Käimas on Pimedate Ööde Filmifestival

Armas Riives

Juba 19. korda pakub hämaratel novembriõhtutel meelelahutust Pimedate Ööde Filmifestival. Sel aastal keskendub PÖFF Gruusia filmikunstile. 

Tänavune Pimedate Ööde Filmifestival toob filmisõprade ette korraldajate sõnul eriti laiahaardelise žanrivaliku. Vaadata saab nii naerutavaid komöödiaid, pisaraid kiskuvaid draamafilme kui ka tegelikku elu näitavaid dokumentaalfilme. Selle aasta PÖFFi fookuses on Gruusia kino ja lisaks põhiprogrammile koosneb festival kolmest alafestivalist.

Teist korda toob PÖFF kinoekraanile maailmavõistlusprogrammi 18 filmiga ja suisa 21 riigi osalusega, kuhu kuulub tänavu seitse maailma, kolm rahvusvahelist ja kaheksa Euroopa esilinastust. Samuti toob sel aastal esimest korda maailmaesilinastused kinoekraanile Tridensi Debüütfilmide võistlusprogramm, kuhu on valitud 14 debüütfilmi üle maailma. Novembrikuu hämarusse toob valgust ka üle 50 filmiga PÖFFi laste- ja noortefilmide festival Just Film.

PÖFF sai piduliku avalöögi juba 13. novembril Nordea Kontserdimajas, kus linastus festivali avafilm, milleks oli tõeliselt groteskne 1929. aasta Gruusia tummfilm „Minu vanaema“. Avamisel mängis ka Gruusia Filharmoonia Orkester maestro Nokoloz Rachveli juhatusel.

Festivali melule aitavad kaasa ka vabatahtlikud

Festivali nägu ja õhkkonda aitavad kujundada ka PÖFFi vabatahtlikud. Juba neljandat aastat PÖFFil vabatahtlik olev Greetel Kala ütleb, et inimesed, kes seal kokku saavad, on kõik elu erinevatest nurkadest, kuid just novembri viimased nädalad seovad neid ühte. „Need inimesed on võrratud, ma olen saanud suurel hulgal tutvusi ja sõpru, kes muudavad mu elu ka PÖFFist väljaspool kirjuks. Festivali teeb omamoodi maagiliseks see, et kui sa juba kord hundikutsikaks oled saanud, siis sellest nimest sa ei vabane ega tahagi vabaneda. Mida aeg edasi, seda rohkem hakkad sa oma tutvuskonda PÖFFi vaimu viima,“ ütles Kala.

Veel on Greetel PÖFFile tänulik selle eest, et see hoiab teda kultuursena ja saadab kahe nädala jooksul vaatama rohkem filme kui ta muidu aastas kokku vaataks.

„Raske on öelda, mida ma PÖFFi juures kõige rohkem armastan, kuna see on iseenesest juba suur-suur hundinahast pehme tervik,“ sedastas ta.

Festivali lõpufilm ja auhinnatseremoonia black carpet’iga toimub 27. novembril Nordea Kontserdimajas, kus antakse üle 19. PÖFFi žüriide auhinnad parimatele võistlusprogrammide filmidele, režissööridele ja näitlejatele. Lisaks toimub ka Eesti filmimuusika kontsert, kus astuvad üles mitmed tuntud inimesed. Pidulikule auhinnatseremooniale järgneb ka lõpufilm, milleks on Jaapani režisööri Mamoru Hosoda film „The Boy And The Beast“. 

Tutvu Tartus linastuvate filmidega poff.ee ja mine kinno!