Kui erialaseltsi pole, tuleb see ise luua

Veel mõned kuud tagasi tundsid sotsiaaltöö tudengid puudust kohast, kus koos teiste tudengitega rääkida oma eriala muredest ja rõõmudest. Probleem sai lahendatud Eesti Sotsiaaltöö Üliõpilaste Seltsi (ESÜS) loomisega.

Seltsi esimees Kelli Ilisson rääkis, et ESÜSi loomise ideega tuli välja Tartu sotsiaaltöö ja sotsiaalpoliitika kolmanda kursuse tudeng Kaisa Karu, kes leidis, et erialal, kus inimestel tuleb omavahel väga palju suhelda ja koostööd teha, on vaja midagi, mis liidaks nii ühel kursusel õppivad tudengid kui ka erinevate aastate õppurid. Peale koostöö edendamise on olulisel kohal ka oma eriala eest seismine – koos saab palju rohkem ära ja paremaks teha. “Pealegi, millal veel idealiseerida ja uut luua kui mitte tudengieas, mil meri on põlvini, prillid on roosad ja kõik on võimalik,“ ütles Ilisson. Seltsi loomine sai teoks märtsi lõpus Viljandis Tartu ülikooli, Tallinna ülikooli ja Tartu ülikooli Pärnu kolledži koostöö tulemusena.

Seltsi eesmärk

Eesti Sotsiaaltöö Üliõpilaste Seltsi eesmärk on Eesti sotsiaaltöö tudengite ühendamine ühtseks kogukonnaks, milles vahendatakse professionaalseid, teoreetilisi ja praktilisi teadmisi, tegeletakse enesetäiendamisega ja kujundatakse nii enda kui ka sotsiaaltöötaja identiteet. “Seisame seltsina sotsiaaltöö eriala eest kõrgkoolides ja ühiskonnas. Tutvustame ja populariseerime eriala ning teeme sotsiaaltöö parema tuleviku nimel koostööd teiste organisatsioonidega,” sõnas seltsi esimees.

Ilisson rääkis, et hetkel tegeleb selts uute liikmete vastuvõtmisega ja seltsi tutvustamisega ning peamine ajaline ressurss läheb sellele. “Soovime, et meie liikmed oleksid informeeritud seltsi eemärkidest ja plaanitavatest tegevustest ning motiveeritud ja valmis igati seltsi tegevustesse panustama. Seetõttu viime läbi ka intervjuusid, et vältida fantoomliikmeid,” ütles esimees.

Kui vaadata tulevikku, siis Ilissoni sõnul on kindlasti plaan korraldada sündmusi, mis tutvustaks erinevate sotsiaaltöö sihtgruppide eripärasid, tehes seejuures koostööd sihtgruppide esindajate endi ja ka spetsialistidega, kes nendega töötavad. Selts soovib tutvustada erinevaid sotsiaaltöö sihtgruppe, kes on tihtipeale stigmatiseeritud ja ka ise neid paremini tundma õppida. Osa seltsi tegevustest keskendub ka heategevusele.

Neli esindust

Selts koosneb kolmest esindusest, mis asuvad Tallinnas, Tartus ja Pärnus. Igas esinduses on piirkonna tööd juhtiv koordinaator. Kuna sotsiaaltööd saab õppida ka Lääne-Viru rakenduskõrgkoolis, siis tulevikus lisandub ka neljas esindus ja koordinaator, kes hakkab liikmete tööd seal juhtima. Üldplaanis korraldab selts nii üleriigilisi kui ka piirkondlikke sündmusi.

Ilisson rääkis, et Eesti Sotsiaaltöö Üliõpilaste Seltsiga tasub liituda, sest see pakub sotsiaaltöö tudengitele väärtuslikke kogemusi ja võimalusi teha koostööd nelja ülikooliga. Seltsis saab kindlasti väärtuslikke oskusi ja teadmisi, mida tavaliselt loenguruumis ei jagata ning mida saab pärast töö- ja muidu elus rakendada.

Mis on ESÜS

  • ESÜS on Tartus, Tallinnas, Pärnus ja Lääne-Virumaal sotsiaaltööd õppivaid tudengeid ühendav organisatsioon, mille eesmärk on sotsiaaltöö eriala populariseerimine ja arendamine kõrgkoolides ja laiemalt ühiskonnas. Seltsiga liitunud üliõpilased soovivad sotsiaalmaastikul korda saata rohkem, kui seda võimaldab koolipink, ja see on ka üheks seltsi ellukutsumise põhjuseks. Selts toimib tänu kolmele esindusele, mis asuvad Tallinnas, Tartus ja Pärnus. Eesmärk on töötav esindus saada ka Lääne-Viru kõrgkooli. Praegu käib seltsis aktiivne tudengite liitumine. Selle jaoks tuleb sotsiaaltöö üliõpilasel täita Facebooki lehelt leitav ankeet ja jääda ootama kutset intervjuule.

 Seltsi asutajad

  • Tartu: Kelli Ilisson (juhatuse esimees), Karen-Pauliin Konks (juhatuse liige), Brigitta Õunmaa (juhatuse liige), Kaisa Karu (juhatuse liige), Liisa Rajamets (juhatuse liige), Madli Kaljula, Kai Jürmann, Aliide-Maria Taela.
  • Tallinn: Eleri Rattasepp (seltsi Tallinna koordinaator, juhatuse liige), Laur Raudsoo (juhatuse liige)
  • Pärnu: Ranno Lass (seltsi Pärnu koordinaator)

Sandra Saar