Kolm sammu, kuidas sessi arvelt puhkust pikendada

Käesolev kirjatükk pole eksamitest ega nende tarbeks õppimisest. Juttu ei tule ka viimasega kaasnevast stressist ega eksamieelsest ärevusest. Edasine räägib hoopiski sellest, kuidas eksamitega ühele poole saanuna on võimalik näha maailma ja muuta ülikooli poolt organiseeritud sess puhkuseks.

Möödunud õppeaasta talvise sessi ajal jõudsin käia kahenädalasel odavlennureisil Oslos ja Pariisis (11.—23. detsember) ning 10-päevasel koolitusel Aserbaidžaanis (10.—19. jaanuar). Ometi sain reiside kõrvalt oma eksamid ilusasti tehtud, sest paigutasin need väikese riskiga detsembri esimesse kahte nädalasse. Sel õppeaastal jõudsin täpselt sama strateegiaga eksamiperioodi jooksul kaheks nädalaks odavlendudega Iirimaale ja koolitusele Walesi (9.—21. jaanuar) ning nädalaks kultuure ühendavale kõrbematkale Omaani (29. jaanuar—5. veebruar). Olgugi et viimane jääb eksamitest veidi kaugemale, sobib see antud kirjutise ilmestamiseks ideaalselt.

Eelnev lõik pole uhkustamiseks või kadeduse tekitamiseks, vaid ilmekaks näiteks, kuhu on sessi jooksul võimalik jõuda pelgalt efektiivse ajaplaneerimise ja piiratud tudengieelarvega. Kuigi erinevatel õppealadel ja programmidel on eksamigraafikud ja ainete hindamissüsteemid varieeruvad, toon järgnevalt välja kolm vaheaja pikendamiseni viivat sammu, mis on ühel või teisel kujul universaalsed ning kohandatavad vastavalt õpitavale.

Käi loengutes ja õpi terve semestri vältel — esmapilgul ehk veidi naiivne, kuid sisu poolest oluline.

Selleks, et muuta eksamiperiood puhkuseks, tuleb käia loengutes ja teha õpitav selgeks juba semestri vältel. Esiteks saab niimoodi tagada, et eksamieelsele tuupimisele peaks pühendama võimalikult vähe aega ja energiat ning et eksamit kirjutades läheks peamine rõhk otseselt teadmiste ülesmärkimisele, mitte päheõpitud teadmiste meenutamisele. Teiseks on paljudel õppeprogrammidel mitmeid aineid, kus jooksvalt kogutud punktide olemasolul eksamile minema ei pea. Sestap tuleb semestri keskel anda endast parim, et vähendada sessiaegset pinget ja rohkeid kohustusi.

Registreeru varaseimatele eksamitele — kelle arvates hirmus, kelle jaoks tühipaljas rumalus.

Eelmisel aastal läksin kogenematu esmaskursuslasena esimestele eksamitele vastu entusiastlikult, seades kõik oma 40 ainepunkti väärilised eksamid detsembri esimesse kahte nädalasse. Vaatamata väikesele kartusele, et ehk on amps liiga suur, mõistsin hiljem, et eelnevas punktis mainitud loengutes käimise ja semestri vältel töö tegemise abiga võttis eksamiteks valmistumine võrdlemisi vähe aega. Sel õppeaastal jaotasin eksamid detsembrikuusse, mistõttu jäi jaanuar üksnes puhkamiseks.

Paljudel õppeprogrammidel pole kõiki eksameid niivõrd kompaktselt võimalik sooritada. Juhul, kui tegemist on vaid ühe üksiku puhkust piirava eksamiga, võib nõu pidada õppejõududega, kellest valdav enamus on vastutulelikud ja paindliku suhtumisega. Kui eksamid ja seminarid on aga igasuguste pausideta detsembri algusest jaanuari lõpuni, pean paratamatusega nentima, et panustada tuleks pisikesele jõuluvaheajale või suvele.

Vali tudengi eelarvele taskukohane reis

Kõik eelnev edumeelselt möödas, on tarvis vaid mõelda, kus ja kuidas puhkust veeta. Keskendun antud punktis kahele viisile, mis sobivad ideaalselt ka tudengi hellale kukrule.

Esiteks on võimalik näha teisi maid ja kultuure odavlennufirmadega, millest Eesti ja lähimate naaberriikide puhul saab teavet veebiaadressidel Ryanair.com ja Wizzair.com.

EESTIS TEGUTSEVAD ORGANISATSIOONID, KES SAADAVAD NOORI ERINEVATELE PROJEKTIDELE:
• Noored Ühiskonna Heaks – nyheaks.blogspot.com
• Seiklejate Vennaskond – www.seiklejad.org
• EstYes – www.estyes.ee
• Continuous Action – www.continuousaction.ee
• Lisaks on kasulik rahvusvaheline veebileht Salto Youth, mis on suurim Euroopa noorsootöö andmebaas koos kõikvõimalike projektidega: www.salto-youth.net.

Võttes näiteks varasemalt mainitud reisi Norra ja Prantsusmaa pealinnadesse, vähendas Ryanairi lennupilet Tallinnast Oslosse rahakoti paksust vaid 15 euro võrra. Pärast kahte ööd Oslos, mis läks veebiplatvormi Couchsurfing.com abil leitud lahkete inimeste tõttu maksma ei rohkem ega vähem kui 0 eurot, suundusime lennujaama, kus pilet Pariisi maksis taaskord vaid 15 eurot. Olgu ära mainitud, et ka moepealinnas oli majutuskulu tänu „diivani surfamisele“ vaid pudel veini, rohkelt Eesti šokolaadi ja avatud meel suhtlemiseks ning kultuuriliste erinevuste jagamiseks. Lisaks eelnevale maksid tänavuse aasta puhkuse lennud Suurbritanniast Iirimaale ja tagasi kõigest 10 naela üks ots, mistõttu võib julgesti ümber lükata müüdi reisimisest kui millestki meeletult kulukast.

Teine võimalus on leida Euroopa Liidu poolt rahastatavaid noortevahetusi või huvipakkuvaid koolitusi. Tavapäraselt toovad need nädalaks kuni kaheks kokku noori erinevatest riikidest, kel on vastava projekti teema puhul ühine huvi, olgu see siis ettevõtlus, muusika, matkamine, sport, kunst, loodushoid, õpetamine või miski muu. Sedalaadsete projektide puhul on oluline märkida, et transport (sh lennukid ja bussid), majutus, toitlustus ja kohapealsed tuurid on tasuta, mistõttu on omakulu ilma ostlemise ja personaalsete kulutusteta ümmargune null.

Autor: Uku Lilleväli