Alljärgnevalt toome välja üliõpilaste õppetoetused ja riiklikud stipendiumid 2015. aastal ning nõudmised nende taotlemiseks. Vaata, ehk leiad ka Sina midagi, millega tühjavõitu tudengikukrut täiendada, et nii ikka rohkem õppimisele keskenduda saaks.
Vajaduspõhine õppetoetus 75-220 eurot
Taotleda saavad üliõpilased, kes astusid kõrgkooli 2013/2014. õppeaastal või hiljem.
Taotleja peab õppima täiskoormusega ja täitma õppekava vähemalt 75% ulatuses.
Sissetuleku ülempiir pereliikme kohta on 329 eurot. 2014/2015. õppeaastal võetakse aluseks 2013. aasta tuludeklaratsiooni andmed, 2015/2016. õppeaastal 2014. aasta andmed.
Toetuse suurus on: 220 eurot, kui sissetulek pereliikme kohta oli väiksem kui 82,25 eurot; 135 eurot, kui sissetulek jäi vahemikku 82,26-164,50 eurot; 75 eurot, kui sissetulek oli vahemikus 164,51-329 eurot.
Taotluse saab esitada viieks kuuks kaks korda õppeaastas – septembrist jaanuarini ja veebruarist juunini. Toetus makstakse välja alates taotluse esitamise kuust. Taotlemine toimub riigiportaali Eesti.ee kaudu. Riigiportaal hangib kõik vajalikud andmed automaatselt riiklikest andmebaasidest: Eesti Hariduse Infosüsteemist, Rahvastikuregistrist ja Maksukohustuslaste registrist.
Taotluse võib esitada ka üliõpilane, kes kahtleb, kas vastab kõigile tingimustele!
Vajaduspõhine eritoetus 135 eurot – UUS!
Alates kevadsemestrist saavad taotleda üliõpilased, kelle pere varasem sissetulek ületas toetuse saamiseks kehtestatud piiri, kuid mis on viimasel ajal vähenenud.
Taotleja peab õppima täiskoormusega ja täitma õppekava vähemalt 75% ulatuses.
Taotlus tuleb esitada õppeasutusele.
Õppeasutus saab võtta aluseks taotleja ja tema pereliikmete viimase kolme kuu sissetuleku.Õppeasutus võib kehtestada ka muid tingimusi, mis on seotud üliõpilase majandusliku olukorra halvenemisega. Täpsemat infot taotlemise kohta saab õppeasutusest.
Üliõpilasel ei ole õigust saada samaaegselt vajaduspõhist õppetoetust ja vajaduspõhist eritoetust.
Hinnetepõhine õppetoetus 56 eurot
Taotleda saavad üliõpilased, kes astusid kõrgkooli enne 2013/2014. õppeaastat. Toetust saab taotleda viieks kuuks kaks korda õppeaastas. Taotlus tuleb esitada õppeasutusele.
Doktoranditoetus 422 eurot
Toetust makstakse 12 kuu jooksul aastas.
Kõigi eelnevate õppetoetuste taotlemise ühised tingimused on:
Taotleja on Eesti kodanik või viibib Eestis pikaajalise elaniku elamisloa või tähtajalise elamisloa või alalise või tähtajalise elamisõiguse alusel.
Taotleja õpingud ei ole ületanud õppekava nominaalkestust.
Õppetoetust ei ole õigus saada akadeemilisel puhkusel olles.
Tulemusstipendium 100 eurot
Taotleda saavad üliõpilased, kes astusid kõrgkooli 2013/2014. õppeaastal või hiljem.
Taotleda saab alates immatrikuleerimise õppeaasta teisest semestrist, edaspidi kaks korda aastas. Taotlus tuleb esitada õppeasutusele.
Erialastipendium alates 160 eurost
Õpetajakoolituse erialadel on stipendiumi suurus 160 eurot. Taotlemine toimub SA Archimedes kaudu kaks korda aastas.
IT Akadeemia informaatika ja infotehnoloogia õppekavadel on stipendiumi suurus 160-300 eurot. Taotlemine toimub kaks korda aastas, taotlus tuleb esitada õppeasutusele.
Erialastipendiumid 51 õppekaval, mis kuuluvad peamiselt tehnika, tootmise ja tehnoloogia ning informaatika ja infotehnoloogia valdkonda, on 160 eurot kuus. Taotleda saavad alates 2014/2015. õppeaastast kõrgkooli astunud üliõpilased. Taotlemine toimub kaks korda aastas, taotlus tuleb esitada õppeasutusele.
Erivajadusega üliõpilase stipendium 60-510 eurot
Stipendiumi suurus sõltub puude liigist ja raskusastmest. Taotlemine toimub kaks korda aastas SA Archimedes kaudu.
Asenduskodus või -peres hooldusel kasvanud noort toetav stipendium 160 eurot.
Taotlemine toimub üks kord aastas SA Archimedes kaudu.
Üliõpilasnõustaja Ene Küüneri kommentaar:
LISAINFO STIPENDIUMITE KOHTA:• www.hm.ee/stipendiumid
• www.archimedes.ee
• www.hm.ee/oppetoetused
Kindlasti tuleks silmas pidada, et tulemusstipendiumi ja erialastipendiumi saamiseks on vaja igal semestril ÕISis uus taotlus esitada. Õnneks pole see protsess ajamahukas.
Vajaduspõhise õppetoetuse taotlejad pöörduvad üliõpilasnõustajate poole enamasti õppekava täitmise küsimustega. Üliõpilase arvates on tal õppekava vajalikus mahus täidetud (siiani oli see 100%), aga toetuse taotlemisel tuleb välja, et see nii ei ole. Näiteks võib juhtuda, et õppekava ei ole vajalikus mahus täidetud juhul, kui mingis aines on (kordus)eksami tulemus või VÕTA otsus sisse tehtud juba uuel semestril, kuid stipendiumi arvestatakse eelmise semestri õppetulemuste põhjal. Esineda võib ka juhtum, et mooduleid on näiteks ümber valitud või olukord, kus aineid on küll piisavalt läbitud, aga õppekava konteksti kõik ei sobitu (üle mahu tehtud vabaained).
Eksiarvamus on ka see, et kui vajaduspõhist õppetoetust saab taotleda jooksvalt, siis uuendatakse ka õppekava täitmist jooksvalt. Tegelikkuses on õppekava andmed eelmise semestri lõpu seisuga ja ülikoolil ei ole võimalik neid hiljem muuta.Täiendava ja põhitoetuse kohta küsitakse seda, mitmes oldi pingereas – vastavat teavet saab oma teaduskonnast.
Majandusliku toetuse taotlemisel on põhiküsimused seotud esitatavate lisadokumentide ja leibkonna määratlemisega. Taotlemise protsessil tuuakse tihti palgatõendeid ja kontoväljavõtteid, kuid vaja on maksuameti tõendeid. Nende viimastega jäädakse aga sageli hilja peale. Kuna praegu on olukord, kus osa üliõpilasi saab üht liiki ja osa teist liiki stipendiume, on pöördumisi, mil üliõpilane pole teadlik, milliseid stipendiume saab ta taotleda.
Oma küsimustega tasub esmajoones pöörduda TÜ üliõpilasnõustaja poole aadressil noustaja@ut.ee. Tartu Ülikoolis saab teavet stipendiumite ja toetuste kohta veebilehelt www.ut.ee/et/oppimine/uliopilasele/noustamine.