Uus versioon inimesest

Tihtipeale satume Youtube’is ringi uudistades vaatama mitmesuguseid videosid, mille sisu võib olla informatiivne, hariv või hoopis meelt lahutav. Kui tihti satud aga kuulama/vaatama midagi sellist, mis inspireerib sind ise tegutsema ja midagi ette võtma?

Just TEDxTartu videote hulgast võib leida kõnesid, mis tutvustavad pisut konkreetsemalt maailma eri paikades algatatud huvitavaid ettevõtmisi ja projekte. Näiteks Rootsis asuv Egalia eelkool on unikaalne oma kasvatusmeetodite poolest – lapsi haritakse juba algusest peale sooneutraalses vaimus. Eesti disainer Reet Aus toob kodumaisesse moetööstusesse uusi tuuli, rakendades rõivaloomisel upcycling-meetodit. Taolisi avalikku tähelepanu väärivaid tegemisi leidub hulganisti veelgi.

Konverents kui häälekandja

32 aastat tagasi pandi alus organisatsioonile, mille eesmärgiks kujunes tuua laiema avalikkuse ette ideid, mis vääriks levitamist. Praeguseks on ettevõtmine kogunud ülemaailmset tuntust, korraldades igal aastal suurt TED (Technology, Entertainment, Design) konverentsi. Sõnavõtjatel, kelle hulgas kohtab näiteks selliseid nimesid nagu Bill Gates või Stephen Hawking, tuleb 18 minuti jooksul maha pidada mingisugusel ideel põhinev kõne, mis lõpuks riputatakse üles veebi. Kõnedega saab lähemalt tutvuda portaalis www.ted.com.

Lisaks suurkonverentsile on huvilistel võimalus kuulata ideedest pakatavaid sõnavõtte pisut kohalikumal tasandil. TEDx on TED konverentsist inspireeritud kohalik allüritus, mida korraldatakse muuseas ka Tallinnas, Narvas ning siinsamas Tartus. Juba üheksandat korda toimuva TEDxTartu ideekonverentsi teemaderingi on kuulunud näiteks jätkusuutlikkus ja tulevik. Tänavu toimuv üritus püüab leida vastust küsimusele, milline on inimene 2.0.

Tuleviku inimene

Inimene 2.0 on tõlgendatav mitmeti, ent põhirõhk on innustada inimesi mõtlema, kuivõrd kaugele ulatuvad ühe indiviidi võimete piirid ning isekeskis keskenduda ka iseendas peituvale potentsiaalile, luues sellega pildi tuleviku inimesest. Oma vaateid Inimene 2.0 nägemuse kohta tulevad jagama erinevate valdkondade spetsialistid. Sõna võtavad näiteks jogiini Drukmo Gyal, eesti režišöör Peeter Rebane, Noored Kooli tegevjuht Kristi Klaasmägi ja Fertify väljatöötaja Triin Laisk-Podar. Lavale tulevad ka meeleoluesinejad, kellest üks on laulja Kadri Voorand.

Peakorraldaja Liina Allikmäe kutsub üles inimesi usinalt registreeruma: Kuna meie teema on väga lai, siis oleme kõigi külastajate peale mõelnud ning koostanud kava selliselt, et kõik leiaksid midagi enda maitsele vastavat, aga ka täiesti uudset ja tundmatut. Panustame ka töötubadele, milleks meie toetajad ja sõbrad on pikalt ette valmistunud. Rõhutaksin ka kuudepikkust esinejateotsingut ja treeningut, et lavale jõuaksid ideed, mis tõepoolest väärivad jagamist.”

Tänavune TEDxTartu toimub 5. novembril, laupäeval, algusega kell 10.00 AHHAA keskuses. Piletid on saadaval alates 3. oktoobrist ning müük kestab 31. oktoobrini või kuni pileteid jätkub. Konverentsi kohta leiab rohkem infot Facebooki üritusel ja koduleheküljel www.tedxtartu.org.

Mari-Liis Korkus