Annetamine – ühekordne heategu või osa igapäevaelust?

Detsembrikuus püüavad meie pilke rohked reklaamid, telesaated ja heategevusorganisatsioonid kaubanduskeskustes, juhtides tähelepanu neile, kelle jaoks ei ole pühad nii rõõmsad. Abivajajaid leidub aga aasta ringi ning on mitmeid organisatsioone, mis viivad neid kokku heade inimestega. Teeme lähemalt tutvust kahega – Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi ja Efektiivse Altruismiga.

Aitamine ei ole kunagi olnud lihtsam kui praegu. Interneti kaudu saame lugeda heategevusühingute mõju kohta, valida neist kõige tõhusama ja saata neile raha vaid minutitega. Kui meil on olemas nii raha kui võimalused elude päästmiseks, võiksime neid ka kasutada. Kuigi viise head teha on mitmeid, on annetamine üks kõige kergemaid variante. Annetamisega saab aidata neid, kes ise ennast aidata ei suuda. See kutsub üles märkama ning toetama endast nõrgemaid, kasvatades nii empaatiavõimet. Kunagi ei tea, millal sina või keegi su lähedastest võib abi vajada. 

 

Ükski laps ei tohiks jääda ravimata rahapuuduse tõttu

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond on 19 aastat aidanud raskelt haigeid lapsi üle Eesti, kelle ravi- ja erihoolduskulud pole osaliselt või täielikult riiklikult rahastatud. Fond tegutseb ainuüksi heade inimeste ning ettevõtete annetustest, muud kindlad tuluallikad puuduvad. Annetajate panus aitab aidata enam kui 500 last aastas. Neist 200 vajavad Lastefondi abi igakuiselt, näiteks arendavate teraapiate, abivahendite ja hooldustarvikute, ravitoidu, eritoidu ning psühholoogilise nõustamise kulude katmisel. Neile lisanduvad iga aasta lapsed, kes vajavad ühekordset abi mõne kallihinnalise ravimi, eluliselt vajaliku seadme soetamiseks või ravivisiidi kulude katteks.

Eelmisel aastal Tartu linna päeval toimunud Lastefondi korraldatud Pallitrall.

Lastefond toetab ligi 95 000 euroga aastas psühholoogilise abi andmist väikestele katkistele hingedele ehk asenduskodudes elavatele lastele ning naistevarjupaika sattunud perevägivalla lapsohvritele, et luua lastele hoolimata nende üleelamistest võimalus helgeks tulevikuks. Sellest aastast toetatakse uue kaasaegse insuliinipumba soetamist ka 19.-21. aastastele noortele, kes õpivad ja kellel arst kinnitab uue pumba vajadust. Lastefond katab pumba maksumuse 90% ulatuses juhul kui diabeeti haigestunud ollakse juba lapseeas ja pumbaravi on alustatud lapsena ning pere majanduslik olukord ei võimalda endal pumpa soetada. Lisaks aitavad nad soetada innovaatilisi seadmeid Tartu Ülikooli Kliinikumi ja teiste haiglate lasteosakondadele. Eelmise aasta lõpus soetati annetajate abi ning kliinikumi panusega Tartusse kaasaegne kõnnirobot. Tööd tehakse ka selle nimel, et riik ehk haigekassa ning sotsiaalkindlustusamet võtaks järk-järgult üle nende ravimite, abivahendite, hooldusvahendite, teraapiate, ravivisiitide majutus- ja transpordikulude ning teiste teenuste rahastamise, mis hetkel annetajate õlul on.

Lastefondil on palju erinevaid toetusvaldkondi, kuid kõige enam vajavad annetajate tuge haruldaste haigustega lapsed ehk need, kelle haigust põeb vähem kui üks kahetuhandest lapsest. Laiemalt levinud haiguste puhul on ravimite ja abivahendite soetamine riiklikult rahastatud, kuid harva esinevate haiguste puhul jäävad need inimesed tihti abist ilma. Neile lastele keskendub fond ka oma põhikampaanias ehk see on teema, millele sel aastal ühiskonna tähelepanu pööratakse. Eelmisest aastast jääb kindlasti meelde spinaalse lihasatroofia diagnoosiga väike Annabel, kes vajas maailma kalleimat ravimit Zolgensma ning kelle geeniravi Ameerika Ühendriikides maksis enam kui 2 miljonit eurot. Heade inimeste abiga kogunes see suur summa vaid paari nädalaga. Lastefondi eesmärk on kampaaniaga juhtida tähelepanu, et mitte kellegi, ka haruldase haigusega lapse ravi ei saa jääda raha taha. Iga laps peab saama kindlustunde, et vajalik ravim on talle alati kättesaadav, mitte ei pea lootma ravisumma kokkusaamisel ainult annetajate abile.

 

Tee head efektiivselt

Efektiivne altruism (EA) on filosoofia ja liikumine, mis tegeleb hea tegemisega üleüldisemalt. EA tegevusvaldkondade hulka kuuluvad näiteks teadustöö, poliitika, ettevõtlus ja annetamine. Kõiki liikumisega seotud inimesi ühendab soov mõelda hea tegemisest analüütilisemalt ja teaduslikumalt kui tavaliselt. Oma olemuselt on see filosoofia väga lihtne: kui sul on valida, kas päästa leegitsevast majast üks või sada inimest, oleks nende arust õigem päästa sada inimest. EA tahab teada, millised probleemid on maailmas kõige olulisemad ja kuidas neid kõige tõhusamalt lahendada.

Kuigi annetamine on tore juba iseenesest, on EA arvates väga oluline toetada heategevusühinguid, mis on kõige kulutõhusamad. Oletame, et saame otsustada, kuidas kasutada 40,000 dollarit nägemispuudega inimeste aitamiseks. USA-s saaks selle summa eest üks inimene juhtkoera, kuid trahhoomi (eelkõige arengumaades levinud silma sidekesta krooniline põletik – toim.) kirurgiline ravi Aafrikas maksab vaid 20 dollarit. Seega võimaldab trahhoomi ravi aidata ühe asemel 2000 inimest. Küsimusele, millised heategevusühingud on kõige kulutõhusamad, püüab vastata organisatsioon GiveWell, mis on teinud juba aastaid uuringuid selgitamaks, millised heategevusühingud parandavad väikseima rahasumma eest inimeste elusid kõige rohkem. Nende uuringute tulemused on nähtaval veebilehel www.givewell.com, kus leiab nii konkreetseid annetamissoovitusi kui ka põhjalikke teadusartikleid.

Efektiivse Altruismi liikmed.

 

3. detsembril 2019 toimusid Eesti esimesed annetamistalgud. Sarnane algatus on saavutanud rahvusvahelise menu Giving Tuesday nime all. Sel päeval kutsuti vabaühendusi oma tegevust avalikkusele tutvustama, uusi annetajaid otsima ning olemasolevatega sidemeid tugevdama. Oma tegevuses lähtuvad nad samadest põhimõtetest, mis Efektiivne Altruismgi.

“Suur osa annetajaid toetab valdkonda, millega neil on isiklik kokkupuude, olgu rõõmsal või kurval põhjusel. Sel on omad eelised: neist teemadest oleme rohkem huvitatud, paremini kursis probleemide, nende lahendamisvõimaluste ja tugevate tegijatega. See aitab teha targemaid ja heldemaid annetamisotsuseid. Teistsugust lähenemist soovitab efektiivse altruismi liikumine. Selle kohaselt pole tähtis isiklik kokkupuude, vaid küsimus, millisele organisatsioonile annetades on sama suure summaga võimalik tuua kõige suuremat kasu ehk aidata võimalikult paljusid inimesi võimalikult suurel määral,” seisab nende kodulehel.

Annetamistalgute eestvedajate arvates on annetamise korral tegemist sisuliselt samasuguse kaalutlusega, nagu olulisemate ostu- või investeerimisotsuste puhul, kus võrreldakse erinevaid võimalusi ning valitakse neist kõige parem. Järgmised annetamistalgud toimuvad 1. detsembril 2020. aastal.

 

Kuidas saan mina aidata?

Pea kõigil töötavatel eestlastel on piisavalt raha annetamiseks. Meie riik on jõudnud oma arenguga positsiooni, kus isegi miinimumpalgaline on 16% maailma jõukamate inimeste hulgas. Igakuine annetussumma ei pea olema suur – jäta üks kord kohvitops või kook ostmata või võta lõunasöök kodust kaasa ning anneta see summa heategevusse.

Näiteks saab iga inimene ühekordselt haigeid lapsi aidata, helistades Lastefondi heategevuslikele annetusnumbritele:

  • helistades 900 5025, annetad 5€
  • helistades 900 5100, annetad 10€
  • helistades 900 5500, annetad 50€

või tehes annetuse SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi annetuskontodele:

  • Swedbank IBAN EE682200221015828742
  • SEB IBAN EE261010220014910011
  • Luminor IBAN EE791700017000285384
  • LHV IBAN EE527700771000610813
  • Coop IBAN EE824204278603586607

Võimalik on annetada ka mobiilse rahakoti ehk mTasku vahendusel.

Lastefond on eriti tänulikud neile, kes otsustavad haigeid lapsi toetada igakuiselt. Kui püsiannetad Lastefondile, annad lastele ja peredele kindlustunde, et neid toetatakse vajadusel ka homme, järgmisel kuul ja tuleval aastal. Püsiannetuse saab sõlmida oma internetipangas või Lastefondi kodulehel: www.lastefond.ee/pusiannetus/vormista-pusiannetus/

Efektiivne Altruism soovitab andmislubadust, mis on hea viis alustada tõhusa annetamisega. Üle 4500 inimese, sealhulgas mitmed eestlased ja tudengid, on otsustanud anda ära vähemalt 10% oma teenitud sissetulekust kogu karjääri jooksul. Sarnase lubadusega võib liituda igaüks. Kui 10% ära lubamine tundub algul liiga palju, võib esmalt ka andmist proovida (Try Giving) ning annetada aasta jooksul näiteks 1% tuludest. Andmislubaduse tegemiseks mine lihtsalt veebilehele www.givingwhatwecan.org/pledge/, vajuta nupule “Take the pledge”, loo kasutaja, vali valdkond, mida toetada soovid, ning tee oma esimene annetus! Samuti leiab lisainfot nende koduleheküljelt: https://efektiivnealtruism.org/

 

Kingi aega

Nii Lastefond kui ka Efektiivne Altruism nõustuvad, et annetamine on vaid üks paljudest võimalustest head teha. Tihti saab aja, teadmiste ja oskuste panustamisega palju rohkem ära teha kui rahaga. 

Efektiivne Altruism ei eelda, et kõik nende liikmed peaksid annetama. Kui siinsed mõtted kõnetasid sind, siis oled oodatud liituma nende kogukonnaga Tartus. Efektiivne Altruism Tartu on üks rohkem kui 100-st sarnasest grupist üle terve maailma. Eriti aktiivselt tegutsetakse Londonis, Oxfordis ja San Franciscos, kuid kogukondi leidub isegi Filipiinidel ja Argentiinas. Oma liikmetele pakuvad nad sarnaselt mõtlevate inimeste seltskonda, karjäärinõu ja värskeimat infot selle kohta, kuidas kõige paremini head teha. Efektiivne Altruism Eesti Facebooki lehekülge jälgides näed tulevasi üritusi ja saad lugeda teemakohaseid artikleid: www.facebook.com/EfektiivneAltruismEesti/

Lastefondi töötajad, vabatahtlikud ja Mõmmik.

Lastefond ootab kõiki liituma oma vabatahtlike meeskonnaga. Avatud koosolek, kus tutvustatakse Lastefondi ja ajaannetamise võimalusi lähemalt, toimub juba 26. veebruaril kell 18:15 Tartus Hektor Cafes. Kui pole võimalik osaleda, siis võib oma soovist vabatahtlikega liituda kirjutada aadressile info@lastefond.ee. Vabatahtlikke otsitakse aasta läbi nii Tartusse kui ka Tallinnasse ning alates märtsikuust ka Pärnusse. Rohkem lisainfot: www.lastefond.ee, www.facebook.com/lastefond/

autor: Karmen Kukk