Ideelaborist maailma vallutama

Tartu Ülikooli tudengid Andriy, Nikita ja Kostiantyn on musternäide sellest, kuidas olla
rohkem. Noormehed on magistriõpingute kõrval pannud aluse ettevõttele HireHunt, mis juba
praegu rahvusvaheliselt laineid lööb.

Ukrainast pärit Andriy, Nikita ja Konstatyni meelitas Eestisse Tartu Ülikooli ärijuhtimise
magistriõppeprogramm, mis sadade teiste kaalutud konkurentide seas tänu oma laiapõhjalisusele ja praktilisusele valituks osutus. Otsust aitas langetada üldine mulje Eestist kui edumeelsest ja kvaliteetset haridust pakkuvast riigist, kus paberimajandusele ja bürokraatiale kuluv aeg on minimaalne. Atraktiivne näis ka ettevõtlusmaailmaga tutvumiseks ja ise katsetamiseks loodud soodne keskkond, eesotsas arvukate start-up-kommuunide, hackathonide, foorumite ja motivatsiooniüritustega. Nüüd, olles juba mitu aastat Eestis elanud ja õppinud, peavad noormehed Tartusse õppima tulekut parimaks otsuseks oma elus.

foto-5

HireHunti idee hakkas noormeestel idanema 2015. aasta oktoobris, mil nad märkasid, et
paljudel tudengitel ja värskelt ülikooli lõpetanutel on probleeme oma esimese töö- ja
praktikakohta leidmisel. „Just selle probleemi avastamine oli meie jaoks murdekohaks,“
meenutab Konstantyn. „Nägime noorte tööturule sisenemise mures enda jaoks võimalust aidata
noori, ise reaalselt midagi ära tehes.“

ÜSestap lõid nad HireYoungi – veebilehe, mis koondab noortele mõeldud töö- ja
praktikapakkumisi. Noormeeste idee oli luua platvorm, mis tehisintellektil põhineva süsteemi abil viib kokku omavahel kõige paremini sobivad noored tööotsijad ja tööjõudu vajavad ettevõtted. Selgus aga, et sellise süsteemi kasutamine polnud tudengite jaoks kättesaadavate vahendite, kogemuste ja kontaktidega võimalik, kuid see ettevõtlikke noori ei heidutanud – nad kujundasid HireYoungi ümber värbamisagentuuriks, mis spetsialiseerub idufirmadele vajalike praktikantide ja noorte professionaalide leidmisele. Aja jooksul on HireYoungist saanud HireHunt, pisut on muutunud platvorm ja selle võimalused, ent eesmärk – noortele tööturule sisenemise lihtsamaks tegemine – on endine.

foto-5

Oma ideest toimiva ärimudeli vormimisel oli ukrainastele toeks Tartu Ülikooli Ideelabor
eesotsas eelinkubatsiooniprogrammiga STARTER. „STARTER programmis õppisime oma ideed testima, õigeid küsimusi küsima ja oma ideed erinevate nurkade alt analüüsima,“ rääkis Konstantyn. Ideelaborist saadud tagasiside oli noormeeste hinnangul väga väärtuslik ning innustas neid HireHunti kiirelt, targalt ja strateegiliselt edasi arendama.

Ideelaborist sai HireHunt ka oma esimese rahvusvahelise kogemuse, nimelt valiti meeskond
Tartu Ülikooli esindama rahvusvahelisse Eesti-Ameerika äriarendusprogrammi Network Globally, Act Locally (NGAL). HireHunti jaoks oli NGAL võimalus näha, kuidas ookeanitagune start-up-maailm erineb Euroopa omast, ning saada mitmekülgset tagasisidet oma platvormi edasi arendamiseks. „NGAL-is sai HireHunt suure toetuse osaliseks ning see innustas meid veelgi rohkem oma ideesse uskuma ja seda piiridest väljapoole suruma,“ sõnas Konstantyn. „Programmis osalemine oli meie jaoks elumuutev kogemus ja ühtlasi ka suur au!“.

Peale STARTER programmi ja NGAL-it suundusid noormehed Slovakkiasse ABC Acceleratori nimelisse kiirendisse, kuhu HireHunt valiti enam kui kolmesaja meeskonna seast üle kogu maailma. Kiirendi hõlmas endas nelja kuud intensiivset arendustööd, enam kui sadat töötuba ja kahtsadat kohtumist potentsiaalsete klientide, partnerite ja investoritega. Lisaks jõudsid nad ABC-s TOP3 tiimi sekka, mis viis HireHunti mitmeks nädalaks Silicon Valleysse sealse turu ja võimalustega tutvuma ja oma ideed tutvustama

Noormehed usuvad, et nende saavutustele on kaasa aidanud absoluutselt iga teekonnal kohatud
inimene – nii toetussõnade jagajad kui ka resoluutsed „ei“-ütlejad. „HireHuntile hoo sisse lükkamisel oli eriliseks abiks Ideelabor eesotsas Maret Ahoneniga, kes lisaks professionaalsetele nõuannetele innustas meid mitte alla andma. ABC Acceleratori kiirendisse jõudmine on meie äri aga hoopis teistele tasandile aidanud,“ väljendas Konstantyn tänulikkust.

Praegu tegutseb HireHunt edukalt Eestis ja Slovakkias, lähiajal on plaanis siseneda ka
Saksamaa turule ning hiljuti sõlmisid nad suureks kampaaniaks lepingu ühe Silicon Valley kliendiga. Lisaks plaanitakse suvel kaasata pool miljonit eurot kapitali, et ettevõtte kasvu veelgi kiirendada. Hetkel on Andriy, Nikita ja Kostiantyn endale abiks tööle võtnud kaks inimest, ent enne suve on plaanis palgata veel kümmekond. HireHunt kasvab jõudsalt ja noormehed on
rahul: „Oleme praegu täielikult HireHunti arendamisele pühendunud ja saame enda näitel kindlalt võita, et raske töö ja kannatlikkus tasuvad ühel hetkel ära“

Rohkem infot TÜ Ideelabori kohta leiab, kas kodulehelt või Facebookist.