Kuidas jalg ukse vahele saada

Töötukassa andmetel oli 30. juuni 2015 seisuga Eestis 2050 bakalaureuse- ja 1765 magistrikraadiga registreeritud töötut. Teadmata on arv, kui paljud töötavad oma erialal. Töö leidmine ei ole noorte jaoks lihtne, ent kuidas siiski saada oma karjäärile edukas alus? Küsimustele vastab Pipedrive’i talent hunter Kristiine Kukk. 

Kuidas peaks tudengipraktikat ja tööotsinguid alustama?

Minu arvates peaks tudeng alustama praktika- ja tööotsinguid sellega, et selgitada välja enda jaoks olulisemad teemad. Mõni tahab saada paremaks enesejuhtimises, teine tahab varakult laboritööga tutvuda. Näiteks tudengiorganisatsioonid annavad väga laialdasi oskusi alates meeskonnatööst kuni praegusel ajal hädavajaliku leadership’ini. Ülikoolilõpetajaid on igal aastal palju, seega mõtle välja, mil moel tahaksid eriline olla. Mis teeb sind teistest tugevamaks?

Kas Eestis on võimalik ainult tutvuste kaudu tööd leida?

Eestis saavad hõlpsalt tööd oma ala spetsialistid. Inimestest, kes on milleski väga head, on alati puudus. Miks mitte lugeda spetsialistiks näiteks IT-arendaja kõrval kedagi, kes oskab meeskonda ja projekte juhtida. Tutvustega võib saada mingi töö. Enda oskuste ja teadmistega on võimalik saada väga hea töö.

Mida saab tudeng teha, et kandidaatide seas silma paista?

Osale konverentsidel ja projektides, kus tööandjad liiguvad. Miks mitte esimene kontakt teha juba päriselus. Tee (korda) enda Linkedlni konto ning täida see põnevate projektide ja organisatsioonidega, millega kooli kõrvalt tegeled.

Lisanipid oma LinkedIn profiili täiendamiseks:

  • Lisa endast professionaalne profiili- ja taustapilt
  • Ära ole häbelik kogemuste väljatoomisel
  • Kasuta ära võimalikult palju etteantud sektsioone
  • Küsi soovitusi oma endiselt tööandjalt, kolleegilt, õppejõult või juhendajalt
  • Follow huvitavaid ettevõtteid ja inimesi, liitu enda jaoks põnevate gruppidega ja nende vestlustega
  • Kirjuta endast haarav kokkuvõte (summary). Kirjelda oma oskusi, kogemusi ja ennast isikuna. Summary on sinu profiili üks olulisemaid osi, et tõmmata kontaktide tähelepanu

Business Insider kirjutas 2014. aastal loo The 20 Best Jobs Of The Future. Siin on nende valdkondade esikümme:

  1. õendus
  2. juhtimine
  3. tarkvaraarendus
  4. arstiteadus
  5. raamatupidamine ja auditeerimine
  6. juhtimisanalüüs
  7. arvutisüsteemide haldus
  8. õpetamine
  9. puutöö
  10. juura

Autor: Heili Ollin