avastada, et inimesed arutlevad loenguteemadel oma kirjutistes ja leiavad üllatavaid reaalelulisi paralleele, mille peale ise ei tulekski. Priit rääkis loengute vahepeal täiesti uskumatuid lugusid ja see entusiasm ja fanatism nakatas meidki. Nakatas tihti õppejõudugi ja motiveeris teda oma tavalisest loengurutiinist välja tulema.

Enesepetmise lõpp

Oma hädades saab süüdistada vaid iseennast. Enesepetmine toob alati kaasa probleemide süvenemise, sest süüdistamine ei saa muuta olukorda paremaks. Seega kui järgmine kord mõtled õpiku lugemise asemel laupäeva lulli lüües sisustada, ole resoluutne – enesepetmistel on nüüdsest lõpp. Isegi Britney Spears on armastuse asemel hakanud lõõritama töötamisest: „You better work…”

Autor: Ingvar Viin