Search
Close this search box.

Aasta Tudeng 2020 Maria Olmann: “Olen kõige õnnelikum, kui saan töötada kogukondliku heaolu edendamise nimel!”

OLE ROHKEM. Auhindade Aasta Tudeng 2020 on Maria Olmann – peatselt psühholoogia bakalaureust lõpetav AEGEE-Tartu president, toiduarmastaja, hingelt aktivist ning empaatiline entusiast. Räägime talle südamelähedastest teemadest – hoolimisest, ühiskonnast ja inimestest. Just neist lähtuvalt on Maria tegevus andnud suure panuse Tartu tudengiorganisatsioonide kogukonna arendamisesse.

Maria liitus AEGEE-Tartuga 2016 sügisel ning armus ära sealsetesse enesearengu võimalustesse ja kogukonda. Järgnesid kolm juhatuseaastat, mil ta andis endast parima, et Tartu kogukond oleks eelkõige soe, aktsepteeriv ja julgustav koht, kus noorte inimeste arengule alus panna, koolitades neid ennastjuhtivateks aktiivseteks kodanikeks. Mariale on oluline jätta endast maha positiivne jälg, arendada inimestevahelisi suhteid ja elada enda väärtuste järgi. 

 

Mida Aasta Tudengi tunnustus Sulle tähendab?

See tähendab, et minu ja meie tööd kogukonnas on märgatud, mille üle olen väga tänulik. Ma julgen sügaval südames loota, et see on märk ühiskondlike arvamuste inimlikumaks muutumisest, kui tehniliste ja reaalalade kõrval tunnustatakse ka sotsiaalkallakuga vabatahtlikke, kes panustavad oma energiat inimeste ja ühiskonna heaolu ning jätkusuutlikkuse tagamisse. Inimestega töö olulisuse tõelise mõistmise, väärtustamise ja toetamiseni on meie ühiskonnas veel pikk tee minna, aga see on rõõmustav samm selle suunas. 

Aina ettearvamatus ja stressirohkes maailmas on sotsiaalalade töötajate koormus üha suurenev, abivajajaid rohkem, järjekorrad pikad ning emotsionaalne surve suur. Vastutustundlik ühiskond panustab sotsiaalvaldkonna toetamisse ja edasiarendamisse, sest inimesed on ja jäävad tulevikuks. Tore on olla tehniliselt ja teaduslikult arenenud e-riik, aga tõeliselt uhke saab olla siis, kui kõige rohkem väärtustatakse inimesi ning seda näidatakse välja. Ma ei räägi ainult rahalistest toetustest või sotsiaalsest tunnustamisest. Tagada on vaja õiglased ja toetavad töötingimused, järelvalve ning sotsiaaltöötajate eest hoolitsemine, et nad vastu peaksid ning edaspidigi ühiskonna liimina töötaksid. 

Mis oli Sinu visioon sellele aastale? 

Minu visioon oli teha julgeid ja otsustavaid samme AEGEE väärtuste kohaselt, et täita kolme põhieesmärki:

  • Luua inimestele ja arengule orienteeritud soe ja toetav sisekeskkond, mis aitab kaasa enesearengule ja ühes suunas liikumisele ning paneb aluse liikmeskonna jätkusuutlikkusele.
  • Tõsta AEGEE-Tartu nähtavust Tartus ja Eestis. Euroopa tasandil oleme juba silma jäänud kui tugev ja teokas haru, kuid Tartus on teadmine meie tegevustest ja väärtustest üsna vähene. Seega tahtsime panna väärtused tegudesse ning seda ka välja näidata.
  • Korraldada julgeid, loomingulisi ja ühiskondliku tähtsusega projekte, mis toovad inimesteni olulised teemad või annavad mitteformaalse hariduse läbi edasi kasulikke oskusi.

Üldkoosolekul oma presidendina tehtud tööd esitlemas.

Lisaks lõin ka mitmeid trackimissüsteeme eesmärkide täitmise ja arengu jälgimiseks ning kohendasin tegevusi inimesekesksemateks – mentorsüsteem, vastuvõtuvestlused, uute liikmete arengu jälgimine, aasta tegevuste tabel. Võtsin enda korraldada mitu põnevat projekti, kus saime inimesi kokku tuua, näiteks Veiniarutelud, kus noored said mugavas õhkkonnas arutleda psühholoogilis-filosoofilistel teemadel nagu tasakaal, perfektsionism, haavatavus ja fuck-up lood. Koostöös AEGEE-Helsinkiga vedasime eest rahvusvahelist AEGEE võrgustiku aastalõpuüritust, kus 25 noort üle Euroopa tulid Eesti ja Soome kultuuriga tutvuma. Vahepeale jäi ka mitmeid koolitusi ja lõbusamaid ettevõtmisi. Kokkuvõttes loen aasta väga õnnestunuks, jõudsime meeskonnaga palju korda saata ja näeme oma töö tulemust.

Oma organisatsiooni väliselt jõudsin käia koolitamas ja mentordamas ka teistes organisatsioonides. Need kõik olid väga inspireerivad ja südantsoojendavad kogemused, kus tundsin, et olen saanud midagi edasi anda.

Mida selle aasta jooksul õppisid?

Sain kinnitust, et olen kõige õnnelikum, kui saan töötada kogukondliku heaolu edendamise nimel arengumeelse, sooja ja loomingulise meeskonnaga. 

Kuidas jõuda korraga nii paljude asjadega tegeleda?

Eks see on pidev reflekteerimise, motiveerimise ja puhkamise tsükkel. Lugematutel kordadel oli tunne, et äkki on liiga palju või äkki sellel tööl ei ole mõtet või mõju, äkki ma olen üksi selles uskumuses ja võitlen tuuleveskitega. Enda jälgimine aitab siin palju, kuulata hinnanguvabalt, kust need mõtted ja tunded tulevad. Kas mul tõesti pole selleks energiat ja motivatsiooni või mind häirib mõni kõrvaline faktor, mida annaks lahendada? Ja endale tuleb lubada puhkust, kui vaimne tervis seda vajab.

AEGEE rahvusvaheline suveülikool 2018. aastal, mille peakorraldaja Maria oli.

Mis Sind motiveerib? Mis paneb pingutama?

Ma tunnen, kuidas inimesed on kaotamas empaatiat ja energiat, et hoolida ning uskuda ühiskonda ja inimestesse. See teeb mind ütlematult kurvaks ja ma ei saa lasta sel juhtuda. Ma saan neist väga aru, ma elan ise ka seda pidevalt läbi, seda pettumust, meeleheidet ja lootusetust tuleviku suhtes. Ma tean seda tunnet, kui ei ole enam energiat hoolida ja vaadata mujale kui enda ette, aga ma ei taha nii elada. Ma tahan elada ühiskonnas, kus inimesed usaldavad, hoolivad, armastavad ja hoiavad kokku. Seega ma kasutan iga võimalust olla soe ja positiivne, parandada inimestevahelist mõistmist ja suhtlust ning seista oluliste teemade eest nagu kliimakriis, sooline võrdõiguslikkus, vähemuste õigused, sealhulgas LGBTQ+, sotsiaalne võrdsus ning vaimne tervis. Jätkuvalt ootan otsustavatele kohtadele inimesi, kes leiavad endas julgust ja solidaarsust inimõiguste kaitseks välja astuda.

Sel kevadel AEGEE-Tartu korraldatud ühisel prügisörgil ehk ploggingul.

Miks soovitad olla aktiivne tudengiorganisatsioonides?

Ma ausalt öeldes ei kujuta ette enda tudengiaega ja praegust elu ilma tudengiorganisatsioonideta. Mulle jäi akadeemilisest õppest ja tööst väheks. Just vabatahtlik töö täitis 4 aastat minu jaoks tähtsaid vajadusi nagu millegi olulise poole püüdlemine, sotsiaalsus, eneseareng, mitteformaalse hariduse kaudu ühiskonnast toimuvast parema pildi saamine, töömaailmas edasi aitavad praktilised kogemused, inspireerivad ja silmaringi laiendavad tutvused üle Euroopa. Aga kõige enam – enda tundma õppimine inimese, juhi ja meeskonnaliikmena. Õppisin, mis on minu tugevused, nõrkused ja tegelikud huvid, millist töökeskkonda ja suhtumist ma vajan, kuidas algatada muutusi, tuua inimesi kokku ja projekte läbi viia. Minge kindlasti otsige endale sobiv organisatsioon või mitu, see võib teie elu muuta.

Mis on Sinu edasised plaanid?

AEGEE-Tartus jään kindlasti toeks uuele juhatusele ja ei välista ka paari projektiga aitamist, aga suur energia läheb nüüd mujale. Liitusin Noored Kooli programmiga, mille eesmärk on tagada hea haridus igale lapsele Eestis ning ootan põnevusega, kas õnnestub olla inimestekeskne ja loominguline põhikooli matemaatikaõpetaja väga arendusmeelses ja ägedas koolis. Matemaatika jääb paljudele komistuskiviks ning loodan anda oma panuse, et seda ei juhtuks.

Soovitus iseendale esmakursuslasena?

Ela täiel rinnal ja uuri kõiki võimalusi. Tutvu ruttu Moodle’i ja ÕIS-iga ja tekita endale tähtaegadest süsteem, et vähendada neid hirmsaid meenumisi õhtul sõpradega koos olles, et sul on 15 minuti pärast tunnikontrolli tähtaeg. Kui sul on süsteemid olemas, oskad neid järgida ning oled head õpiharjumused sisse harjutanud, siis vaata ka õppimisest kaugemale. Suhtle erinevate inimestega, kogu kogemusi, uuri välja, mis sind huvitab ja mis südame põksuma paneb. Leia mõttekaaslasi ning püüa mõista ka teiste vaatenurki. Reisi igal võimalusel, see toob sulle nii palju eluenergiat sisse. Pane enda oskused proovile ja julge olla emotsionaalselt avatud, aga tunne oma piire ja standardeid.

5 kiirküsimust:

Artist, keda kõik peaksid kuulama? Alessia Cara

Hommiku- või õhtuinimene? Ööinimene

Lemmikraamat? H. Ibsen “Nukumaja”

Halb harjumus, millest tahad lahti saada? Ööinimsuslikkus 

Suve oodatuim sündmus? Rahvusvaheliste suveülikoolide ärajäämise tõttu korraldame omadega loomingulise koolitusrohke väljasõidu ja see tuleb äge!

 

autorid: Marit Kobakene, Karmen Kukk, Hain Luud, Maris Praats