Kust korjata esimesed kopikad?

Alatihti rahapuuduses vaevleva tudengi jaoks on oma äri või projekti alustamise juures kõige põletavam küsimus: „Kust tuleb raha?“ Kui enda taskuraha napib, on investeeringute kogumiseks olemas mitmeid variante.

Idee arendamiseks

Kaleidoskoop. Tudengite äri- ja projektiideede konkurss, kus preemiad on paarisaja euro suurused. Toimub Tartus mais ja detsembris.

Crowdfunding. Hea viis koguda tähelepanu, rahastust ja potentsiaalseid kliente. Algkapitaliks vaid idee kirjeldus – inimesed toetavad vastavalt pakutavale hüvele, mida nad pärast toetuse kogumist alustavalt ettevõttelt soovivad.

Eesti-keskne veebisait Hooandja

Ülemaailmne veebisait Indiegogo

Vega fond. Teadmismahukate ideede konkurss, kus toetatakse tuhandete eurodega prototüüpide ehitamist ja teenuste arendamist vabalt valitud valdkonnas. Tähtajad märtsis ja oktoobris.

Prototüüpimiseks

Prototron. Prototüüpimisprojekte toetatakse suuremate summadega: eelarvepiiranguid ei ole. Fookus roheliste tehnoloogiate, elektroonika, mehhatroonika ja IT valdkondadel.

Vega fond. Idee arendamise all välja toodud konkurss, millega toetatakse ka prototüüpimist.

Ettevõtte alustamiseks

Tasuta ettevõtlusnõustamist pakuvad Tartu ärinõuandla, Tartu Ülikooli karjääritalitus ja Tartu Ülikooli ideelabor. 

Töötukassa ettevõtluse alustamise toetus. Kuni 4474 euro suurune rahaline abi ettevõtte asutamiseks.

EASi starditoetus. Taotlema on oodatud valmis toote või teenusega alustav ettevõtja. Toetatakse põhivara soetamist, turundus- ja arendustegevusi ning tööjõukulusid.

Ettevõtte kasvatamiseks

EASi kasvutoetus. Kui idufirma on end koduturul tõestanud, siis kasvutoetuse abiga saab asuda eksportima ja laienema.

Autor: Heili Ollin