MTÜ Mondo on arengukoostööle, humanitaarabile ja maailmaharidusele pühendunud Eesti organisatsioon, mis tegutseb alates 2007. aastast. Ilmselt on tegu Eesti heategevuslike organisatsioonide lipulaevaga, mida kajastab projektide rohkus ja Mondo tuntus. Kohe võib maha matta aga kujutluspildid tüüpilisest suurorganisatsioonist – Mondo pesitseb Kalamajas mõnusalt boheemlaslikus kontoris.
Mondo juhid Johanna Helin ning Riina Kuusik-Rajasaar on loonud süsteemi, mille kaudu on võimalik kõikidel inimestel, kes seda vähegi soovivad, abivajajaid aidata. „Üks meie eesmärke on luua eestlastele võimalus ise aidata ja ise teha,“ ütleb Johanna, „saadame kohapeale vabatahtlikke, kuid pakume ka tavainimestele võimalust annetada või teha eetilisi kingitusi. Teame, et eestlased on umbusklikud ja vajavad tõestust, seega pakume tagasisidet, et inimesed näeksid, et nende raha läheb õigesse kohta.“
Abiprojektid Moldovast Jordaaniani
Mondo teeb koostööd ka koolidega. Põhikoolid ja gümnaasiumid võivad saada endale sõpruskooli ning koostöö kaudu õppida, kuidas mujal maailmas elatakse. See on osa Mondo maailmahariduse projektist, mille eesmärk on inimesi teavitada sellest, kuidas meie otsused ja tegevused ülejäänud maailma positiivselt või negatiivselt mõjutavad. Mondo kahe teise põhilise tegevusvaldkonna – humanitaarabi ja arengukoostöö – vahel pole nii kerge vahet teha. Humanitaarabi antakse kriisi, näiteks looduskatastroofide või inimtekkeliste õnnetuste puhul. Mondo on humanitaarabi pakkunud pärast üleujutusi Ukrainas ja Moldovas, hetkel tegutsetakse Süüria pagulaslaagris Jordaanias ning peagi on Ukrainas algamas sisepagulaste aitamisele suunatud projekt. Arengukoostöö puhul on tegu pikaajalise partnerlusega, kus aidatakse kohalikel organisatsioonidel tugevamad olla ja areneda. „Kindlat piiri nende kahe vahel pole, näiteks alustasime Afganistanis Helmandi provintsi tervishoiueksperdi saatmisega, nüüd aga tegeleme ka mujal piirkondades puuetega inimestega. Kas tegu on arengukoostöö või humanitaarabiga, on raske öelda,“ tõdeb Johanna. Kuigi humanitaarabi ja arengukoostöö peale kulub rohkem ressurssi, on Mondo jaoks sama tähtis ka inimeste harimine. „Oleme kõik ühises kaubandussüsteemis ja nii maailmahariduse kui ka arengukoostöö eesmärk on selle struktuurset
Dokumentaalfilmid muudavad vaateid
ANNETUSI OOTAVAD PROJEKTID:• Laste haridus Keenias
• Ghana lesknaiste toimetulek
• Laste ja naiste haridus ja tervishoid Afganistanis
– Uuri lähemalt mondo.org.ee
ebaõiglust muuta. Nii on näiteks Mondo kaudu kaasatud ka Eesti üleeuroopalisse kampaaniasse „Make Chocolate Fair!“, mille eesmärgiks on suurem õiglus ülemaailmses šokolaaditööstuses,“ nendib Mondo juhtkond. 17.-19. oktoobrini toimub TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia ja MTÜ Mondo koostööna Tõrva Dokfest. „Meil on päris suur filmikogu, kus on üle 180 dokumentaalfilmi, mida laenutame tasuta nii koolidele kui ka huvitatud gruppidele. Läbi aastate oleme üritanud aidata mitmeid filmiklubisid, pakkudes erinevaid koolitusi ning kaasates neid võimalikult palju oma tegevusse. Tõrva Dokfesti puhul on noored ise valinud filmid ja teemad, mis neid huvitavad, ja meie aitasime omalt poolt nõu ja jõuga,“ selgitavad Mondo juhid eesseisva projekti tagamaid. Organisatsiooni all tegutseb ka Vaata ja Muuda dokfilmiklubi, mis on üheks võimaluseks, mille kaudu on noortel võimalik organisatsiooni tegevusse kaasatud olla. Mondo korraldab ka erinevaid töötube ja koolitusi ning julgustab noori ja noorteühendusi nende poole pöörduma. Huvi korral on võimalus kandideerida vabatahtlikuks nii Eestisse kui ka välismaale.
Autor: Maili Tirel .