Terve aasta midagi rohkemat

Mirell Prosa
Üliõpilaskonna SA juhatuse liige

Tartu tänavatel kõndides ei ole vaja enam peadki tõsta, et märgata, kuidas jõuluaeg järjest läheneb. Muidugi annab see märku aasta lõppemisest. Tavaliselt vaadatakse siis tagasi möödunud ajale ja tehtud tegemistele. Siinkohal sooviksin seda teha ka mina ja keskenduda veidi TÜ üliõpilaskonna sihtasutuse selle aasta tegemistele Tartus.

Kõikide meie tegevuste keskseks ideeks on olnud OLE ROHKEM ehk mõtteviis, mis kutsub üles tudengeid võtma riske, ennast arendama ja leidma.

Selle aasta alguses sai lõplikult paika pandud meie organisatsiooni visioon: “Tartu on maailma kõige arendavam keskkond noortele”.

Võib tunduda veidi naiivne, aga see on tõesti visiooni eesmärk. Olla piisavalt suur, et panna inimesi pingutama. Maailmas on palju asju ja kohti, mis kannavad tiitlit “maailma parim”, “maailma suurim”, “maailma ilusaim” jne. Miks ei võiks Tartu olla üks nendest? Kõik oleneb sellest, millised inimesed meil siin on ja milleks on nad võimelised. Igaüks on võimeline millekski suurepäraseks ja sellest oma tegemistes ka lähtume.

Meie organisatsioonil on kaks põhisuunda. Esiteks toetame noori arendavaid organisatsioone ja teiseks suuname tudengeid nendega liituma, et nad saaksid omandada praktilisi oskusi, õppida ennast paremini tundma ja leida uusi sõpru. Kõige selle saavutamiseks oleme sel aastal korraldanud mitmeid üritusi.

Jaanuaris toimus Ööraamatukogu, kus üritasime muuta tudengite sessiaega veidi talutavamaks, pakkudes võimalust suure tuupimise keskel midagi toredat teha.

Veebruaris toimus esimene OLE ROHKEM konverents, kus keskendusime ühiskonna raskete muutuste eestvedamisele. Kutsusime esinema silmapaistvaid inimesi, kes on pidanud juhtima mõne keerulise muutuse elluviimist. Seda võib pidada väga märgiliseks sündmuseks, kuna see oli esimene kord, kui kogunes suurem hulk organisatsioone eesmärgiga leida ühispinda teiste sarnaste organisatsioonidega.

Märtsis toimus tudengite Karjääripäev. Üliõpilastel oli võimalik panna proovile koolis õpitut ja praktikas omandatut, et tutvustada ennast võimalikele tööandjatele või siis lihtalt osaleda harivates töötubades.

Pärast Karjääripäeva leidis aset juba palju spetsiifilisem üritus, milleks oli Erialaorganisatsioonide konverents. Leiame, et kõigil erialaorganisatsioonidel on väga suur potentsiaal olla mõjukas valdkondlik eestvedaja ja eriala arendaja. Selleks tõime esimest korda nad kokku, et oleks võimalik vahetada kogemusi ja kuulata erinevate valdkondlike eestvedajate lugusid.

Mais, kus toimus teine Ööraamatukogu, lõppesid ka Toetus- ja Arenguprogramm, kus osales kokku umbes 20 organisatsiooni. Alates eelmise aasta sügisest käisid organisatsioonid mõlema programmi raames koos viiel korral, et muuta oma organisatsioone veelgi paremaks. Seminaridel kuulati mitmeid esinejaid, jagati kogemusi ja kohtuti omavahel eraldi, et leida väiksemas ringis üksteise muredele lahendusi. Programmi lõppedes asusime kohe tegema vajalikke kokkuvõtteid ja koguma tagasisidet uue programmi kokkupanekuks. Selle tulemusena saigi loodud selleaastane Arenguprogramm.

Suvel toimus juba teist korda järjest Koolitajate Koolitus, kus umbes 20 tudengit said nelja päeva jooksul võimaluse õppida koolituste ettevalmistamist ja läbiviimist.

Augustis toimus teine OLE ROHKEM konverents, kus seekord keskendusime oma visiooni müümisele. Kuulasime, kuidas erinevad eestvedajad on suutnud inimesi oma tegemistesse kaasata.

Ja juba jõudiski kätte taas kool ja toimus Tartu tudengite Rebasenädal. Tervel nädalal leidsid aset erinevad üritused, kus nii uutel kui ka vanadel üliõpilastel oli võimalik Tartu linna ja siinsete võimalustega paremini tuttavaks saada. Lisaks lõime OLE ROHKEM kodulehele suure organisatsioonide andmebaasi, kust igal tudengil on võimalik leida endale sobiv organisatsioon.

Otse loomulikult alustasime sügisel ka uuesti Ole Rohkem ajakirja väljaandmist. Juba poolteist aastat oleme kirjutanud lugusid meie oma tudengkonna suurepärastest inimestest, inspireerivatest üritustest, arendavatest organisatsioonidest ja kõigest muust huvitavast.

Novembris toimus esmakordne Tartu Tudengiorganisatsioonide Aastakohtumine, kus organisatsioonidel oli võimalik üksteist paremini tundma õppida ja rääkida võimalikust koostööst. Sel üritusel toimus lisaks eelmainitule veel midagi väga olulist: kuulutasime välja Tartu Tudengiorganisatsioonide Koostöövõrgustiku, mille esimene ümarlaud toimub juba detsembris. Organisatsioonide esindajad saavad seal kohtuda ja arutleda näiteks teemadel nagu koostöö, ühisüritused, keskkond, tudengkond jpm. Eesmärk on Tartust ühiselt luua järjest arendavam keskkond meie kõigi jaoks.

Aastat 2015 jääb iseloomustama sõna koostöö. Üksi nokitsedes tihti kaugele ei jõua. Tuleb leida inimesed, kes toetavad sinu visiooni ja aitavad seda paremaks muuta. Praeguseks on pärast pikka eeltööd tekkinud Tartus võrgustik, mis üritab luua siia keskkonda, mis oleks arendav, toetav ja elumuutev kõikide tudengite jaoks. Võrgustik on avatud organisatsioonile, kes leiab, et see, mille eest me seisame, on seda pingutust väärt. Sama võib öelda ka meie organisatsiooni kohta. Ootame endaga liituma aasta ringi inimesi, kes tunnevad, et eelmainitud ideed ja tegevused on olulised. Saladuskatte all võin mainida, et järgmist aastat tasub oodata, sest nagu ikka, on rohi veelgi rohelisem ja lumi paksem.