Miks ma käin ülikooli kõrvalt tööl?

Ma elan koos vanematega ja ma ei näe põhjust, miks ma peaksin välja kolima. Meil on hubane korter Tartu kesklinnas, mis on tudengile ideaalne ja ma ei pea üüri ega kommunaalide eest maksma. Sellele vaatamata käin klienditeenindajana tööl.

Miks ma olen otsustanud tööl käia?
Ma olen klienditeenindaja ja minu pikk tööpäev kestab 14h ja lühike 7h. 14 tundi järjest tööl olla, eriti kiirel päeval, ei ole kuidagi inimlik ja ei meeldi mulle. Ma lohutan ennast sellega, et see on ainult ajutine olukord ja nüüd ma tean, et sellist graafikut ma ei soovi enam endale kunagi.

Suve lõpus, kui pidin langetama otsuse, kas jään tööle või tulen ära, otsustasin siiski jääda. Ma elan vanematega, mis tähendab, et ei pea üüri ega üldiselt ka toidu eest ise maksma. Selle tõttu pole palga suurus minu jaoks esikohal ja kuna mu tööandja võimaldab mul poole või isegi vähema kohaga tööl käia, siis see variant sobib mulle. Ma arvan, et mul on tulevikus paremad võimalused, kui mul on töökogemus ja oskan öelda, mida ma tööandjalt soovin.

Mida ma olen õppinud koolis ja tööl korraga käimisest?
Gümnaasiumiajal töötasin tootesitlejana ja käisin peoteenindusfirmas tööl. Need on väga head töökohad, kuna graafiku saab täiesti ise teha ja tööpäevad on samuti lühikesed. Nendest töökohtadest põhiliselt õppisin oma aega planeerima ja inimestega suhtlema. Tooteesitlejana sain ka müügikogemust, mis tuleb mulle ikka ja jälle kasuks.

Sõprade jutust on jäänud mulje, et ülikool on üsnagi lihtne ja esimesed kaks kuud on ainult üks pidu ja pillerkaar. Minu kogemus vähemalt esimese kuuga näitab täpselt vastupidist, olen peaaegu iga päev koduseid töid pidanud tegema ja neid tuleb iga loenguga juurde.  Minu jaoks tähendab see seda, et pean oma aega kolm korda rohkem planeerima kui gümnaasiumi ajal.  

Erinevates kohtades tööl käimine on mulle kindlasti õpetanud ka, mida oma tulevaselt tööandjalt tahta või ise tööandjana pakkuda ning milline töögraafik mulle sobiks. Ma tean, et saan väga pingeliste ja pikkade tööpäevadega hakkama, aga pigem eelistaksin neid mitte teha.  Samas väga kaootiline graafik mulle samuti ei istu. Toitlustusfirmas pidime ennast ise tööle kirja panema, kuid kunagi ei teadnud, kas keegi jõuab ette või kas see üritus üldse lõpuks toimub. Niimoodi on väga raske aja ja tuluga arvestada. See on väga hea lisaraha teenimise võimalus, aga põhisissetulekuna kindlasti ei sobiks.

Mis on töölkäimise miinused?
Minu jaoks kõige suurem negatiivne külg on öösel töötamine. Õnneks on mul võimalus koostada oma graafik selliselt, et käin tööl vaid õhtutel, millele järgnev hommik on vaba või loengud hakkavad hiljem. Kuna minu lähedased ei käi nädalavahetusteti hiliste öötundideni tööl, on raske nendega ühist vaba aega leida. Tihti teevad sõbrad või pere just nädalavahetusel midagi toredat, kus mina töö tõttu osaleda ei saa. Tegelikult on klienditeenindaja töö minu jaoks väga ühekülgne ja igav – tunnen, et ei arene piisavalt. See töö nõuab väga suurt pingetaluvust, kuna tihti on meie maja täiesti täis ja tööd väga palju. Ma  saan sellelt töölt liiga vähe tagasi, et kogu aeg sellist stressi taluda.  Suvel, mil ma koolis ega kuskil organisatsioonis ei olnud, tundsin, et see töö lämmatab mind. Nüüd saan piisava enesearengu ja -teostuse koolist ning balli korraldamisest. Oluline ongi tasakaal leida.  

Mis on töölkäimise plussid?
Kuigi minu jutust võib tunduda, et klienditeenindaja töö on üsna nigel ja keegi ei peaks seda tegema, siis õnneks olen ma leidnud tudengile ideaalse koha. Ma ei ole kohanud sellist tööandjat, kes nii palju arvestaks töötajate vajadustega, graafik on väga paindlik ja alati saab soovitud päevad vabaks. Mul on võimalus töötada vaid 0,4 kohaga, mis tähendab küll väiksemat palka, aga õnneks saab jootraha ka. Töökaaslased on samuti väga toredad inimesed, nii et tööl on tegelikult väga tore käia. See on hea tunne, kui on oma raha ja saab ise otsustada, mida sellega teha. Samuti õpib ise teenitud rahaga paremini majandama.

Minu soovitus
Ma arvan, et see on iga inimese enda otsus, kas käia kooli kõrvalt tööl või mitte. Ma olen veendunud, et iga tudeng võiks ülikooli ajal vähemalt mingi töökogemuse saada, sest siis on tulevikus tööturul paremad valikud.

Stella Tiit