Odavalt reisimise ABC

Oled sa viimasel ajal mõelnud, et tahaks minna mõnda veel külastamata kaugesse ookeanitagusesse või lihtsalt ilusasse paika nagu Lõuna-Ameerika, Hiina või Austraalia, aga ei saa seda endale lubada, sest reisimine on ju kallis?

Võib tunduda uskumatuna, aga minna odavalt päikest ja eksootilist kultuuri püüdma ei ole tegelikult mitte ainult teostatav, vaid internetiajastul ka lihtsam kui kunagi varem. Rakendades alljärgnevad nõuanded ja meetodeid oma reisi planeerimisel, võib sind peagi ees oodata eksootiline Lõuna-Ameerika või moepealinn Pariis.

Riigist välja

Kaugete ja eelistatult odavate reiside puhul mängib suurt rolli varajane ja oskuslik planeerimine. Oluline on teada, et internetis on mitmeid vähemtuntud veebilehti,  kuhu riputatakse aeg-ajalt erinevaid odavaid reisipakkumisi. Jälgida tuleks kindlasti reisiportaale nagu HolidayPirates, Trip.ee ja Skyscanner. Muuseas on Skyscanner üks populaarsemaid tööriistu odavate lennupiletite ostmiseks. Portaal sisaldab pea kõiki olemasolevaid lende ja lendude edasimüüjaid ning lisaks võimaldavad sealsed lisafunktsioonid otsida reise kuu parima hinna järgi. Kui reisimisest on saanud juba sagedasem hobi, siis tasub teada, et Eestist on alguse saanud väikeettevõte Traffel, kes kombineerib ja haldab erinevaid reisipakkumisi just kliendi märgitud eelistuste järgi ja saadab meili iga kord, kui turul midagi head-paremat jälle pakkuda on.

Eelistada tuleks kindlasti ka Euroopa odavlennufirmasid nagu Ryanair või Easyjet. Taoliste lennufirmade puhul võib esineda küll ebamugavusi, ent see-eest on lennu hind võrreldes teiste lennufirmadega kordades odavam. Odavlennufirmade pakutavad teenused võivad sind viia soovitud sihtpunkti, ent kaugemate reiside puhul peab arvestama, et Eesti on perifeeriariik – päris maailma lõppu sa otselennuga ei saa. Seega olles leidnud ideaalse hinnaga reisipakkumise, mille lähtekoht on näiteks London, on jällegi mõistlik vahepeatusesse jõudmiseks kasutada odavlennufirmat. Või kasutada ka hoopis laevatransporti Helsingist või Stockholmist väljuvate lendude puhul. Lisaks eelnevat arvestades on tähtis pöörata tähelepanu ajastusele. Pühade perioodil reisitakse reeglina hoolimata hinnaklassist ja mida suurem on nõudlus, seda kallimaks osutub pakutav. Seega mõistlik on planeerida reis turistide madalhooajale. Õnneks on ülikooli talvevaheaeg veebruari alguses.

Kui enamjaolt sõltub lennukipiletite maksumus ajavahemikust, mis jääb piletite ostmise ja reisi alguse vahele, siis mõnikord ei ole pikalt planeerimist vajagi, vaid saab koguni viimasel minutil odavalt reisile – portaalist Lastminute.ee leiad sellist tüüpi lennud. Samas tasub ka viimase minuti ränduril olla valivam, sest lennupiletid võivad olla küll ahvatlevalt odavad, ent muud reisikulud on rutakate otsuste tagajärjel hoopis suuremad. Kui sind aga ookeanitagused maad ei paelu või huvitud pigem hoopis erinevates Euroopa riikides reisimisest, siis tasub külastada portaali Interrail.eu, kus pakutakse tudengisõbralikke pikemaajalisi rongipileteid terves Euroopas reisimiseks.

Majutus

Nii pikemate kui lühiajaliste reiside puhul tasub esimese eelistusena kaaluda kindlasti hostelis ööbimist. Samas tuleks silmas pidada, et pea igas suurlinnas on mõned väga populaarsed noortehostelid, kus ööbimine võib olla tegelikult isegi kallim kui mõnes odavas hotellis. Tavaliselt muudavad need hostlid kalliks suurepärane asukoht ja meeliülendav seltskond. Et heast selstkonnast mitte ilma jääda, saab õhtuti käia nende hostlite baari-/kohvikuosas aega veetmas ilma seal ööbimata.

Asukoha mõttes peaks uurima ka kohaliku transpordi võimalusi. Mõnes linnas on transport niivõrd kallis või nii aeganõudev, et mõttekam on kulutada rohkem raha ideaalse asukohaga majutusele kui raista oma aega ja raha transpordile. Hostelitega tutvumiseks külasta veebilehti Hostelworld ja Hostelbookers. Hotellide kohta uuri tuntumatelt veebilehtedelt nagu Booking, Hotels ja Ebookers kõrvutamaks erinevaid hindu. Abiks on siinjuhul ka HotelsCombined, mis võrdleb automaatselt erinevaid hotellide broneerimisportaale. Suurema seltskonnaga reisides mõtle ka korteri või koguni maja üürimisele. Populaarsemad veebilehed, kust leiad erinevaid korteri ja maja üürimise pakkumisi, on Homeaway ja Airbnb. Häid pakkumisi on palju ja tihti on pundi sõpradega korterit või maja rentides ühe koha hind tunduvamalt madalam, kui hotellis või mõnes hostelis.

Transport

Riigisisese transpordi osas tasub kokkuhoiu mõttes kaaluda kondimootoril töötavate vahendite kasutamist nagu jalgratas, seda kas rentides või ostes. Erinevates riikides on kasulik tutvuda sellega, millised on sealsete poodide rentimise ja ostmise süsteemid, et seejärel kasulikuma pakkumise kasuks otsustada. Rentimine ei tohiks alati number üks eelistus olla. Vahel on jalgratta ostmisel võimalik see kasutamise lõpus tagatada nii, et saab hoopis kogu raha tagasi. Kui reisid suurema kambaga ja läbitavad vahemaad on jalgrattaga sõitmiseks liiga pikad, siis ideaalne on rentida või osta hoopis mõni odavam ja säästlikum auto. Nii auto kui jalgratta rentimise puhul tuleks arvestada tagatisraha olemasoluga.

Ootamatud kulutused

Nii, lennukipiletid on ostetud ja majutus broneeritud – tundub, et võiks juba kohvrit hakata pakkima. Nüüd tuleks aga kriitiliselt läbi mõelda veel mõned aspektid oma reisi osas. Kindlasti ja alati tuleb teha reisikindlustus. Parimaid pakkumisi saab leida ja võrrelda Iizi.net abil. Terviseameti kodulehelt saad uurida riikide kaupa, milliseid vaktsiine võiksid ja osade riikide puhul oled suisa kohustatud tegema (nt Prantsuse-Guinea ei lase riiki sisse ilma kehtiva kollatõve vaktsiini tõendita). Vaktsiinid võivad tudengi jaoks päris kulukad olla, nii et sellega peab oskama oma reisi eelarvet planeerides arvestada. Pealegi tuleb vaktsiine teha teatud periood enne reisi algust ja osasid vaktsiine on vaja ka korrata (nt A-hepatiidi vaktsiini).

Välisministeeriumi kodulehelt leiad mitmekülgset infot ja vastavaid soovitusi eri riikide poliitilise olukorra, looduse, kultuuri ja ka kõige muu kohta. Kindlasti tasub oma reis seal ka registreerida. Ning kui lõpuks kauaoodatud päev käes on, ei tohi unustada võileibu pikaks mitme ümberistumisega reisiks kaasa teha. Need tubli paarkümmend kohutava ja hirmkalli lennujaama toidu pealt säästetud eurot võid hiljem südame rahuga kohalike hõrgutiste peale kulutada.

Margit Kattai