Tartu sportimisvõimalused – rahaga vs rahata

Seda, et terves kehas on terve vaim, teadsid juba vanad roomlased. Keha hoiab aga terve ja toonuses mõõdukas koguses liigutamine ning lisaks füüsilise vastupidavuse arendamisele aitab sportimine tõsta ka vaimset võimekust, arendada distsipliini ning vähem oluline ei ole ka selle tujutõstev toime. Heade mõtete linnas on seega uue õppeaasta alguses paslik teha väike ülevaade, kuidas hoida oma vaim värske ja mõttevool linna nime vääriliselt hea.

Kui loengusaalis istumisest on keha juba kangeks jäänud ja rahakott lubab, saab end värskendada järgmistes kohtades:

Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi, mis pakub võimalusi 20 erineval alal kätt proovida. Sobib neile, kel sümpaatia rühmatrennide, jõusaali, erinevate pallialade ja miks mitte ka alpinismi vastu. Võimalik on valida erinevate pakettide vahel, hind näiteks fitnessklubi kasutamiseks üliõpilasele 35 eurot.

A.Le Coq SPORT spordimajas saab enda võhma jagada 8 erineva spordisaali ja ühe jooksuringi vahel. Kui pallimängud ja judo ei köida, on huvilistele olemas kaks jõusaali ning võimalus treeneri käe all enda lihastest maksimum välja pigistada. Ka siin on võimalik valida erinevaid pakette, näiteks üks kuu jõusaali ja jooksuraja kasutamist maksab 28 eurot.

Neli soovitust, mida sportimise alustamisel silmas pidada:
1. Koosta nädala trennikava. Treenimine on efektiivne ainult siis, kui seda regulaarselt teha.
2. Veendu, et sul on spordialale vastav varustus. Ükskõik, kas tegemist on zumba, jooksmise või korvpalliga, eeldab iga spordiala vigastuste vältimiseks erinevat ettevalmistust.
3. Alusta vaikselt. Kui varem pole sporti teinud, on targem vaikselt alustada ja vastupidavust järk-järgult suurendada. Treeningstiili valimisel tuleks arvestada oma füüsilise eripära ja võimekusega – kui trenn tundub vastumeelne, tasub valida uus ala.
4. Venita. Vajalik nii selleks, et järgmisel hommikul loengusse jõuaksid kui ka vigastuste vältimiseks. Lisaks aitab venitamine ka lihasmassi suurendada.

Fitlife Tartu klubi rühmatreeningute valikusse kuulub 23 erineva stiili ja tasemega rühmatreeningut, lisaks on võimalus kas üksi või treeneri juhendamisel jõusaalis treenida. Paketi hind sõltub sellest, millal on soov trenni teha, kõiki treeninguid sisaldav täispakett noorele maksab 40 eurot.

Myfitness on oma klubid Tartus sisse seadnud nii Lõunakeskuses kui ka kesklinnas. Mõlemas klubis saab oma treeninguid valida neljas erinevas kategoorias, pakkudes rohkelt erinevaid rühmatreeninguid ja võimalust jõusaali kasutamiseks. Täispakett maksab 47 eurot.

Arctic Sport Club Tartu hoiab tudengi vaimu värske nii rühmatreeningute, jõusaali kui 25-meetrise basseiniga, kus pärast 8-tunnist loengupäeva saab kui mitte ujuda, siis vähemalt end mõnusalt leotada ja väljas olevat ilma imetleda.

Turu spordihoone kaheksas eri saalis saab harrastada nii erinevaid pallimänge, vehklemist, võimlemist, balletti kui jõutrenni. Näiteks jõusaali ühe kuu pääse maksab 28 eurot.

Visa spordihall on koht pallimänguhuvilistele, samuti poksi, judo ja jõusaalisõpradele. Jõusaali ühe kuu pääse maksab 13 eurot, olles seega tudengi õhukesele rahakotile üks parimaid valikuid.

Arena spordiklubis saab ujuda, osaleda erinevates rühmatreeningutes ning treenida jõusaalis. Hind (kuni 24-aastasele tudengile) kuuajase kasutamisperioodi eest on 37 eurot.

MV spordiklubis on 15 erinevat rühmatreeningut ning lisaks jõusaal. Kuuajaline täispakett õppurile kergendab kukrut 36 euro võrra. Kel ujumine veel selge pole, saab seda õppida Aura veekeskuses, kus Eesti suurim bassein mahutab nii vesiaeroobika, spinningu kui ka ujumistrennide huvilised. Tavatreeningute 10 korra tasu on 55 eurot.

Eesti Maaülikooli Spordihoones saab mängida pallimänge, teha aeroobikat, tõste-, maadlus-, ning jõutrenni, samuti on hoones suusabaas. Seega võimalusi on palju, fitnesstreeningu 30 päeva kaardi saab lunastada endale 39 euro eest.

Kui juhtub, et soov treenida on, kuid jääb puudu kas rahalistest võimalustest või soovist end mõne klubiga siduda, pakub tudengite pealinn lisaks Lossi tänava kaudu loengusse jooksmise ka muid võimalusi, kuidas end ilma raha ja lepingulise sidumiseta tervena ja vormis hoida

Ratta- ja rulluisusõpradele on üks paremaid kohti Anne kanali äärne valgustatud kergliiklustee, mis ulatub Ihasteni välja ning mille pikkuseks on umbes 3,7 km. Kel aga soov linnakärast eemale saada, leiab rahu ja hea raja Raadi pargi juurest. Rada algab Vana-Narva maanteelt ja kulgeb kuni Kõrvekülani, pikkuseks on 3,2 km. Pikemat ratta- ja rulluisudistantsi saab läbida Lõunakeskuse juurestalgaval 9-kilomeetrisel rajal, mis viib Külitseni, samuti Tartu-Jõgeva mnt kergliiklusteel, mille
pikkuseks on ligikaudu 6 km.

Jooksusõbrad aga teavad, et joosta on parim pehmemal pinnasel ja sestap on mõttekas jooksukavatsustega minna näiteks Anne kanali ümbrusesse, kus leiab loodusliku kattega raja; Dendroparki (Tähtveres), kus saab kuni 3 km ringe joosta; Tamme staadionile või Tähtvere spordiparki. Ka kõikvõimalikud linna pargid, kus on asfalteerimata teed, on jooksmiseks-kõndimiseks
sobivad.

Jõutrenni saab teha Anne kanali ääres oleval spordiplatsil, kus olemasolev atribuutika võimaldab erinevaid lihasgruppe treenida, samuti leiab Tamme pargist ja Ihastest kõigile kättesaadavad välitrenažöörid, mis on jõusaalile rahakotisõbralikuks alternatiiviks. Enne treenimist tasub aga paikapanna trennikava, et sooritus oleks õigele lihasgrupile maksimaalse mõjuga.

Kui sügisesed ilmad veel lubavad, on üks lõbusamaid viise end liigutada ning ühtlasi head seltskonda nautida disc-golfi mängides. Raja selleks leiab Tähtvere Dendropargist ning sealtsamast saab vajadusel ka väikese tasu eest kettaid laenutada.

Kui aga sügisese tormiga kodust lahkumiseks motivatsiooni napib, ei maksaks trennimõtteid veel maha suruda. Ka kodustes tingimustes saab treenida, tehes erinevaid lihaskavasid, mida saab Interneti ja vastava kirjanduse abil kokku panna. Kodus on iseseisvalt võimalik praktiseerida ka joogat ning pooletunnine hularõnga keerutamine ajab samuti korralikult võhmale. Trenni saab seega teha ka raha kulutamata, kuid igal juhul tuleb parimate tulemuste saamiseks oma spordiplaani teadlikult korraldada, sealjuures keskenduda eesmärkide püstitamisele ja nende täitmiseks vajaliku kava koostamisele. Viimane on vajalik mitte ainult trennidistsipliini tõstmiseks ja säilitamiseks, vaid ka oma arengu hindamiseks.

Autor: Kristel-Maria Kadajane.