Kuidas saada aktiivseks ühiskonnategelaseks?

Kaisa Laur

Tartu Noortevolikogu on organisatsioon, mis on tulnud kokku selleks, et linna noortest saaksid aktiivsed ja mõtlevad kodanikud.

Tartu Noortevolikogu (TNV) on heade mõtete linnas tegutsenud juba kümme aastat. Organisatsioon esindab Tartu noorte huve. TNV oli üks esimesi noortevolikogusid Eestis üldse. Riburada pidi on neid muudkui juurde tekkinud.

„Noortevolikogude liikmed õpivad organisatsiooni kuuludes väga palju,” rääkis Priit Kallakas, kes on üks TNV asutajatest. Näiteks annab sinna kuulumine teadmised, kuidas toimuvad kohalikus omavalitsuses otsustusprotsessid, kuidas juhtida mahukaid projekte, kuidas suhelda poliitikute ja linnaametnikega ning mis veelgi tähtsam, kuidas olla hea meeskonnaliige.

“Üldjuhul kuuluvad noortevolikogudesse aktiivsed ja ühiskonnas toimuvatest protsessidest huvitatud noored, kellest saavad tulevikus juhid ja tippspetsialistid,” lausus Kallakas.

Lisaks isiklikule arengule on noortevolikogud Kallaka arvates ka üldsusele kasulikud. Need toimivad vahelülina noorte ja linnavõimude vahel ning seda mõlemas suunas. Noortevolikogu peab Kallaka sõnul vahendama noortelt saadud teavet linnajuhtidele ning selgitama linnanoortele linnavalitsuses ja volikogus menetletavaid eelnõusid ja otsuseid.

Ühiskonnas aktiivselt sõna võttev Marleen Pedjasaar on samuti TNVst välja kasvanud. Ta leiab, et taolised organisatsioonid annavad noortele inimestele võimaluse võtta vastutust ja arendada oskusi, näiteks ajajuhtimist, rahastuse leidmist oma tegevustele ja ideede veenvat esitamist, mida tulevases elus vaja läheb.

Tema sõnul on küll tore, kui noorteorganisatsioon suudab midagi laiemat korda saata, mida TNV kindlasti on ka teinud, kuid sellest suurem väärtus on võimalus noortel ennast arendada. See on aga aluseks ühiskondlikule ja suuremale edasiminekule.

Tartu elanikest moodustavad 13–26aastased noored viiendiku. Seega on tegu arvestatava hulgaga kogu linna elanikkonnast. Samuti on noorte oskused ja pidev enesetäiendus oluline kogu ühiskonna edaspidisele arengule.

TNV liikmete arvetes tuleb selleks, et tulevikus edukas olla, juba täna õppida enda arvamust konstruktiivselt avaldama, ning teised, näiteks linn, seda kuulama ja tähele panema.

TNV tegevjuht Omari Loid rääkis, et noortevolikogu on noortele võimaluseks mõjutada iseenda ja kogu ühiskonna käekäiku. TNV esinduskogu, mis vastutab Tartu noorte esindamise eest, teeb tihedalt koostööd Tartu linnavalitsuse ja volikoguga, esitades noorte ideid, soove ja pakkumisi ning andes nõu linnavalitsuse ametnikele ja volikogu liikmetele.

Esinduskogu kõrval tegutseb tegevkogu, mis kogub esinduskogu töö jaoks vajalikku sisendit Tartu noorelt. Loid rääkis, et näiteks viivad nad läbi debatte ja kokkusaamisi noorte ning poliitikute vahel. Samuti on korraldatud varivalimisi, Tartu Mudel Euroopa parlamenti, Tartu Linnavolikogu simulatsiooni, arvukalt heategevusüritusi, ümarlaudu, koolitusi. TNV olnud esindatud ka arvamusfestivalidel. Sellega suurendavad nad Loidi sõnul nii osalusdemokraatiat kui ka noorte enda silmaringi ning tõsiseltvõetavust ühiskonnas.

TNV liikmeteks on olnud mitmed tänased aktivistid ja ühiskonnategelased, nagu näiteks TÜ Üliõpilaskonna esimees Martin A. Noorkõiv, Tartu linnavolikogu liige Mihkel Lees, Arvamusfestivali arutelujuht Ivo Visak, ajakirjanik Henri Kõiv ja paljud teised. Isegi praegune Tartu abilinnapea Artjom Suvorov on TNV vilistlane.