Kui juhuslikult spordiklubi ja Rüütli tänav on üle visanud…

Sügisesed järjest jahenevad ilmad annavad märku, et taas tuleb oma tegevustega hakata kolima tubastesse tingimustesse. Päike hakkab järjest madalamalt käima ja see võib tuua kaasa ka kerge inspiratsioonipõua. Kuid mida siis oma ajaga peale hakata? Laialt levinud fitnessi ja mõnusate soojade Rüütli tänava baaride asemele otsisin Tartu linna piires üles veidi teistsugusemad ja vähem levinud hobiringid. 

Tartu Rahvaülikool

Kõige enam üllatas mind Tartu Rahvaülikooli kursuste ja ringide valik. Sealt võid leida kursusi alates külmetushaiguste ravimisest kuni pasteedivalmistamiseni! Ühesõnaga valik on tõeliselt lai ja arvan, et iga huviline leiab sealt endale midagi sobilikku. Kursused on eri pikkusega ja algusajad ulatuvad kuni jõuludeeelse ajani. Rahvaülikooli kursused on nõnda populaarsed, et neid külastab aasta jooksul üle 5000 inimese. Hea on nende valikute juures veel see, et hinnad on tudengile täiesti taskukohased, jäädes enamasti alla 25 euro. Tutvustan teile mõnd kursust lähemalt.

Maitseb pasteet? Siis on sinu jaoks eestimaise eheda pasteedi valmistamise kursus. Kolme akadeemilise tunni mahus antakse nii teoreetiline kui ka praktiline ülevaade pasteedivalmistamisest. Huvitavaks teeb selle kursuse see, et on võimalik valmistada ka taimset pasteeti, mis sobiks ka ideaalselt söögilauale taimetoitlastele või veganitele! Kursust juhendab tervislikke eluviise armastav Maigi Lepik. Nii et kui sinu vanaema pole veel sulle pasteeditegemist õpetanud, siis nüüd saab asi selgeks.

Soovid saada targemaks enda intuitiivsete teadmiste rakendamises? Sadu aastaid Eestis kasutusel olnud väikesest abivahendist vitsast on teinud Rahvaülikool kursuse „Vitste algõpe”, mille käigus õpitakse kasutama vitsa kui mõõtmisvahendit ja eri meetodeid, kuidas seda abivahendit käsitseda. Õpetatakse seda, kuidas vitsalt küsida õigeid küsimusi täpsema vastuse saamiseks. Selgeks tehakse põhiprintsiibid koos holistiliste paradigmadega ja lõpetuseks ka muidugi see, kuidas veesooni määrata.

Liikudes edasi looduslike teemade rajal, leiame kursuse loodusliku šampooni valmistamisest. Inga Silm tutvustab viise, kuidas teha ise täiesti käepärastest vahenditest parabeeni- ja silikoonivabu šampoone. Täiesti naturaalsed vedelšampoonid sobivad hästi allergikutele ja inimestele, kes lihtsalt pooldavad looduslähedasemaid tooteid. Praegused poes müügil olevad kehahooldusvahendid (olgu kasvõi Body Shopist) on siiski täidetud säilitusvahendite ning muu mitte nii kasulike ja looduslike koostisosadega. Oma naha ja juustele parimat võimalikku hooldust plaanides võib võtta just taolise kursuse, et leida viise, kuidas seda kõige lihtsamalt ja tervislikumalt teha.

Tervise eest hoolitsemine muutub eriti vajalikuks sügisel. Kui tunned, et haigused on kiired tulema ja loengutest puududa väga ei taha, siis võid võtta endale kursuse teemal „Külmetushaiguste käsitlemine hiina meditsiinis“. Kuidas tugevdada immuunsüsteemi ja vältida haigusi on peamised teemad. Võetakse jutuks ravimtaimed ja ka kehal olevad punktid, mis tooksid haigusele leevendust. Mõnus vaheldus taaskord inimestele, kes on loodusliku lähenemise poolt või lihtsalt väsinud Coldrexi joomisest ja Sudafedi ninnalaskmisest. Kui sõber või silmarõõm peaks haigestuma, siis nüüd on hea hetk panna oma teadmised tööle ja teha ettepanek õhtul koju jääda, teed juua ja teineteist mudida!

Kui mõtled, et tahaks silmarõõmu muudmoodi võluda, siis hari end näiteks õllegurmee valdkonnas. Kahekümneaastase staažiga õlleekspert Karmo Tüür annab edasi oma teadmisi kahe tunni jooksul, kattes ära õlleajaloo, eri sordid, sutsuke parimatest õlletarbimise ja -serveerimise tavadest jne. Muidugi ei puudu sellelt kursuselt ka degusteerimine! Nii et järgmine kord Kivisse minnes võid oma sõpradele rääkida lisaks õllehindadele ka vähe arukamat juttu. Rohkem teavet nendest kursustest (ja ka paljudest teistest) leiad www.rahvaylikool.ee.

Kunsti-, käsitöö- või loodusesõber?

Veidi enam internetis ringi vaadates leidsin ka vahvaid käsitöö- ja kunstiringe. Süvendatult otsides võib leida just sellist laadi ringe päris hulgaliselt, kuid praegu toon teie ette paar huvitavamat, mis silma jäid.

Tartu Lille Maja noortekeskus viib läbi Grafiti ehk kriipamise klubi, mis üks kord nädalas annab ülevaate nii kirjutamisest kui ka joonistamisest. Lisaks antakse ülevaade grafiti ajaloost ja vahvamatest kunstnikest. Kevadel plaanib ka Lille maja teha oma otsaseinale uue grafiti, nii saad olla täiesti ausalt grafitikunstnik, kelle töö jääb nähtavaks ja püsima. Osalemine on lastele ja noortele (tudengitele) tasuta! Juhendajaks on Jérôme Plouzeau Prantsusmaalt oma Euroopa vabatahtliku teenistuse raames. Lisateave www.lille.tartu.ee.

Veidi kaugemal elavatele noortele leidsin Ilmatsalu huvikeskuse, kus tegevust leiab nii tantsu, käsitöö kui ka kunsti valdkonnas. Tegevused toimuvad kord nädalas ja alustavad oktoobrist. See on hea võimalus üks kord nädalas Tartust veidi väljapoole saada. Lisateave www.ilmatsaluhuvikeskus.ee.

Veel võib linnavälist tegevust leida Jaago talust, mis asub Ööbikuorus. Alates 7. oktoobrist algavad seal „Saviõunteõdakud“. Võimalik on teha savinõusid, mis on inspireeritud sügisviljadest, ja leiavad kasutuse kasvõi nendesamade viljade hoiustajatena. Kõik vajalikud materjalid, töövahendid ja õpetussõnad on kohapeal olemas ning pealekauba veel mõnus ja soe õhkkond. Oodatud on vanad savinäpud ja ka mitte nii osavad tolmukäed, ehk eelnev kogemus ei ole oluline. See on õdus õhtute sisustamine üle nädala Jaagol. Lisateave www.jaagotalu.blogspot.com.

Kui oled keskmisest suurem loodusnautleja ja matkasõber, siis leidsin sinu jaoks sellise väljundi nagu Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering. See on 1958. aastal asutatud noorteühendus, mille eesmärk on oma liikmete keha ja vaimu harimine keskkonna, ühiskonna ja inimkonna asjus. Ringiga võivad liituda kõik Tartu üliõpilased. Korraldatakse ka matkasid, kus saab osaleda isegi siis, kui veel liige ei ole. Avasta Eestimaa loodust! Lisateave www.ring.ee.

Kui tunned õhtuti väikest kihelust, et tahaks midagi teha, siis viska pilt peale nendele kodulehtedele. Mine õhuta ennast veidi looduses või saa peale loengute ja erialaste teadmiste veel kasulikke oskusi ja tarkust teistest valdkondadest. Tugevat tervist ja tegusat sügise algust.

Tehke rohkem! 

Autor: Merilin Reede