Joo vähem. Täna mind nelja aasta pärast

Hei, Rebane! Palju õnne, jõudsidki Tartu Ülikooli. Vinge värk. Kui suudad õppekava läbida nii, et päriselt huvitud õppejõudude antavast infost ning päriselt kuulad, sünteesid ja analüüsid, siis võidki end varsti lugeda maailma eliitnooreks. Eeldusel, et ei joo end vahepeal labiilseks indiviidiks, kes jaurab suust välja ahvimäda.

Mitte et joomine üksnes taunitav oleks. Ma ei taha olla patroniseeriv tark, vaga ja elunäinud tudeng, kes hakkab sulle moraali lugema. Olgem ausad, see ei toimi. Sa vahetaks juba lehte või vaataksid, mida kuum sõbranna Instagramis avaldas. Pealegi, kui ma keelitaks sind rebaseaastal joomast, siis oleksin ma ikka kahepalgeline kutt. Aitasin minagi A. Le Coqi ja Liviko käibele kaasa rebaseaastal, aitan vähesel määral siiani.

Olen aga täheldanud ülikoolis oldud aastate vältel, et noored, kes joovad mõistlikumalt ja ei kuluta igal Retro-kolmapäevaõhtul rohkem kui 15–20 eurot kümne shot’i või kahe kokteili peale, on laias plaanis edukamad. (See sinu tuttavast sigatalendikas pooljoodik, kes võlub raha ja saavutusi justkui pärasoolest välja, on pigem erand). Nad pingutavad rohkem. Nad teavad, et pidutsemine on tuus, kuid lahe töö, saavutused ja järgmisel hommikul reibas olemine on veel tuusamad. Muide, endine odaviskaja Andrus Värnik teab ka, aga ta ei taha mäletada. Ta joob, et unustada.

Kui palju on piisavalt palju

Mõistlik joomine on termin, mida saab tõlgendada vabalt. Enesekindel rebane Jõgevamaalt võib väita, et tema jaoks on neli pooleliitrist õlut tavaline taks ja purju sellest eriti ei jää. No see on küll nüüd jama jutt, aga ei raiska leheruumi ümberveenmisele. Küll temagi õpib. Teine möönab, et juba üks pokaal veini paneb pea mesilaslikult sumisema.

Kuna ma kardan, et sul pole aega ega viitsimist pähe jätta, mis on mõistlik kogus alkoholi eri tüüpi jookide puhul, siis minu soovitus on järgnev: alusta hilja ja lõpeta enne peo eeldatavat kõrgpunkti, mis on umbes 1.30–2.00 ajal öösel. Kui sa just ei kaani tekiilat või muud ülikanget alkoholi, jäävad varahommikused visiidid tualettpoti juurde ja nõmedad “aga musi, oota, kuula mind ära” kõned ekskallimale ära. Boonusena märkad, et Tinderis on vähem imelikke sobivusi.

„Oota, ma ei saa ikkagi aru. Kes oled sina, et mulle ütled, mida teha?”

Olen noormees, kes tegi selle raja läbi ja mõtles, et annab paar head sõna teile kaasa. Aga kui ma tundun teksti kaudu igavana või tüütu targutajana, siis palun, mõned repliigid suvalistelt noortelt ja Kaur Kenderilt. Need pärinevad Eesti Ekspressi 31.08. artiklist „Trend: noored enam ei joo“. Artiklis on ka joomist toetavaid tsitaate.

„Joomiseks pole aega ja keha ei kannata enam. #joomepoolevähem kampaania pisut mõjutas. Pokaal veini ja rohkem polegi heas seltskonnas vaja. Noorematel on vist rummipeod veel täies hoos.“ (H., 21aastane)

„Rohkem on muid tegevusi, reisimine, sport, isegi discgolf. Mul on vahel dilemma, kas juua pudel veini ära ning olla järgmine päev uimane ja ülejärgmine päev on masekas, et terve nädalavahetus vegeteerisin, või jätta joomata ja käia sõpradel külas, kinos, trennis.“ (K., 23aastane)

„Joomine on kallis. Üldine trend näib olevat, et jälgitakse rohkem, mida endale sisse kallatakse/süüakse, samm-sammult tervislikumaks. Keskkooliajal said need suuremad joomised ära tehtud ja nüüd saab rahulikumalt edasi elada. Ei tea kommenteerida, kas vanasti joodi rohkem, aga muru oli kindlasti rohelisem ja õlu parem.“ (M.-R., 23aastane)

„Noortel on alkohol üks mõnuainetest, täht tähestikus. Kuna nad loevad palju ingliskeelset meediat, siis nad teavad, et alko on kahjulik narkootikum. Noortel on tuttavate hulgas juhtumeid, kus keegi täis peaga lööb kirvega maha mõne kassi, sõidab autoga surnuks mõne tädi või vägistab onutütre vanaema. Noored ei taha olla alkonarkomaanid. Riik peab aru saama, et tema on see, mis põhjustab enamiku narkokahjudest.“ (Kaur Kender, 45aastane)

Joomise lõpetamiseks võib lähtuda järgmistest märkidest:

  • Sa hakkad sõpradele näitama, et „vaata, näe, ma kõnnin täiesti sirgelt“.
  • Sul on käes neljas enam-vähem täis tops, purk või pudel. Kolm on piisavtõsiselt. 
  • Sa võtad enda või sõbra kitarri ja üritad mängida keerulisemat lugu kui „Wonderwall“, aga näpud ei taba õigeid noote.
  • Sa hakkad YouTube’ist otsima hitte, mille saatel üles kasvasid, sest need on nii lõbusad ja neid tahaks just praegu kuulata, sest nii hea on olla, ausalt.
  • Sa oled üks 27st noorest, kes luges seda artiklit, ja kuigi sa kogu teksti järgmisel peol ei mäleta, siis nagu meenub, et suur joomine pole tuus.
  • Sa näed seda Economisti tabelit ja jätad meelde. Toonitan, et OLE ROHKEM ajakiri ei propageeri narkootikumide tarbimist. Tabel on teadvustamiseks.

pilttt

Otto Oliver Olgo