Tahad ettevõtet teha, aga ei oska kusagilt alustada? Pole piisavalt ressursse? Ei tunne õigeid inimesi? Sellisel juhul tõttab appi Ideelabor.
Ideelabor aitab alustaval meeskonnal mentorite ja praktikute abiga läbi teha esimesed sammud oma ettevõtte loomisel, kus ideest või selle algest vormitakse potentsiaalne töötav ärimudel. Osaleda võivad mitte ainult Tartu Ülikooli, vaid kõikide ümberkaudsete kõrgkoolide ja kutseõppeasutuste tudengid, kellest moodustatud valdkonnaülestest meeskondadest sünnivad üllatuslikud ideed ja lahendused.
Ideelabori juhi Maret Ahoneni sõnul on Ideelabor tudengile esmase õppi- mise koht, kus on turvaline ettevõt- lusega alustada: “Me pakume tasuta mentorlust ja õpet, mis on kasulik ja enesearengu mõttes väga hea võimalus. Peale ülikooli lõppu tuleb selliste teenuste eest juba tasuma hakata.” Samuti annab programm juurde enesekindlust, kogemust ja oskusi. Ideelaborisse tulijal ei pea olema valmis visioon, piisab vaid ideest või selle algest. “Siin me aitamegi koostöös juhendajate ja praktikutega ideealge läbi analüüsida, et hinnata selle potentsiaali ja töötada välja tegevuskava jätkusuutliku ettevõtte loomiseks.” Ideelaborisse oodatakse inimest, kes on valmis pühendama oma aega, et avastada endas ettevõtja geen, vahet pole, kas tegu on bakatudengi, magistrandi või doktorandiga. Samuti võib meeskonda kuuluda inimene väljastpoolt ülikooli.
TÜ Ideelabor keskendub kolmele tegevusvaldkonnale: eelinkubatsiooni programmile, Vega fondile ja rahvusvahelisele projektile Network Globally – Act Locally (NGAL).
Eelinkubatsiooni programm on nõudlik, kuid tudengisõbralik, võtmata liialt aega teistelt tähtsatelt tegevustelt. Programmi kestus on 6–8 kuud ja selle käigus aidatakse meeskondadel arendada põnevaid ideid reaalseteks lahendusteks. Kaasatud on tudengid kõikidest lähedal asu- vatest kõrgkoolidest, kutseharidus- süsteemi esindajad, erinevad spetsialistid ja mentorid. Tegemist on praktiliste, hands-on workshop ’idega Oeconomicumis Ideelabori ruumides, mille tulemusel sünnib reaalne teenus, toode, tarkvara, ärimudel või teadussaavutus. Õppetöö toimub inglise keeles, mistõttu on programm atraktiivne ka välistudengite seas, suurendades veelgi interdistsiplinaarsust. Kokku saadakse kaks korda kuus neljatunnises intensiivses workshop ’is. Vahepealne aeg kulub mentorlusele, mille tarbeks otsitakse igale tiimile sobilikud valdkonnapõhised juhendajad. Programmi läbinud osalevad Kaleidoskoobil ehk noorte äri- ja projektiideede võistlusel, mis toimub kaks korda aastas.
Network Globally – Act Locally (NGAL) on Tartu Ülikooli, College of Charlestoni ja Nebraska Wesleyan University ühine projekt, mis käivitus 2015. aasta kevadel. Selle käigus töötasid eri erialade tudengid välja tehnilisi lahendusi sotsiaalsetele probleemidele. Programmis osalejad said kokku märtsi alguses Tartus, kus moodustati tiimid ja selgitati välja lahendamist vajav probleem. Juunikuus saadi taaskord kokku USAs College of Charlestonis, kus esitleti oma ärimudelit kohalikest ettevõtjatest koosnevale žüriile. Programmi rahastas Harry&Reba Huge Foundation. Hetkel on etteval- mistamisel NGAL 2, mis tõenäoliselt toimub 2016. aasta juunis.
Kolmas tegevussuund on SEB ja Tartu Ülikooli loodud Vega fond, mis on Eesti ainus teaduspõhistele äriideedele suunatud fond, toetades tudengeid ja teadlasi kõikidest valdkondadest, laiahaardelisi äripotentsiaaliga projekte, teadmismahukate teenuste arendust ja prototüüpide ehitamist. Ahoneni sõnul plaanitakse fondi laiendamist, et kaasata sinna veelgi rohkem ettevõtjaid, kes tuleksid välja oma probleemidega, millele nutikad teadlased saaksid lahendusi leida. Samuti pürgitakse nähtavuse suunas, et Ideelaborist saaks eelinkubatsiooni keskus Lõuna-Eesti regioonis, pakkudes õppekavavälist ettevõtlusõpet ja mentorlust, kaasates ümberkaudsete kõrgkoolide ja kutseharidussüsteemi tudengeid eesmärgiga suurendada veelgi mitmekesisust. “Usume, et valdkonnaülesus toob rohkem loovust ja ideid olemasolevatele probleemidele,” leiab Ahonen.
Seega tasub end igal juhul proovile panna ja katsetada midagi uut. Isegi kui kardad läbi kukkuda. Maret Ahoneni arvamus on kindel: “Vähemalt saad hea kogemuse, kuidas mitte luua ettevõtet. Olen siin näinud maskoti moodi tudengeid, kes käivad mitu hooaega järjest, kes on loonud mitu erinevat ettevõtet ehk oma idee ärimudelisse pannud ja katsetanud. Eks see ongi õppimine tegevuse kaudu. Ka läbikukkumine on ju õppi- mise koht. Seda saab siin teha.”
Seminari kava ja esinejatega saab tutvuda TÜ Ideelabori kodulehel ideelabor.ut.ee. Lisaks ilmub ka uudiskiri, kus kajastatakse tähtsamaid sündmusi, mis on kasulikud algajale ettevõtjale ja visionäärile.
Autor: Kaisa Laur