Kuidas saja uue inimesega tuttavaks saada

Tudengiks olemise aastad on aeg, mil enamik loob sõprussidemed kogu eluks. Tartus õpib kokku 15 478 tudengit – noored inimesed erineva iseloomu ja kogemuste, tausta ja lugudega. Kursusekaaslastest ja ülikoolis leitud tuttavatest võivad saada meie äripartnerid, töökaaslased või lähedased sõbrad. Kuidas tulla toime uute inimestega suhtlemisel tekkiva ärevusega ja põnevaid inimesi enda ümber tundma õppida?

Tutvusvõrgustiku loomine

Suhtlemine ja tutvuste loomine on oluline osa õpingutest. Maailma tippülikoolides on levinud, et õppimine ja kontaktivõrgustiku loomine on läbi põimitud – teadmiste omandamine toimub väikestes vestlusringides ja läbiv filosoofia on, et ei loe mitte see, mida tead, vaid see, keda tunned. Head suhted kursusekaaslastega aitavad kaasa sellele, et ülikoolis veedetud aeg saab olema meeleolukas ja mõnus.

Ärevus tutvumisel

Grupis õppimine on sageli efektiivsem kui individuaalne pingutamine ja kasulik on omada kaaslasi, kellega koolitöödes koostööd teha ja teineteisele raskete eksamite läbimisel toeks olla. Teiste erialade tudengite tundmine annab laiema silmaringi ja mitmekülgsema tutvusringkonna.

Käitumuslikud eksperimendid said alguse mehest, kes sundis end tänaval saja võõra naisega rääkima, et sotsiaalärevusest lahti saada

Enamik meist tunneb uutes olukordades ja uute inimestega tutvudes vähemalt mingil määral ärevust. Mõne puhul ei paista see välja, mõni võib muutuda tagasihoidlikuks, kolmas tunduda ülbe või eemalehoidev. See aga ei tähenda, et me tegelikult suhelda ei tahaks. Psühhoteraapias on erinevaid viise, kuidas ärevusega toime tulemist ning suhtlemisoskusi parandada. Üheks viisiks on käitumuslike eksperimentide läbi viimine, et näha ja tähele panna, kuidas inimesed tegelikult meie käitumisele vastavad ja kuidas me ise neis olukordades hakkama saame. Samuti mõista, kas konkreetsetel hirmudel on ka tegelikult alust või on need tekkinud sellest, et varasemas suhtlemisolukorras on miski ebaõnnestunud. Käitumuslikud eksperimendid said alguse Albert Ellisest – mehest, kes sundis end tänaval saja võõra naisega rääkima, et sotsiaalärevusest lahti saada. Väidetavalt ükski neist naistest temaga kohtingule ei läinud, kuid tänu hirmutava olukorraga korduvalt kokku puutumisele vähenes tema hirm uute inimestega suhtlemise ees. Saja inimesega rääkides selguvad väga erinevad viisid, kuidas inimesed reageerivad. Igaühel võib selleks olla erinev põhjus, olenemata vestluskaaslase käitumisest või omadustest. Korrates võõraste inimestega suhtlemise alustamist, muutub see aina lihtsamaks ning oskused paremaks.

8001003419_eab4793938_o

Sina otsustad, kuidas ennast tunned

Ellis jagab Shakespeare’i ning Vana-Kreeka filosoofidega mõtet, et meid ei mõjuta see, mis maailmas toimub või millised asjad on, vaid see, kuidas me neid ise tajume ja tõlgendame. Meil on võimalik end hästi tunda ka pärast negatiivset sündmust. Pärast lennuõnnetust võib tunda hirmu ja muret kohutava ja eluohtliku olukorra pärast. Teine võimalus on tunda rõõmu ellujäämise üle. Esialgu ebameeldivana tundunud suhtlusolukorda või sotsiaalset situatsiooni võib võtta hoopis kui huvitavat uut kogemust ja väljakutset, millest on võimalik õppida ning enda jaoks kasulikku leida. Sattudes rääkima inimesega, kes ei vasta me püüdlustele, oleme järgmises suhtlussituatsioonis vähemalt ühe võimaliku kogemuse võrra rikkamad.

Praktiline suhtlemismäng
Psühholoogide loodud suhtlemismäng Ava ja Avasta (www.avajaavasta.eu) kaaslaste ja enda paremini tundma õppimiseks ja lõbusaks ajaveetmiseks. Kui mängu parasjagu kaasas pole, siis mõtle ise mõni huvitav küsimus välja, mida oma uuelt sõbralt küsida, et temast rohkem teada saada või millega võõra inimesega vestlust alustada. Näiteks:
• „Kui sul oleks võimalik ükskõik millist sündmust maailmas pealt näha, siis millist tahaksid näha?“
• „Mille üle või kellele oled sa tänulik (üldiselt elus, täna, praegu)?“
• „Kui sul ei oleks maailmas mitte miski piiratud, siis mida Sa just praegu tahaksid teha?“

Miks mitte alustada kohe?

Mine juba täna mõne uue õpingukaaslasega kursuse tutvumispeole, huvi äratanud organisatsiooni koosolekule või Tudengipäevade üritusele. Tutvuste sõlmimist pole hilja alustada ka magistrantuuri viimasel aastal. Sotsiaalses olukorras võiks kasutada aega ja võimalust teiste inimestega suhelda võimalikult teadlikult, et neis enda jaoks midagi huvitavat ja kasulikku leida. Soovides uute inimestega tutvuda ja suhelda, ei tohiks lasta ärevusel enda eest otsustada.

Harjutus

Järgmisele üritusele või loengusse minnes räägi kolme võõra inimesega vähemalt kaks minutit. Uuri ja märka igaühe juures midagi huvitavat ning anna ka neile sellest teada. Suhtlemisoskuste lihvimisel võivad olla põnevaks väljakutseks ka speed-date tüüpi üritused, mis annavad lühikese aja jooksul võimaluse tutvuda paljude inimestega.

Autor: Mirjam Ool .