Füüsikaüliõpilaste Selts ehk loodus-, teadus- ja saunamaailma põhivormid

„Füüsika on muusika ja muusikat ma ei armasta“ – nii kõlab 1937. aastal Vana-Vändra õpilastelt kogutud kõnekäänd, mille kaudu antakse mõista, et füüsika pole just armastatud õppeaine. Tänapäeval tegutsev Füüsikaüliõpilaste Selts ehk FÜS suudab aga füüsikalembust jagada nii oma liikmetega kui ka väljaspool organisatsiooni, hoolitsedes muuhulgas ka koolinoorte seas füüsika vastu kiindumuse tekkimise eest.

Soov uurida ümbritsevat maailma ja püüd seda seletada on inimkonda läbivalt iseloomustanud. Neid pürgimusi aitab tudengilinnas omalt poolt ellu viia Füüsikaüliõpilaste Selts, võttes hea meelega vastu kõiki üliõpilasi, kes õpivad loodusteaduste ning tehnika erialadel. Seega pole FÜS-i tegevus suunatud üksnes füüsika eriala tudengitele. Õigupoolest on seltsi oodatud kõik eelnevalt nimetatud erialade esindajad, kellel on huvi teadusmaailmas toimuva vastu ning soov leida mõttekaaslasi. Viimaseid organisatsiooni tegevuses juba jagub – üksmeelselt FÜS-i kuuluvate füüsikute, materjaliteadlaste ja arvutitehnikutega võetakse osa nii üldhariduslikest üritustest kui ka traditsiooniks kujunenud saunaõhtutest.

Kindlameelsed eesmärgid

Veel viis aastat tagasi puudus Eesti tudengiorganisatsioonide orbiidilt niivõrd vahva tegelane kui käesoleva artikli fookuses figureeriv Füüsikaüliõpilaste Selts. Lennates ühel 2011. aasta kõledal sügissemestri päeval kindlalt ning jäävalt tudengiorganisatsioonide tööpõllule, on FÜS tänaseks päevaks suutnud algatada mitmeid tänuväärseid traditsioone ning järginud otsusekindlalt kogu seltsile omaseid sihte. Füüsikaüliõpilaste Selts seisab hea selle eest, et ülikoolis toimuks järjepidev seltsis esindatud erialade õppe parendamine ning suureneks sidusus tudengite, õppejõudude ja teadlaste vahel. Vähemtähtis pole üldine füüsika ja loodusteadusliku õppe populariseerimine, harivate ürituste korraldamine ning koostöö arendamine teiste organisatsioonidega. Kujutades endast samas ka Eesti Füüsika Seltsi (EFS) osakonda, lööb FÜS aktiivselt kaasa ka vaid loetud nädalate pärast toimuva EFSi Loodus- ja Täppisteaduste Sügiskooli korraldamise juures. Selle kõige juures pole tagaplaanile jäänud ka käsikäes harivate ja lõbusate siseürituste korraldamine: käimas on Physicumi pinksiturniir ning ees ootamas väljasõidud ettevõtetesse ja teadusasutustesse, et tutvuda kohtadega, kuhu üks loodusteaduste kraadiga noor tulevikus tööle võiks suunduda.

Koostöö jõud

Nutika organisatsioonina paneb FÜS rõhku ka sõprussidemete loomisele, sest üheskoos tegutsedes ollakse tugevamad. Oma uue sõbra Fotoonikaklubiga plaanitakse hulgaliselt ühisüritusi – seminare, loenguid ja sotsiaalseid koosviibimisi. Peagi alustatakse ühisel jõul ettekannete seeriat, kus tudengid saavad vabas õhkkonnas võimaluse huvitavatel teemadel ettekandeid koostada ning seeläbi harjutada muuhulgas ka avalikku esinemist. Varasemalt on FÜS teinud koostööd Bioteaduste Üliõpilaste Seltsiga ning ka sellel aastal toimuvat Loodus- ja Täppisteaduste Sügiskooli korraldatakse koos nendega. Tegu on tervelt kolm päeva kestva üritusega, kuhu tulevad kokku paljud loodus- ja täppisteadustehuvilised üle Eesti, et veeta koos seminare läbides üks suurepärane nädalavahetus.

Ühistöö võimalusi pakub ka alanud õppeaastal Tartu Ülikoolile osaks saanud muutus, millega loodi uus eriala nimega füüsika, keemia ja materjaliteadus. Seetõttu on paljud käimasolevad FÜSi toimetused seotud erialadevahelise suhtluse arendamisega. Viimast on FÜS suutnud saavutada ka koostöös Loodusteaduste dekanaadiga elluviidava TÜ füüsikarebaste mentoriprogrammiga, millega liitusid sel aastal ka keemikud ja materjaliteadlased. Tegemist on tegevuskavaga, mis tagab esimese kursuse üliõpilasele mentori, kes tegeleb värske tudengi nõustamisega. Mentorid on vanema kursuse tudengid, kes teavad, kuidas ülikool toimib ning oskavad jagada sellekohaseid tarkusi ja soovitusi. Programmi eesmärgiks on luua sõprusvõrgustik erinevate kursuste ning nüüd ka juba erialade vahel. Mentorid on inimesed, kellest võib tulevikus saada vastse tudengi kolleeg, abiline ja sõber.

Lisaks on FÜS osalenud ka OLE ROHKEM arenguprogrammis, mille käigus sõnastati seltsi visioon, missioon ja üldised eesmärgid.

FÜS pakub väljakutseid

Füüsika ja sellega seotud eriala tudeng võib oma FÜSi kuulumise teekonnal rinda pista mitmete proovikivide ja ülesannetega, mida pelgalt ülikoolipingis ei kogeks. Olgu selleks siis mitmete intensiivsete ürituste pikenduseks kujunenud saunaõhtutel haaravate diskussioonide väärikas jätkamine või „Tudeng füüsikatundi“ projekti raames tänapäeva teaduses toimuva lihtsas, kuid huvitavas keeles edastamine 12. klassi õpilastele. „Tudeng füüsikatundi“ on kindlasti tänuväärne algatus, mille eesmärk on tutvustada õpilastele füüsika tänapäevaseid tahke ning anda edasi selle valdkonna potentsiaali tulevasel erialavalikul. Füüsikatundi läbiviivale tudengile annab ühe huvitava koolitunni planeerimine ja läbiviimine kahtlemata küllaldaselt esinemisjulgust ning oskust oma eriala põhitõdesid ka kooliõpilastele arusaadavalt ja haaravalt vahendada. Eelmisel õppeaastal käisid tudengid koolinoortele rääkimas näiteks erirelatiivsusteooriast, „Curiosity Mars” projektist ja grafeenist ehk teemadest, mis võivad võhikuid panna samaväärselt igava esituse korral kukalt kratsima, kuid sütitava ja samaaegselt lihtsa teemakäsitluse juures hoopiski huvituma ning vaimustuma. Tingimata on „Tudeng füüsikatundi“ avaldanud mõju nimetatud koolitundi kogenud abiturientide eriala valikule: FÜSi poolt korraldatud küsitluses saamaks teada, mis ajendab noori füüsikat, keemiat ja materjaliteadust õppima asuma, on „Tudeng füüsikatundi“ projekti mõju eriala valikul jaatatud ning seega ühtlasi märgitud selle positiivset toimet oma kutsumuse leidmisel.

“FÜS paneb rõhku ka sõprussidemete loomisele, sest üheskoos tegutsedes ollakse tugevamad.”

Füüsikaüliõpilaste Seltsi liige saab väljakutsete ületamise, ürituste korraldamise ning heade ideede teostamise juures alati tuge. Väärtuslikku kogemust pakub ka kuulumine organisatsiooni neljaliikmelisse juhatusse, mille valimised toimuvad iga uue semestri alguses. Kahtlemata on seltsi juhtimine omaette õpetlik ettevõtmine, mille kaudu saab veelgi enam FÜS-i tegevust suunata ning panustada enda valdkonna arengusse. Füüsika ja sellega seotud erialade tudeerimine tähendab aastaid pühendunult õppimist, mis tagab hulganisti valikuid tööturul – füüsika või sellega seotud eriala lõpetanud suunduvad tihtilugu tööle näiteks IT-firmadesse, Start-up maailma, statistikaga seotud ametikohtadele ning paljudele muudele elualadele, mille hulgast ei puudu ka teadlase või inseneriamet. Pingutust nõudvate õpingutega samaaegselt FÜSi tegevuses osalemine on vaid ülikooliõpinguid rikastavaks kogemuseks ning iga aastaga liitub organisatsiooniga üha rohkem esmakursuslasi. Füüsikaüliõpilaste Seltsi juhatuse kinnitusel võib kindel olla, et FÜSi liikme puhul on tegu ühe uudishimuliku ja saunalembelise lapsekingades teadlasega, kes ei karda katsumustega silmitsi seista õpingutules ega ka hiljem eluvetes.

Mariann Rei

Foto: Kaisa Põhako