Seksikas suvi, tagajärgedeta sügis

Suvel on rohkem üritusi, pidusid ja muid võimalusi sõpradega aega veeta ning uusi tutvusi leida. Suvisel ajal suureneb ka inimeste seksuaalne aktiivsus, mis võib kaasa tuua impulsiivsema ja vähem vastutustundliku käitumise – „armumised“ esimesest silmapilgust, võõra inimesega seksuaalses vahekorras olemine ning keskendumine hetkelisele naudingule.

Suvi on parim aeg puhkamiseks, kuid puhkuse ajal võiks silmas pidada, et pärast selle möödumist ei peaks mittesobivate tagajärgede pärast muretsema.

Kevadsemestril lapsevanemaks?

Ühes milliliitris spermas on umbes 40 miljonit spermatosoidi. Sperma maht ühel seemnepurskel on umbes 3 milliliitrit. Soodsates tingimustes on sperma eluiga 3−5 päeva, kehast väljaspool paar tundi. Üks mees toodab kahe nädala jooksul nii palju spermat, et sellega oleks teoreetiliselt võimalik viljastada kogu planeedi fertiilses eas naiste valminud munarakud.

TASUTA NÕUSTAMINE JA INFO:
– Tasuta nõustamine ja informatsioon
– Eesti Seksuaaltervise Liit www.estl.ee
– Noormeeste terviselehekülg www.noorte.kliinik.ee
– AIDS-i ennetuskeskus www.aids.ee
– Tervise Arengu Instituut www.hiv.ee
– Seksuaalvähemustele www.omakeskus.ee
– Rasedusega seotud nõustamine www.rasedus.ee

Rasestumine on pärast vahekorda loomulik protsess. Kui järgmise õppeaasta plaani mahub ka pere loomine ja laste kasvatamine, siis võib loodusel lasta enda tööd teha. Eesti sünnistatistika näitab, et kõige rohkem sünnib lapsi suvel, seega viljastatakse enim järglasi ajal, kui aastaaegade vaheldumise tõttu hakkab pimedamaks muutuma. Samuti on suuremat sündimust märgata märtsikuus, mil jaanipäeva vallatused tagajärje on saanud. Seega, kui peas pereloomise plaanid, paistavad jaanipäeva pidustused olevat hea aeg enda keha looduse hooleks jätmiseks ning rasestumisvastastesse vahenditesse kergekäeliselt suhtumiseks.

Sügissemestril süüfilis?

On leitud, et inimesed muretsevad suguhaiguste pärast aasta ringi ning otsivad nende kohta informatsiooni kõige rohkem esmaspäeviti, kui just esmaspäev ei ole riigipüha – sellisel juhul teisipäeviti. Seega vastutustundetut seksi harrastatakse kõige rohkem nädalavahetustel, mil on rohkem vaba aega ning üritusi. Kui tudengi jaoks võib suvi tunduda ühe pika nädalavahetusena, siis sügisel on oma tervise hoidmise peale paraku liiga hilja mõtlema hakata.

Olles ise hoolas ning valides hoolikalt ka partnerit, ei välista see siiski, et väljavalitu on jaanipäeva vastutustundetult veetnud. Paljusid suguhaigusi ei ole võimalik näha ega tajuda ning see võib põhjustada partneri tahtmatu nakatamise. Enamik sugulisel teel levivaid haigusi võivad teha viljatuks, kahjustada suguorganeid, põhjustada vähki või tekitada südame- ja ajukahjustusi. Parasiitide poolt tekitatud haigused nagu trihhomonoos, sügelised, kubemetäid ning bakterite poolt põhjustatud klamüdioos, gonorröa ja süüfilis on ravitavad. Viiruslikud haigused nagu herpes, kondüloomid, B-hepatiit ja HIV on ravimatud.

TARTUS ANONÜÜMSELT JA TASUTA HIV TESTIMINE:
TÜ Kliinikumi Nakkusosakond
Riia tn 167, Tel: 7427611
Tartu Seksuaaltervise Kliinik www.tstk.ee
Vaksali 17, Tel: 744 2086

Suguhaigustest aitavad hoiduda lisaks seksist loobumisele ka partnerite arvu piiramine, igal korral kondoomi kasutamine, korrapäraselt arsti juures oma tervisliku seisu kontrollimine ning partneriga haigustest rääkimine. Kui preservatiivide ostmine või partneriga kondoomi kasutamisest rääkimine hirmu tekitab, siis võiks mõelda, kas on mõtet veel vahekorda astuda või kas valitud inimene on selleks ikka õige.

Mitmekesisus mitte ebanormaalsus

Kui enda turvalisuses on veendutud, partneriga pereloomise ajastus kokku lepitud ning vastavad meetmed kasutusele võetud, on suvi hea aeg oma partneri seltskonna nautimiseks. Seksuaalset naudingut vähendab aga hirmu tundmine enda mõtete ja käitumise üle.

Seksuaalkäitumisega seonduv on miski, millest inimesed omavahel palju ei räägi, hea kui räägitakse oma partnerigagi. Seetõttu peetakse normaalseks üldtuntud tegevusi ja neid, millest kõige rohkem räägitakse. Nii võib kergesti tekkida küsimus, kas enda seksuaalsed mõtted ja käitumine on nö normaalsed. Ka uue partneri soovid võivad tunduda võõrad ning mittesobivad, kui nendega pole varem kokku puututud. Inimestel on aga väga mitmekesised seksuaalsed huvid, mis võivad olla täiesti kahjutud, normaalsed ja rahuldust pakkuvad.

Kui kondoomi kasutamisest rääkimine hirmu tekitab, siis võiks mõelda, kas on mõtet veel vahekorda astuda või kas valitud inimene on selleks ikka õige.

Seksuaalsed mõtted ja fantaasiad varieeruvad suures ulatuses. Kõik mõtted on inimlikud ning ei kahjusta kedagi, isegi kui need pole reaalses elus vastuvõetavad. Fantaasiate pärisellu rakendamisel tuleb arvestada ka partneri soovidega. Kui keegi omaette või kaks inimest omavahel tahavad ellu viia fantaasiaid, siis seni kuni see tegevus kedagi ei kahjusta, pole oluline, kas see on kellegi teise meelest normaalne või mitte.

Kõige tihedamini esinevad fetišid on seotud jalgade ning kingadega. Erakordne pole ka see, et seksuaalset tõmmet tuntakse inimese kehakarvade, näiteks juuste või habeme vastu, tätoveeringute või kindlate kehaosade, näiteks tagumiku vastu. Mõned inimesed mõtlevad vahekorras olles teiste inimeste peale, mõned tunnevad naudingut enda keha vaadates. Mõnele meeldib endale selga panna kaisukaru kostüüm või vastassoo riided. Mõni tunneb seksuaalset tõmmet autode vastu, mõni leiab, et konkreetselt ainult punase kontsakingaga jalg gaasipedaalil on teda erutav kujutluspilt. Igaühel on oma huvid, soovid ja kujutelmad.

Kui  Sina ja partner rahul olete, siis oletegi õigesti käitunud!

Kui partneritele sobib nende seksuaalelu sagedus, kestvus, fantaasiad ja nende elluviimine, siis ei peaks olema oluline Eesti keskmine või mõne teise inimese arvamus. Enda ja partneri rahulolu kinnitab käitumise õigsust.

Partnerile enda seksuaalfantaasiatest rääkimine aitab viia rahuldust pakkuva seksini. Kahel inimesel võib olla ka midagi ühist mõttes, mida mõlemad kaua saladuses on hoidnud. Samuti võib olla partneril huvitavaid mõtteid, mille peale ise varem tulnudki pole. Alusta oma suve nautimist, muretsemata teiste inimeste pärast, kes asjasse ei puutu.

Autor: Mirjam Ool