Põhjuseid, miks reisimine on maailma parim tegevus, võib jäädagi loetlema. Samamoodi on selleks ka mitmeid mooduseid alates tellitud pakettreisist ja lõpetades hääletamisega. Veel üks omapärane viis reisimiseks on võtta osa noortevahetustest.
Uus koht
Reisile minnakse ikkagi sooviga näha uusi ja põnevaid kohti. Ilmselgelt on see ka noortevahetusel nii. See, kui palju kohapeal näha õnnestub, sõltub jällegi konkreetsest projektist. Mõnikord toimuvad need suures linnas, käiakse palju ringi. Teinekord pole suuremat sorti ringikäimist ette nähtud.
Uued sõbrad
Kellele ei meeldiks sõbrad, eriti kui neid on palju igalt poolt üle kogu maailma. Kas pole tore teada, et keegi ootab ja on nõus sind vastu võtma Rumeenias, Saksamaal, Itaalias, Leedus või USAs? Lisaks suurendab teistest rahvustest inimestega tutvumine silmaringi ja kasvatab tolerantsust.
Raha
Üks suurimaid plusse noortevahetuste juures on see, et tavaliselt viiakse need läbi Erasmus+ programmi raames, mis tähendab seda, et majutus ja toitlustus on osavõtjale tasuta. Tihti kaetakse ka osa transpordikuludest. Siiski lisandub reeglina organisatsiooni osavõtutasu, mis sõltub nii organisatsioonist kui ka konkreetsest projektist. Sellegipoolest on tegu vägagi taskukohase võimalusega reisida.
Kogemus
Noortevahetusse minek on mingil määral nagu tundmatus kohas vette hüppamine – reeglina küll turvaliselt ja organiseeritult (päris kuuse all magama ja käbisid sööma ei pea), aga siiski on see meeldivalt närvekõditav ja põnev. Sa ei tea täpselt, mis sind ees ootab, kes on su reisikaaslased enda riigist, rääkimata sellest, millised on inimesed, kes sind vastu võtavad, kuidas sujub koostöö teiste riikide esindajatega, milline on kohalik elu jne. Ootamatusi tuleb ikka ette, aga see on hea viis testida oma hakkamasaamisoskusi võõras riigis veidi rahulikumalt ja vähemekstreemsemalt, kui näiteks vabatahtlikku teenistusse minnes.
Keelepraktika
Noortevahetus on hea viis võõrkeelte praktiseerimiseks, olgu see kas või inglise keel, mida me kõik enda arust suurepäraselt oskame. Tihti aga ilmneb, et igapäevastes situatsioonides võõrkeeles vestlust pidada polegi nii lihtne, kui algselt arvatud. Nädal aega võõrkeelses keskkonnas elamine on aga kindlasti huvitav ja õpetlik kogemus, rääkimata kõikidest võimalustest mõnd täiesti uut keelt natuke õppida, sest osalejad on ju eri riikidest.
Kultuur
Üks olulisemaid põhjuseid noortevahetuses osalemiseks on uute kultuuridega kokkupuutumine. Nii näeb kohaliku elu argist poolt, kuidas inimesed tegelikult elavad, mida söövad jne. Seda kõike muidugi juhul, kui vahetus väga hotellikeskne pole. Kuna osalejaid on siit ja sealt maailma otsast, tuuakse ka nende kohalik kultuur sisuliselt kandikul kätte. Reeglina on igas projektis osalejariike tutvustavad õhtud. Lisaks tavapärasele turismikesksele tutvustusele võtavad riikide esindajad tihti kaasa rahvariideid ja pea alati ka rahvustoitu. Mis oleks parem, kui ühe päeva jooksul teha kulinaarne ümbermaailmareis, proovides parimaid palu, milleni iseseisvalt võib-olla ei jõuakski.
Mitteformaalne õpe
Üldiselt on igal noortevahetusel teema, millega selle toimumise vältel tegeletakse. Võimalike valdkondade ring on väga lai alates tsirkusest ja lõpetades poliitikaga. Tavaliselt on ühendavaks teguriks mitteformaalne õpe ehk teemasid arutletakse seminaride, grupitööde jms käigus. See, kui süvendatult vahetuse teemaga tegeletakse, sõltub projektist. Vahel on programm väga intensiivne ja tegus, teinekord on teema pigem lihtsalt põhjendus, miks vahetust teha.
Kes korraldavad
Eestis saab noortevahetustele kandideerida mitmete organisatsioonide kaudu. Need on näiteks Seiklejate Vennaskond, HeadEst, EstYES, SpeakNow, Continuous Action, Euroopa Noored ja paljud teised. Aga miks mitte aidata ise vahetust läbi viia?
Kaisa Laur