Väikseima eelarvega suurim tulemus

Merilin Reede

Kui sina oled ka üks nendest tavalistest tudengitest, kelle vanemate rahakott ei ole põhjatu ja äraelamise eelarve on piiratud, siis tasub edasi lugeda.

Räägime taaskasutusest, the ultimate budget-saver’ist Tartus. Alates u 15 000 liikmega Facebooki grupist ja lõpetades väiksemate kaltsukatega paneelmajade keldrites, on taaskasutus ja secondhand’id ülikoolilinnas ütlemata populaarsed. Asjade ringluses on oma võlu, olgu siis selleks odavus, asjadele uue hinge andmine, looduse säästmine või lihtsalt rõõmus tunne uue eseme üle. Selleks, et Ole Rohkem lugejad saaksid väikese ülevaate taaskasutusvõimalustest Tartus, panin kokku parimate leidude kirjelduse. Sealt leiate nii vahvaid kaltsukaid, taaskasutuskeskuseid kui ka kasulikke lehekülgi.

A nagu Awesome Outfit!

Käisin blogija Grete Markiga Tartu kaltsukates ja panime kokku kaks komplekti. Siit siis meie lemmikud leiud ja parimate kaltsukate asukohad.

greteoutfitGrete outfit

Alustame jalanõudest. Leidsime need Hoti kaltsukast. See asub Kuperjanovi tänaval, mis on tuntud kaltsukatänav. Seal on alati päris hea jalanõude valik olnud, hinna ja kvaliteedi suhe samuti. Nende mustade jalavarjude eest käisime välja 12 eurot, siinkohal mainin veel, et need on täisnahast ja peaaegu kasutamata. Sukad ostsime tavalisest toidupoest. Nii põlvikud, seeliku kui ka kampsuni skoorisime Humanast, mille asukoht on vaid mõned meetrid Hotist edasi raudteejaama poole. Kokku on nende hind 5 eurot. Eriti peaks silma peal hoidma Humana kahe euro päevadel. Nahktagi on aga sellisest põnevast vintage’ile suunatud taaskasutuspoest nagu Võru Varblane (Võrutn 4/6), hind 11 eurot. Müts on pärit erakogust, kuid sellist beanie-tüüpi võib praegusel ajal leida igalt poolt. Seega läks kõik kokku 28 eurot!

 

merilinoutfitMerilini outfit

Need mustad jalavarjud leidsime Kastani tänava keldrikaltsukast (Riia mnt-lt keerata Kastanile, vahetult enne Aparaadi tehast). Pean siinkohal mainima, et ka seal on päris suur kingavalik. Nende konkreetsete eest pidime välja käima 8 eurot. Mustad teksad ja musta topi ostsime taaskord Humanast, hind 3 eurot. Puna-ruudulise pikema triiksärgi soetasime aga 50 sendiga Annelinna paneelmaja 51 keldrikaltsukast. Sealt võib leida hämmastava hinnaga riideid, kleitidest talvejopedeni välja. Saladuskatte all võin öelda, et sain sealt omale ka 4 euroga talvejope. Liigume edasi mantlini. See hall riideese oli Ohoo! Kaupluses, Raatuse 60,ja ka vaid 8 eurot. Vägev pärlikee on pärit Näituse tänaval asuvast Elegance’i poest, hind vaid 2 eurot. Lõpetuseks käekott, mis osutus komplektis olevatest asjadest kõige kallimaks – 15 eurot. Ostsime selle komisjonipoest Kõige Pood, Pepleri 8. Seega kokku 36,5 eurot (kui käekott välja jätta, siis 21,5!)

B nagu briljantne buduaar

Selle cheesy nime all on tegelikult peidus ka väike tõetera. Mida mõnusam on sind ümbritsev keskkond, seda lõõgastunum oled. See, mis detailid mõjuvad lõõgastavalt kellelegi, on nende endi avastada, kuid üldjuhul teevad veidi küünlavalgust või hämarust selle töökõige lihtsamalt ära. Selleks, et enda uude kodusse osta vajalikke asju, ei tasu tõtata kohe Jyski, vaid vaadata Tartu taaskasutuskeskustesse. Uue või vana kodu sisustamisega võib hakata peale Tartu Taaskasutuskeskusest (Puiestee 114 sisehoov). Sealt leiab tavalisi mööbliesemeid, peegleid, nõusid ja nipsasjakesi. Kui on aga suurem nõude põud, siis mõned meetrid sisehoovis edasi on täielik nõudeparadiis! Taldrikud, klaasid, pitsid, pannid, karahvinid –ühesõnaga kõik, mida sinu köök vajab. Hinnad taaskord imeodavad ja tingimisvõimalusega. Terve komplekti nõude eest tuleb välja käia vähem kui 5 eurot. Veel mõned meetrid samas hoovis edasi on kasutatud tehnika osakond, kust võib leida palju kasulikku. Kraam on küll veidi vana, aga kui häda käes, siis võib ühikatuppa või korterisse isegi teleka leida.

C nagu calculated class

Nagu juba kuuldud, on Tartus lai taaskasutusvõimaluste pind. Enda kogemusest võin öelda, et mida kindlam on eelarve, seda suuremaks muutub leidlikkus. Et püsida kindlalt eelarves, on vaja ainult kondiauru, millega mööda linna ringi tuuseldada, et kõik vajalik erinevatest kohtadest kätte saada. Peale uus- ja taaskasutuskeskuste ning muude kraamipoodide on võimalik endale asju saada ka Facebookist. Otsingusse tuleb trükkida Taaskasutus Tartus ja siis selle grupiga liituda (liikmeid kuskil 15 000 inimese kandis). Selles grupis liigub absoluutselt kõike. Grupi valuutaks on asjad ehk siis vorst vorsti vastu. Inimesed lisavad esemeid ja küsivad vastu näiteks toiduaineid vms.

Teine, enam kui poole väiksem taaskasutusgrupp on Tartu Kirbuturg. Seal tehakse erinevalt esimesest grupist tehinguid raha eest. Huvitaval kombel leidsin sealt iluteenuste pakkumisi, aga ka kasulikke tarbeesemete kuulutusi.

Viimane, nendest kõige pisem grupp on Tartu Anname Ära, kus eesmärk on vedelema jäänud esemed lihtsalt ära anda. Kindlasti tasub just sellel grupil silma peal hoida, sest aeg-ajalt antakse ära mööbliesemeid, tehnikat jm kraami. Mis saaks veel parem sääst olla kui tasuta!

Peale eelmainitud kaltsukate ja keskuste on Tartus kindlasti veel palju avastada. Tõin välja oma lemmikkohad, kust olen tavaliselt väga šeffe asju leidnud. Avastamisrõõmu on aga teil veel küllaga. Hea koht, kust alustada näiteks ürituste tarbeks riiete otsimisega, on Facebooki grupp Tartu Kaltsukate Vihjenurgake. Sinna võib julgesti küsimusi postitada, sest usinad kaltsukate külastajad vastavad hea meelega, kui midagi on silma jäänud. Seal on üleval mitmete kaltsukate pildid, aadressid, riiete näited, lahtioleku ajad ja uue kauba saabumise kuupäevad. Edaspidi saate uue asja otsimist alustada hoopis vanade asjade seast. Avastagem Tartut ja jõudkem kaugemale kui Tasku ja Kaubamaja. Nõnda linnas ringi käies võib ka palju muud meie armsa ülikoolilinna kohta avastada.