Search
Close this search box.

Hoidumaks apteegist, neljast seinast ja voodirežiimist

Talv on käes ja sellega koos külmetus- ja viirushaiguste laine. Siinkohal kutsun kõiki ajurakkude saatusest hoolivaid tudengeid mütsi ja salli kandmise aktsioonile (kanname ära!) ning jagan mõned nipid, kuidas end haigustest säästa või turgutada, kui juba haigus kallal.

Ennetava meetodina immuunsüsteemi tugevdamiseks sobivad hästi erinevad taimeteed, näiteks punase päevakübara tee. Päevakübarat saab tarbida ka tinktuurina, mida saab apteegist. Lisaks immuunsuse tõstmisele kiirendab see imepärane taim haigustest paranemist, leevendab nohu, kurgupõletikku, palavikku ja peavalu. Organismi toonust tõstavad ka hariliku võilille, pune, salvei ja põdrasambliku ravimteed, samuti pärnaõie- ja vaarikatee ning roheline tee. Süüa tasub antioksüdante sisaldavaid marju nagu astelpaju (mille head omadused toimivad manustades seda ka mahla või pulbrina), jõhvikad või mustikad. Võimsad antioksüdantidest tulvil viljad on ka greip ja apelsin. Profülaktilise vahendina on tuntud vana hea küüslauk ja ingver. Ingveri- ja sidruniviilud ning lusikatäis mett tee sees on hea viis haiguste peletamiseks. Siiski ei ole valusa kurgu puhul soovitatav juua väga tulist teed, sest see kõrvetab niigi põletikulist limaskesta. Mett tuleks lisada juba natuke jahtunud tee sisse, et selle raviomadused liigkuuma vee sees ei häviks.

Organismi tugevdamisel ja viirustelaineks valmistumisel on märksõnaks probiootikumid

Organismi tugevdamisel ja viirustelaineks valmistumisel on märksõnaks ka probiootikumid, mida leiab nii hapendatud piimatoodetes kui kapslite kujul. Probiootikumid takistavad tõvebatsillide kinnitumist sooleseinale ehk kaitsevad meid haigusetekitajate eest, tugevdavad organismi ja aitavad vastu seista viirushaigustele.

Juhul kui külmetussümptomid hoolimata kõikidest pingutustest neist hoiduda siiski painavad, proovi jalgadele sinepivanni teha — kodune, kuid üllatavalt tõhus vahend tervise turgutamiseks. Haiguse korral on oluline ka dehüdratsiooni vältimine, juua tuleks palju puhast vett ja taimeteed, kuid vältida kofeiini sisaldavaid jooke, sest need viivad vedelikku kehast hoopiski välja. Kinnise nina ja köha puhul aitab kuuma auru sissehingamine, kusjuures vee sisse lisatud eukalüpti eeterliku õli tilgad aitavad külmetuse korral, tugevdavad hingamisteid, leevendavad köha ja omavad antiseptilist mõju.

Kui üldine elustiil on kaootiline, uneaega napib ning vaimne või füüsiline stress tahab maha murda, tuleb aeg maha võtta ja lasta kehal kosuda.

Kui aga üldine elustiil on kaootiline, uneaega napib ning vaimne või füüsiline stress tahab maha murda, ei aita tassike ravimteed ega küüslauk, vaid tuleb aeg maha võtta ja lasta kehal kosuda. Puhkus ja uni on üks parimaid (ja nauditavamaid) viise haigusega võitlemiseks. Tervise hoidmisel on oma koht ka toitumisel ja trennil, seega tasub ka kõige pingelisemal ajal pühendada kasvõi natuke aega ja tahtmist eluviisi tervislikumaks muutmisele ja tervislikuna hoidmisele.

Lisaks eeltoodule on veel üks tõde, mida tõenäoliselt iga tudeng omast käest teab – läheneva sessiperioodi tõttu pole nagunii lihtsalt aega haige olla

Autor: Kristel-Maria Kadajane