Märtsikuu on teatrikuu. Just seetõttu võttis OLE ROHKEM vaatluse alla tudengite teatriskäimise võimalused ja valikud Tartus ning annab nüüd neist lühikese ülevaate.
Ilmselt ei ole ükski tudeng nii rikas, et igal õhtul muretult mõnd etendusasutust külastada. Seda nii rahalisi kui ka ajalisi ressursse silmas pidades. Seega tuleb hea elamuse saamiseks etenduse väljavalimisele piisavalt aega panustada, et mitte hiljem pettunult teatrimaja ustest välja jalutada. Konkreetsete etenduste soovitamine on keeruline, kuna maitsed on erinevad, ja etendus, mis tõi ühele naerupisarad silma, ei pruugi teist muigamagi panna. Kriitikute kirjatükke ajalehtedes ja sõprade arvamusi tasub kindlasti kuulata, aga tõelise teatrielamuse nimel oleks hea ka ise enne piletiostu natukene lavastuse tausta uurida. Tartu teatrimaastik on üsna lai ja pakub põnevat vaatamist igasuguse maitsega teatrikülastajale. Siin on võimalik vaadata nii traditsioonilist sõnateatrit, ooperit, tantsulavastust, uuemat rituaalteatrit kui ka erinevaid teatrieksperimente. Neist kõigist nüüd natuke lähemalt.
Vanemuine
Tartus asub Eesti ainus kolmežanriteater. See tähendab, et seal saab vaadata sõna-, muusika- ja tantsulavastusi. Vanemuise repertuaar on jagatud kolme hoone vahel: suur maja, väike maja ja Sadamateater. Märtsikuus on Vanemuises võimalik näha midagi igast žanrist. On komöödiaid, muusikale, oopereid ja tõsisemaid draamalavastusi. Märtsi keskel jõuab publikuni ka üks uuslavastus. Nimelt esietendub suures majas kogupereballett „Lumekuninganna“. Tudengitele pakub Vanemuise teater võimalust osta tund aega enne etenduse algust soodushinnaga pilet. Kui muidu tuleb üliõpilasel teatrisaali astumiseks välja käia pea 14 eurot, siis kella kuue pileti saab lunastada kaheksa euro eest. Etendusi vaatamas käies tasuks end alati lavastuse sisuga lühidalt kurssi viia. Seda eriti ooperi ja balleti puhul. Kes kava füüsilisel kujul osta ei taha, saab seda sirvida Vanemuise kodulehel, kus iga etenduse kirjelduse juures on kava PDF-failina olemas. Kindlasti tasub jälgida ka erinevate külalisetenduste toimumisaegu. Tihe külaline Tartus on näiteks Rakvere Teater, kuid võimalik on siinsamas Tartus vaadata ka näiteks Kuressaare Linnateatri või Endla teatri lavastusi.
Tartu Uus Teater
Loomulikult ei ole Vanemuine ainus asutus, mis Tartu teatrimaastikku kujundab. Väga tõsiseltvõetavad on näiteks ka Tartu Uue Teatri lavateosed, mis on viimasel ajal rahva seas üha populaarsemad. Märtsikuus on tulemas lausa kaks esietendust. 10. märtsil saab vaadata Renate Keerdi uuslavastust „Koon“. Kui muidu on Keerd tuntud Kompanii Nii ja huvitavate füüsilise teatri lavastuste poolest, siis tema uuslavastuses mängivad Uue Teatri draamanäitlejad. Selline põnev sümbioos pakub kindlasti huvitavat vaatamist ka traditsioonilise teatri austajatele. Teine uuslavastus on Uue Teatri „#DIGITALHATSGAME“, mis on valminud koostöös Tampere Telakka teatriga. See tähendab, et lavalgi saab lisaks eestlastele näha soome näitlejaid. Lavastuse keskmes on poliitilised häkkerid – aktivistid, kes üritavad maailma toimimist muuta. Ühtlasi tähistatakse selle lavastusega Telakka teatri 20. juubelit. Veel on võimalik Uues Teatris sel kuul vaadata VAT Teatri külalisetendust „Klaasist loomaaed“ ja Eesti ühe olulisema teatri- ja filminäitleja Evald Aaviku loomingut kokkuvõtvat „Evaldi tekki“. Kooliteatri austajad võivad 19.–20. märtsil täiesti tasuta vaatama minna Uues Teatris toimuvat Tartu kooliteatrite festivali, kus selguvad üleriigilisele kooliteatrite konkursile pääsejad.
Must Kast
Võrdlemisi uus tegija Tartu teatrimaastikul on teater Must Kast. Viljandi kultuuriakadeemia tudengite oma teater tegutseb Genialistide klubis ja on aastaga pugenud sügavale Tartu teatrisõprade südamesse. Must Kast pakub märtsikuus vaatamiseks näiteks eelmise kuu keskpaigas esietendunud pseudopärimuslikku lavastust „Võõrana põhjala kõrbes“, mis nõuab kindlasti suurt keskendumis- ja tõlgendamisvõimet, kuid ilmselt ei jäta kedagi külmaks. Mängukavas on ka lastelavastused „Õhupallid“ ja „Padjatäis päikest“, mis kuluksid marjaks ära ka tudengitele raskel õppeperioodil. Esietenduseta ei möödu märtsikuu ka Mustas Kastis. Nimelt on märtsi viimastel päevadel oodata lavale uut sõjavastast füüsilise teatri lavastust „Müür“. Musta Kasti lavastuste juures tuleb kindlasti ära märkida, et pärast iga etendust toimub vestlusring, kus lavastuses käsitletud teemad uuesti üksipulgi läbi räägitakse. See ehk aitab nende lavastusi paremini mõista.
Harrastusteatrid
Tartu teatrimaastikule mahub aga veel hulganisti harrastusteatreid, näiteks Karlova ja Vilde teater, mis samuti aeg-ajalt väga ägedaid teatrielamusi pakuvad. Näitena võib siinkohal välja tuua Karlova teatri „Romeo vs. Julia“ ja Vilde teatri „Protsessi“, mida mõlemat on võimalik veel sel aastalgi näha. Ära ei saa unustada ka Tartu Üliõpilasteatrit, kes mängis hiljuti Belgias toimunud festivalil Tšehhovi „Kirsiaeda“ ja kevadel tuleb välja uue muusikalavastusega. Seega tasub kindlasti ka nende teatrite tegemistel pilk peal hoida ja lavastusi vaatama minna. Samuti võib huvitavaid lavastusi näha Vanemuise kontserdimajas. Kui teatrid mängivad tavaliselt oma kindlat repertuaari, siis kontserdimajas saab näha näiteks monoetendusi, mis ei ole ühegi konkreetse teatri repertuaaris.
Niisiis, nagu juba alguses öeldud sai, põnevat vaatamist jagub Tartus igale maitsele. Ja õige ajastuse korral on pileteid võimalik täiesti mõistliku summa eest osta. Siia juurde sobib ära mainida veel üks nipp, mida paljud ei tea. Nimelt kui näiteks Piletilevi koduleheküljel on etendus välja müüdud, siis ei tasu meelt heita, sest suure tõenäosusega võib Piletimaailmas samale etendusele veel pileteid olla. Teatrielamuse saamine sõltub muidugi suuresti ka vaatajast endast. Kui teatrisseminek on eraldi sündmus, selleks valmistutakse ette ja ollakse saalis mõttega asja juures, on elamuse saamine vägagi tõenäoline. Kui aga jooksed etendusele otse loengust ja etenduse ajal jälgid oma telefoni või mõtled sellele, mis homseks lugeda on, ei saa ka elamust garanteerida. Võta korrakski aeg maha ja mõtle teatriskäigule kui minipuhkusele. Siis tasub see ära.
Heleri All