Search
Close this search box.

Ründevalmis kultuur toob lagedale tudengite loomingu

Kaks viimast aastat on kevad Eestisse saabunud veidi erilisemalt kui varem: ühes esimeste kevadekuulutajatega on tulnud ka Kultuuridessant. Aasta läbi Viljandis küpsust kogunud kultuur pahvatab õide nagu varased toomingad ning tänavunegi kevad pole erand. Kolmandat korda toimuv Kultuuridessant üllatab taaskord oma mitmekesise kavaga, tuues publiku ette 22 kontserti, 16 tantsuetendust, 7 teatrietendust, 7 muusika töötuba, 3 tantsu töötuba, 3 loengut, vestlusringi, näituse neljas linnas ja meeleoluka peo.

Võib tunduda, et Tartu ülikool on oma kolledžitest tihtipeale natuke kaugel ja sageli jääb Tartus õppides segaseks, millega tegelevad teiste allüksuste tudengid. Kus aga viga näed laita, seal mine ja tee! Kolm aastat tagasi leidis probleemile lahenduse praegune Ugala teatri juht Kristiina Alliksaar, kes korraldas koos paari kultuurikorralduse tudengiga 2013. aasta kevadel esimese Kultuuridessandi.

Sündmuse põhiline eesmärk on tutvustada tudengite loomingut suuremale avalikkusele. Teisalt saavad festivali raames ka noored ise erinevates paikades esinemise kogemuse, mis aitab hiljem loovisikutena töötavatel lõpetajatel juba erilaadsete esinemiskohtade võimalustega arvestada. Eelnevale lisaks on Kultuuridessandi eesmärk loomingu kõrval tutvustada ka autoreid endid, et kultuurihuvilistel tekiks arusaam, kes on praegused Viljandi Kultuuriakadeemia tudengid ning tulevased loomeinimesed.

Kõik kõigi eest

Aastate vältel on sündmus aina kasvanud. Kuna festivali idee on rakendada kõikide erialade oskusi ühe ettevõtmise raames, siis astuvad Kultuuridessandil üles pea kõikide osakondade õpilased. „Kolme aastaga on festivalist saanud interaktiivne õppevorm,“ ütleb festivali projektijuht Anna-Liisa Zirkel. Festival pakub nii tantsu- ja teatrietendusi kui ka näitusi ning kontserte. Festivali käigus vaatajatele märkamatuks jääv nii-öelda „köögi pool“ on samuti kaetud tudengitega – sündmuse raames sooritavad oma lõputööd ka kultuurikorraldajad. Seega on nii festivali korralduslik pool kui ka etteasted sada protsenti tudengite korraldatud.

Kultuuridessant on Viljandi Kultuuriakadeemia mahukaim tudengite korraldatud sündmus, mille programm põhineb peamiselt diplomitöödel. Lõputööde esitamise kõrval võib juhtumisi olla mõne teose esmaesitlus, kuid spetsiaalselt Kultuuridessandi jaoks midagi ei looda. Diplomitöödele orienteeritus ei välista aga seda, et festivalil ei võiks esineda ka nooremate kursuste tudengid. Korraldajate sõnul tasub tänavusel festivalil minna kindlasti kuulama näiteks esimese kursuse jazz-muusikabändi.

Üle-eestiline koostöö

Sel aastal väisavad noored kultuuriinimesed kokku kuut Eesti linna: Tallinna, Tartut, Rakveret, Narvat, Pärnut ja õpilinna Viljandit. Esinemispaikade osas tehakse koostööd väiksemate teatrite ja kultuuriklubidega, samuti Patarei vanglaga. Tartus astuvad kultuuridessantlased üles Tartu Uues Teatris, Genialistide Klubis, Jazzklubis ja Aparaaditehases. Festivali piletite hinnad on tudengitele võimaluste kohased ning jäävad vastavalt etendusele vahemikku 1–6 eurot.

Autor: Laura Porovart