Search
Close this search box.

Loo, meisterda, leiuta – SPARK Makerlab kui avatud loomekoht

Oled kunagi tundnud, et õppimine ajab aju „kärssama“? Tahaksid parema meelega teha kõike muud peale õppimise? Miks mitte meisterdada, ehitada või elonmuskilikult oma loovaid mõtteid mõne kaashingelisega jagada?

Nüüd on selleks kõigeks ja enamakski olemas ideaalne koht Tartu südalinnas Makerlabi näol, mis on end sisse seadnud SPARK-i äri- ja kommunikatsioonikeskuses (juba keskuse nimi tähendab inglise keelest tõlgituna sädet ja sütitamist, mis sümboliseerib suunitlust sütitada ideid ja uusi ettevõtmisi).

SPARK Makerlabi idee on välja kasvanud maailmas laialdaselt levivast ning aina populaarsemaks muutuvast makerspace’ide ehk avatud töökodade kultuurist. Makerspace on füüsiline ruum, kus on võimalik kohata omasuguseid hakkajaid-tegijaid inimesi ning ühiselt projekte ja ideid reaalsuseks muuta. Kuna Eestis pole selline kultuur veel väga juurdunud, otsustasidki kaks noort füüsikut Uku Püttsepp ja Tarvo Metspalu hakata eest vedama inseneeriakallakuga loomekeskust, millest on kindlasti paljud puudust tundnud.

Mida siis Makerlabis ikkagi teha saab

Makerlabis saab tulevikus ehitada peaaegu kõike, mida hing ihaldab (ja mida ruum võimaldab). Praeguse seisuga on seal näiteks võimalik 3D-printida, tikksaagida, jalgratast parandada, puurida, pukki meisterdada, kõlareid ehitada ja veel palju muud. Selleks, et luua veelgi loovamat ja ka lõõgastavamat õhkkonda, on mõeldud ka kaunite kunstide peale. Võimalik on akrüülidega värvida ning riideid ja nahka õmmelda. Makerlabi eestvedajad ning üha kasvav vabatahtlikest koosnev kogukond töötavad igapäevaselt selle kallal, et töökoja kasutajatel oleks üha enam võimalusi, kuidas oma loovust väljendada.

Makerlabi avatud töökoja inimesed saavad kasutada seal olevaid tööriistu, tööruume ning põhimaterjale (just nii, lisaks riistvarale on neil ka lahketelt ettevõtetelt saadud toormaterjalid tootmisjääkide kujul). Täiesti lubatud on enda tööriistade kasutamine ning juhul, kui loovus ajab kõhu tühjaks, on neil olemas köögi- ja lebonurk. Ent mis peamine, Makerlabis on võimalik kohtuda omasuguste hakkajate inimestega ja korraks õppimine peast välja visata (seda muidugi igati produktiivsel moel!).

Aga nagu reklaamis – see pole veel kõik! Isetegijatele korraldatakse ka erinevaid ning väga põnevaid töötubasid, kus saab õppida ägedaid asju alates paberi taaskasutamisest ja butafooriast kuni elektrikitarride ja droonide ehitamiseni. Näidetena võib veel tuua kõrvaklappide, kõlari ja mikrofoni meisterdamise töötoad. Kas teadsid, et tegelikult on iga kõlar mikrofon ning iga mikrofon kõlar? Makerlabi töökotta mahub korraga toimetama kuni kolmkümmend nobenäppu.

Lisaks pakutakse alustavatele füüsiliste toodete väikeettevõtetele võimalust teha turu testimiseks väikeseeria tootmist, mida suuremad tootmiskohad tihtipeale ei võimalda. Nii et kõik noored ettevõtjad, sammud Makerlabi poole!

Kuidas ja millal minna

SPARK Makerlab asub aadressil Narva mnt 3, Tartu. Ajutiselt pääseb Makerlabi läbi SPARK Demokeskuse, SPARK Cafe või hoopiski SPARK maja tagant. 2017. aasta alguses tekib Makerlabile eraldiseisev välisuks Narva mnt poole. Asukoht südalinnas on eriti mugav neile, kes soovivad kas loengutevahelisel ajal end õppetööst korraks välja lülitada või kohe pärast loenguid päeva jooksul tekkinud ideid ellu viia.

Kuni välisukse valmimiseni on Makerlab avatud kokkuleppepõhiselt. Pärast välisukse valmimist hakatakse juurutama veebipõhist broneerimissüsteemi: inimene broneerib endale internetis aja ja saab kas juurdepääsukoodi või muulaadse digipassi, millega ta ruumidele ligi pääseb. Kuupileti omanikule ja pikemaajalistele klientidele antakse kiipkaart.

Kahtled oma oskustes? Ei oska kuskilt pihta hakata? Projekt on liiga suur?

SPARK Makerlab seisab selle eest, et Tartu oleks noortele arendav keskkond ja et igaühel oleks võimalus lasta oma loovusel lennata. Makerlabist saadavad kasulikud tutvused, teadmised ja seal leiduvad innukad-lennukad inimesed aitavad noorel särasilmsel isehakkajal alustada teekonda millegi suurema suunas. Miks ei võiks just Sinust saada järgmine Nikola Tesla või Elon Musk? SPARK Makerlab ütleb, et Sa suudad seda. Mine neile külla ja lase ideed valla!

Pille-Riin Saarse