Tee üürikorteriteni

Kõik kümme noort, kellelt küsisin, mida nemad korterit üürides kõige tähtsamaks peavad, vastasid niimoodi: “Üürikorteri juures on kõige tähtsam hea asukoht!”. Asukoht on tähtis, kuidtegelikult tuleb korterit üürides ka väga paljudele muudele asjadele tähelepanu pöörata. 

Kõigepealt tuleb mõelda peamistele teguritele:

  • Mitu tuba korteril peaks olema?
  • Kas oled nõus ka mõne toreda korteri kaaslasega?
  • Kas sobib ka tuba mõnes korteris või majas?
  • Kui palju oled nõus ja saad üüri maksta?
  • Kui palju oled nõus kommunaalkulude eest maksma?
  • Mis piirkonnas korter asuma peaks?
  • Milline sisustus ja kodutehnika peaks üüripinnal olema?
  • Milline kütteliik on sobilik (ahiküte, keskküte jmt)?
  • Mis peaks olema üüripinna läheduses (bussipeatus, pood, kool vmt)?
  • Kas sul on mõni koduloom või selle vastu allergia? Sellisel juhul pead otsima korteri, kus pole varem loomi elanud.

Nüüd pead olema tõeline Sherlock Holmes ja endale õigest kohast hea hinnaga korteri leidma. Tundub lihtne. Internetis on otsimiseks mitmeid portaale, kuid paljud kasutavad ka Facebooki abi ja tõepoolest leiavad endale väga kena elamispinna. Aga kui oled otsustanud siiski mõne portaali ja kinnisvaramaakleri kasuks, tuleks kindlasti uurida maakleri tausta. Olen kuulnud palju lugusid, kus maaklerid on ükskõiksed, jäävad hiljaks ja on ebameeldivad. Eriti halb, kui tagatipuks ei ole tegemist isegi päris maakleriga ja sa jääd lihtsalt oma rahast ilma. Taustauuringut saad teha aadressil www.maakleritekoda.ee.

Kujutleme ette üht situatsiooni. Otsustasid Facebooki kasuks ja leidsid päris hea korteri Tartu kesklinnas. Korteriomanik ajab natuke hägusat juttu, aga kuna koduotsingutega on kiire, siis ei pööra sa sellele erilist tähelepanu ja nõustud omanikuga, et vaatama ei ole küll mõtet minna. Pealegi tundub piltide põhjal olevat tegemist adekvaatse kohaga. Digiallkirjastad lepingu, teed sissemakse ja kõik läheb nagu valatult. Hakkad sisse kolima, kuid esimesel ööl avastad oma uues ilusas kodus, et voodipind on kõva. Noh, ega sa midagi teha ei saa, vähemalt on voodi. Järgmisel päeval jääb sulle silma, et kraan tilgub, kapiuksed on katki ja pesumasin ei tööta korralikult. Helistad korteriomanikule, kes teatab, et lepingus on ju kirjas, et tema ei pea midagi tegema. Võtad siis lepingu lahti, et see lõpuks läbi lugeda ja asjas selgusele jõuda.

“Üürikorteri juures on kõige tähtsam hea asukoht.”

Esitaksin mõned näpunäited. Kuigi kortereid vaatamas käia on tüütu ettevõtmine, tee seda siiski alati. Vaata kappidesse ja proovi järgi, kas lülitid töötavad. Vaata, kas pliit ja ahi töötavad ning küsi kõige kohta, mis kahtlane tundub. Kindlasti uuri ka kes su tulevased naabrid on. Usalda oma sisetunnet. See ei eksi. Loe leping enne allkirjastamist läbi ja kui miski jääb arusaamatuks, siis küsi kelleltki teiselt nõu. Näiteks kui sind enneaegu tahetakse välja tõsta, siis leping on just see dokument, mis näitab, kui kaua sa seal korteris elada võid.

Kui sa üürid korterit esimest korda ja ei saa millestki aru, siis küsi kindlasti korteriomanikult üle. Näiteks sa ei saa mingist punktist lepingus päris täpselt aru. Kui omanik tahab ausat kaupa teha, siis on ta nõus sind aitama. Parem on enne küsida, kui hiljem hädas korterist ilma jääda.

Stella Tiit