Viiuldaja, kes laulis kuulsaks sõnad “et saada pruuniks teiseks juuniks”

Kui Tartu Ülikooli vabade kunstide professor Kristiina Ehin esitas oma loengus viiuldaja Eeva Talsile küsimuse “Mis sind inspireerib?”, kõlas viimase huulilt kindlameelselt vastuseks viiul. Talsi, kes lisaks muusikule on ka Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli pärimusmuusika osakonna juhataja, jätkab endiselt inspireerival instrumendil poognatõmbeid. Muuseas salvetsab ta uusi lugusid.

Oli see lapsepõlveunistus või spontaanne otsus siduda end muusikamaailmaga?

“Kasvasin muusika keskel ja tundsin alati, et ühel või teisel viisil jääb see minuga. Otsus minna ülikooli muusikat õppima tekkis alles keskkooli lõpus. Asusin õppima Viljandi Kultuuriakadeemiasse pärimusmuusika erialale ja peaaegu kohe tundsin, et see on minu jaoks õige valik. Mul on hea meel, et minust sai muusik, kuna armastan muusikat ja musitseerimist.”

Maailmas on sadu erinevaid instrumente, ent valisite muusikaliseks eneseväljendusvahendiks just viiuli. Mille poolest on see teistest pillidest erilisem?

“Mulle on alati meeldinud viiuli kõla ning seda õppides tekib väga hea muusikaline kuulmine. Samas kõik pillid on omamoodi erilised ja ma ei pea üht teisest paremaks. Mängin aeg-ajalt ka kitarri ja hiiu kannelt.”

Meenutades oma aegu ülikooliseinte vahel, kas oli mingisuguseid raskusi, mida tuli alistada õppetöö käigus? Kui jah, siis milliseid?

“Eks raskusi tekkis ikka, aga oluline oli õppida neid ületama. Suurim raskus oli võitlus tohutu lavanärviga.  Sellest sain üle alles peale kooli lõppu.”

Kuidas sisustasite tudengipõlves vaba aega?

“Seda liiga palju ei jäänudki, aga ikka esinemistega sünnipäevadel ja pidudel, et elatisraha teenida.”

Igaühel ei pruugi õnnestuda muusikamaailmas läbilöömine. Milles peitub eduka karjääri saladus selles sfääris?

“Töökus, eneseusaldus ning konstruktiivse kriitika kuulamine ja arvestamine.”

Kas hobi võib ühtlasi olla ka töö, millest elatuda, või peaks neid kahte hoopis teineteisest lahus hoidma?

“Ma pole kunagi muusikuks olemist tööna võtnud. Olen õnnelik, et saan sellest ära elada tehes tööd, mis on samas mu hobi ja mis mind rõõmustab.”

Millega hetkel muusikalises mõttes tegelete?

“Olen põnevil, sest salvestan uut plaati nimega “Vähemalt täna”. Kõik lood on sündinud koostöös luuletaja Juhan Aruga, kes on päriselus hoopis matemaatik. Materjal on soe, kerge ja võib paljusid rõõmustada. Kutsusin plaadile mängima häid muusikutest sõpru ja plaanime märtsi lõpus ka väikseid esitluskontserte.”

Mari-Liis Korkus