Kindlasti kõnetab meid paljusid küsimus, kuidas saada tööelus edukalt hakkama, kui oled noor ja ilma varasema töökogemuseta. Üks eeldus on muidugi valdkonnas orienteerumine, kuid sellest üksi ei piisa. Tööl edukas olemine eeldab mitmeid muidki oskuseid ja omadusi, mille omandamine nõuab teadlikku ja pidevat tööd. Järgnevalt on toodud väike spikker, millest enda arendamisel lähtuda.
Ole osa meeskonnast
Üks olulisemaid asju oma karjääri ehitamisel on oskus olla hea meeskonnamängija. Jättes erandjuhud välja, on tööprotsessid ettevõtetes enamasti ehitatud meeskonnatöö peale, mille efektiivsus määrab suuresti ka töö üldise tulemuse. Üks peamine tiimitöökoolitustel rõhutatud nüanss on see, et meeskond on nii tugev, kui on selle nõrgim lüli. Tõenäoliselt oled just sina esimest päeva või kuud tööl olijana nõrgim lüli. Uue ja kogemusteta töötajana pead erilist tähelepanu pöörama oma suhtlemis- ja grupis töötamise oskuste arendamisele. Peamised nõuanded oleksid sellised:
Austa teisi. Kuula, mida neil on öelda, ja arvesta sellega. Seda eriti aruteludes, mis on mõeldud meeskonnatöö parandamiseks.
Väljenda teiste suhtes positiivseid ootusi. Kui inimesed tunnevad, et sa austad neid, suhtuvad ka nemad sinusse hästi.
Lähtu tagasiside andmisel konstruktiivsusest ja ära võta isiklikult saadud tagasisidet.
Kehtesta ennast
Enda eest seismine on mõnes mõttes nagu rabedale jääle minek, sest vähe on neid, kes kohe alguses seda kunsti oskavad. Seepärast on kerge juhtuma, et soovides olla enesekindel, mõjutakse hoopis agressiivsena. Kollektiivis töötades see kasuks ei tule ning võib tekitada hoopis asjatuid konflikte ja pärssida karjääri arengut. Seega pea silmas, et enesekehtestamine ei tähenda kangekaelsust või paindumatust oma seisukohtades, vaid oskust põhjendada neid argumenteeritult ja austada sealjuures nii ennast kui ka teisi. Jälgi oma kehakeelt ja väljendusviisi ning pööra rõhku sellele, et räägiksid selgelt ja arusaadavalt. Unusta ära oh-mis-mina-mõtteviis ja julge rääkida seltskonnas sellest, kuidas sulle asi tundub. Julge katsetada ja proovida erinevaid lahendusi ning ära karda eksida, kuid ole seejuures valmis tunnistama oma vigu ja õppima tekkinud olukordadest. Jää mis tahes olukorras viisakaks ja anna mõista, et ootad seda ka teistelt.
Juhi oma aega
Sinu produktiivsus sõltub otseselt sellest, kuidas sa õpid oma aega ja tööprotsesse juhtima. Mida efektiivsemalt sa tööd teed, seda rohkem suudad sama aja jooksul korda saata ja seda produktiivsem oled. See ei ole aga siiski reklaam liinitöö tegemiseks, vaid üleskutse leida just sulle sobiv töömeetod, mis võimaldaks sul olla oma töös edukas ja tõhus. Olenevalt töö iseloomust tuleb kindlasti iga päev esile erinevaid tähelepanu ärakiskujaid, mis keskendumist õigelt ülesandelt eemale tirivad (olgu selleks sotsiaalmeedia kerimine telefonis või suvalised uitmõtted, mis pähe kerkivad ja tähelepanu eksitavad). Sea endale ajalised eesmärgid ülesannete tegemiseks ja katsu püsida enda seatud piirides. Samuti on mõistlik päeva lõppedes teha väike ülevaade töövoost ja mõelda, mida saaks järgmistel päevadel paremini teha.
Haara initsiatiiv
Kumba sa eelistaksid, kas ujuda teiste voolus või olla ise see, kes liikumise suunda ja kiirust määrab? Initsiatiivi haaramine ei tähenda ainult arutelus aktiivset osalemist ja oma arvamuse avaldamist, vaid ka oskust märgata ja ennetada töös ettetulevaid takistusi ja julgust otsida neile lahendust. Kui sa märkad probleemi, siis ära oota, millal sul palutakse see lahendada, vaid võta endale ülesandeks tegeleda sellega juba enne teisi. Initsiatiivikus, mis on üks hinnatuimaid omadusi tööandjate jaoks, tähendab aktiivset osalust meeskonnatöös ja on otsene vastand lihtsalt vooluga kaasaujujatele. Boonuseks on võimalus otsustada ise oma tööga seonduva üle, mitte lasta seda teistel teha.
Julge küsida ja vastutada
Arusaadav, et varasema kogemuse puudumise tõttu on paljud olukorrad tööelus sinu jaoks esmakordsed, mistõttu sul puudub teadmine nende lahendamisest. Seepärast julge küsida nõu (kui vaja, siis korduvalt) ja julge kasutada oma teisi omadusi, et rakendada saadud teadmisi ka uutes olukordades. Oluline on see, et oleksid algusest peale võimeline vastutama oma otsuste ja tegevuse üle.
Kristel-Maria Kadajane