Search
Close this search box.

Mida toob uus OLE ROHKEM Arenguprogramm

Tartus tegutseb üle 60 tudengiorganisatsiooni, kes korraldavad üheskoos suurt osa Tartu tudengielust. Mälumängud, tudengifestivalid, debatid, peoõhtud – enamikku veavad eest hakkajad tudengid, kes veedavad unetuid öid, et teistel üliõpilastel oleks Tartus palju ägedat teha. Kes aga toetab eestvedajaid?

Juba teist aastat korraldas üliõpilaskonna sihtasutus OLE ROHKEM Arenguprogrammi, mis on tudengiorganisatsioonide juhtidele mõeldud koolitusprogramm. Seminarides kohtusid umbes sadakond noort juhti seitsmeteistkümnest erinevast tudengiorganisatsioonist, et saada teadmisi organisatsiooni juhtimisest, strateegiast, sponsorlusest ja paljust muust. Seminaride väärtus omaette oli luua tutvuseid teiste omasuguste noorte juhtidega. Näiteks toimus 23. aprillil seminar, kus iga organisatsioon sai rääkida aasta jooksul tehtud edusammudest ja kuulda ka teiste murede-rõõmude kohta. Kuulda teistelt praktikutelt päriselt toimivate (ja ka põrunud) lahenduste kohta on kahtlemata üks parimaid õppimisviise.

Teise aasta lõpuks võib öelda, et Arenguprogramm on suuresti täitnud oma eesmärki. Endalegi märkamatult on organisatsioonid jõudnud sarnasele arusaamale arenguvajadustest ja sellest, milline tudengikeskkond Tartus on ja milline see olla võiks. Küll aga ei ole niivõrd mahukas programm nõrkusteta. Esiteks on organisatsioonid olemuselt väga erinevad. Pisikesed erialaseltsid ja pikkade traditsioonidega rahvusvaheliste organisatsioonide esindused vajavad tuge tihti erinevates punktides. Ka nõuded koolitajatele ja sisule on muutunud ajaga aina suuremaks. Seetõttu oleme Arenguprogrammi kontseptsiooni muutnud hoopis teistsuguseks.

Milline on uus programm

Organisatsioonides on raske muutuseid läbi viia. Ei ole lihtne võtta igapäevatöö ehk ürituste, projektide ja muu kõrvalt aega, et hakata mõtlema „Kas meie visioon on ikka piisavalt hea?“ või „Kas meie struktuur töötab?“. Sellepärast on suurim tähelepanek kahest viimasest aastast olnud see, et muutused toimuvad ainult sel juhul, kui juhatused ise on väga entusiastlikud ja motiveeritud neid ette võtma. Seepärast oleme otsustanud järgmise programmi korraldada kahes uues suunas. Esiteks inspireeriv juhtimisprogramm, kus hakkame seniste seminaride asemel korraldama minikonverentse, kuhu tulevad oma kogemustest rääkima tegusad ja lahedad inimesed. Need kohtumised annavad mõtte- ja jutuainet huvitavatel ja juhtide jaoks olulistel teemadel. Ühtlasi säilib minikonverentsidega võimalus luua tutvusvõrgustikku teiste tudengiorganisatsioonide juhtidega ja enamgi veel – inspireerivatel üritustel on kombeks panna alus ka potentsiaalsetele koostöömõtetele.

Kuidas organisatsioone aidata

Teine osa programmist on suunatud sellele, et pakkuda organisatsioonide juhtidele reaalset tuge oma organisatsiooni arendamiseks. Kuna aga organisatsioonide probleemide kontekst ja nüansid erinevad omavahel palju, oleme otsustanud sisse viia konsultantide süsteemi. See tähendab, et organisatsioonidel on alguses võimalik ise selgitada välja oma probleemid ja seejärel koos konsultandiga seada aastaks mõistlikul hulgal eesmärke, mida päriselt ette võtta. Nii saavad juhatused mitte ainult teadmisi ja vahendeid, vaid täiesti praktilisel viisil kujundada oma organisatsiooni tulevikku ja saada tuge nende mõtete elluviimisel.

Konsultandid, kes organisatsioone hakkavad aitama, on ise erinevate tudengiorganisatsioonide juhatuste vilistlased. Need on inimesed, kes on oma juhtimise ajal saanud palju kasulikke teadmisi ja kogemusi ning on valmis neid mõnele organisatsioonile edasi andma. Hetkel on konsultantide meeskonda veel mõned vabad kohad, kuhu võiksid hästi sobituda organisatsioonide lõpetavate juhatuste liikmed. Eks ikka selleks, et Tartut veelgi edasi arendada, aga ka selleks, et ise saada huvitav ja erakordne kogemus. Huvi korral saab ühendust võtta üliõpilaskonna sihtasutusega või kirjutada meiliaadressile alunurm.reelika@gmail.com.

Reelika Alunurm