September on üle-eestiline kooli minemise kuu, oma kooliteed alustavad või jätkavad algkoolijunsud kuni doktorantideni välja. Me kõik ilmselt mäletame ärevust, mida tundsime kooli astudes ning ülikooli minnes ei ole see tunne kuidagi teistsugune. Et leevendada seda ärevust, oleme kogunud erinevatelt tudengitelt nõuandeid, mis võiksid aidata esmakursuslasel paremini kohaneda.
KOOLI KÕRVALT TÖÖLE?
Iseseisvat elu alustades mõistame, et tegelikult ei ole rahadega üldse nii lihtne. Inimene, kes ei ole varem üksi elanud, võiks jälgida oma kulutusi – koostades endale eelarve, oskad sa hinnata oma rahalisi võimeid. Kooli kõrvalt töötamine on asi, millega ei tasu kiirustada. Tööle asuda on hea siis, kui oled kooli tempoga harjunud ja tead, et saad sellega hakkama. Vastasel juhul võib juhtuda, et sa ei tee kumbagi sajaprotsendiliselt ning üks neist, kas kool või töö, hakkab kannatama. Igal ülikoolil on valik stipendiumeid – uuri oma ülikooli õppetoetusi ning vaata, mis tingimusi on selleks vaja täita. Kui internet külvab sinusse rohkem segadust, siis õppetoetusest oskab rohkem rääkida sinu eriala tuutor või instituudi õppekorraldusspetsialist.
LEIVAD ÜHTE KAPPI
Võhivõõraga kokku kolimine võib tunduda hirmutavana. See ongi. Igale inimesele ei sobi ühiselamus elamine, kuid need, kes seal olnud, räägivad ainult head. Ühiselamus olles tekib kommuunitunne ning naljakaid seiku tuleb seal ette korduvalt. Olenemata, kes korterikaaslaseks satub, kõige olulisem on sinu enda suhtumine. Korteri- või toakaaslastega on kõige tähtsam suhtlus, sest enamik probleemidest tekivad kommunikatsioonihäiretest. Saa oma toakaaslasega tuttavaks sel viisil, et saad hoida oma toa uksi lahti ja ei karda kutsuda külalisi. Hea suhtlus paneb aluse heale sõprusele.
SÕBRAD
Ülikool on suurepärane aeg eluaegsete suhete loomiseks. Sul ei teki ilmselt kunagi enam sellist võimalust olla ümbritsetud inimestega, kes mõtlevad sinuga nii ühtemoodi. Kui sulle tundub, et uute inimestega ühise keele leidmine on keeruline, siis tulevad sulle appi tudengiorganisatsioonid. Liitudes näiteks erialaseltsiga, leiad inimesed, kes töötavad ühise eesmärgi nimel ning huvituvad samadest asjadest nagu sina. Liitudes korporatsiooniga, tekib tugev vennaskonnatunne ning saad tugevad sõprussidemed kogu eluks. . Ülelinnalised organisatsioonid pakuvad mitmekülgseid kogemusi ja sõpru ka teistest valdkondadest. Esindusorganisatsioonid õpetavad lähemalt tundma ülikooli keerukat sisu ning annavad võimaluse kätt proovida pool-poliitilisel maastikul. Tudengiorganisatsioone on justkui jalaga segada, igaühele leidub midagi! Kõik tudengid su ümber on olnud samas positsioonis, mis sina. Ära karda inimestele läheneda ja nendega suhelda. Kui õppetöö muutub tihedaks, siis on raske sõpradega sammu pidada, kuid meemidel märkimine hoiab iga suhte värskena. Oluline on uute tutvuste merel seilates mitte unustada oma vanu sõpru.
SEE SEMESTER SÖÖN AINULT KIIRNUUDLEID
Inimestel on vaja toitu; toidu jaoks on vaja raha ning raha tudengil ei ole… Õnneks on tudengil nuppu! Toidutegemine ei pea ilmtingimata kallis ega tüütu olema, vaja on lihtsalt veidi keskendumist. Internetist on võimalik leida peaaegu lõpmata hulk retsepte tudengitele ja ideid, kuidas kasutada ära eelmisel päeval tehtud toitu. Samuti on võimalik leida retsepte vähesete toiduainetega – kõik on ainult katsetamise asi. Kui kokkamiseks aega napib, tulevad sulle appi arvukad Tartu eri söögikohad oma päevapakkumistega, mille hinnad ei ületa tavaliselt 5€. Google aitab alati!
AEG-AJALT TOAST VÄLJA
Tartus toimub pidevalt väga palju erinevaid sündmusi, kust igaüks leiab endale midagi – teatrihuvilised seavad kindlasti sammud Vanemuise poole, kinohuvilised Cinamoni poole, kui aga lihtsalt tantsida tahad, on Tartus mitmeid erinevaid klubisid, mis asuvad kompaktselt kesklinnas. Kui sulle ei meeldi liigne kära, siis on võimalik osaleda ka aruteluõhtutel, mis laiendavad silmaringi ning hoiavad mõistuse selgena. Samuti tasuks Facebook’i üritustel silma peal hoida, Tartus on üritusi sajas erinevas vormis: lauamänguõhtud, mälumängud ja palju muudki. PS! Erinevates lokaalides käivad erinevad inimesed. Uuri oma vanemal kursusel olevalt sõbralt, milliseid paiku tema soovitab, alusta nendest ja vaata, mis õhtu toob.
TERVES KEHAS TERVE VAIM
Stressi vältimiseks on oluline hoida oma keha liikumises, õppetööle keskendudes võivad minna elementaarsed asjad, nagu füüsiline aktiivsus, meelest. Tartus on lai valik sportimisvõimalusi: rühmatrenne, jõusaale, võitluskunstide trenne, pallimänge. Samuti toimub sügisel väga palju rahvaspordiüritusi, mis on sobilikud igas vanuses ja treenituses inimesele. Ülikoolide spordiklubides on sooduspakkumised tudengitele – ostes kuupääsme, võid käia nii palju jõusaalis või grupitreeningutes, kui soovid ning nii palju kui vähegi jõuad. Tihtipeale on sügissemestri alguses kuukaart soodsam kui tavaliselt – kasuta võimalust!
TEE ASJU ENDA, MITTE OMA CV JAOKS
Su elu ei alga pärast ülikooli, see algas tegelt juba tükk aega tagasi ja ohjad said enda kätte just praegu. Ülikoolis ei hakka keegi sind välja meelitama, ainult sina oled vastutav iseenda aktiivsuse üle. Tartu kihab organisatsioonidest, millega on võimalik liituda: korporatsioonid, seltsid, klubid, erialased organisatsioonid jpt. Tudengiorganisatsioonid toetavad su õpinguid ülikoolis, andes võimaluse saadud teoreetilisi teadmisi ka praktikasse rakendada. Samuti saad tudengiorganisatsioonidest mitmeid ülekantavaid oskuseid, nagu meeskonnatöö, rutiini- ja pingetaluvus, mis on kasulikud pea igas situatsioonis elus, nii töistest kui eraelulistes. Peaaegu kõikidel tudengiorganisatsioonidel on tutvumisõhtud, osa neist leiad ka siit ajakirjast. Organisatsiooniga ei pea ilmtingimata liituma, kuid tutvumisõhtul tasuks siiski käia, sest nii saad parima ettekujutuse sellest, mida organisatsioon sulle pakkuda võiks.
Kui sul tekkis huvi soodsate toiduretseptide vastu, vähe vaeva nõudvate hommikuvõimlemiste, Tartus toimuvate ürituste kohta või soovid saada infot, millised tudengiorganisatsioonid on olemas, siis leiad need kõik meie kodulehelt olerohkem.ee. Tartu on oma võimaluste poolest unikaalne, siin leidub kõigile midagi. Patt oleks neid võimalusi mitte kasutada. Küsimuste või probleemide puhul ära karda kontakteeruda oma tuutori või instituudi õppekorraldusspetsialistiga, nad aitavad sind heameelega ning tahavad, et sul hästi läheks.
Tartul on tudengile palju pakkuda, kuid ainult sina saad oma ülikooliaja põnevaks ja mälestusväärseks teha.
Marget Miil