Online-põgenemistubadest e-pidudeni ehk kuidas organisatsioonid karantiini ajal ellu jäävad

Kuigi tekkinud eriolukord on meie kõigi jaoks uus, ei tähenda see, et elu jääks seisma. Koolitööd, kontserdid ja treeningud on üle viidud veebikeskkonda ning ka organisatsioonid tegutsevad kodurežiimist hoolimata jõudsalt edasi. Uurisime kuuelt organisatsioonilt, milliste loovate lahenduste peale nad on tulnud ning kuidas oma liikmeid karantiinist hoolimata ühendatakse.

 

Üliõpilaskonna Sihtasutus (ÜKSA)

ÜKSA-l läheb ka säärasel raskel ajal päris hästi. Suhtleme ja veedame koos aega hetkel ehk isegi rohkem kui varem (oleme koos eraldi). Ühistegevusi on meil päris palju, lausa et nagu iga päev, aga mitte päris iga päev.  Oleme kõik oma tegemised üle viinud veebi ja kasutame erinevaid võimalusi, mida internetimaailm meile pakub.

Igal teisipäeval ja reedel teeme me ühiselt koos hommikuvõimlemist Netfit Kadri abiga. Kolmapäevad on meil mängimiseks. Toredad brauseripõhised mängud on näiteks Skribble (nagu Draw Something aga parem) ja Krunker (tulistamine piu-piu). Neljapäevad on pühad filmiõhtud. Praegu oleme näiteks kõik ABBA laulud Mamma Mia saatel ära laulnud. Pühapäeviti teeme koos joogat. Muul ajal saadame messengeris meeme ja jagame TikToke. Rääkides Tiktokist, siis meil on nüüd ka oma TikToki kasutaja (@yksajaor). Ühistegevusi korraldab Sigridist, Maidust ja Alice’ist koosnev personalitiim. Samas ei ole ka teised tiimid oma tööd peatanud, vaid tegutsevad aktiivselt edasi Slacki teel. 

 

Eesti Üliõpilaste Selts Põhjala

Hetkel oleme oma iganädalased koosolekud ja eelseisvad üritused teadmata ajani ära jätnud. Vaatame jooksvalt, kuidas eriolukord edasi kulgeb. Juhatuse tasemel mõtleme, kuidas oma toiminguid e-lahendustena käiku viia. Plaanime alustada e-koosolekutega, tulemas on e-raamatuklubi, mõtteid on ka e-peo korraldamiseks suurema konverentskõnena või Twitch streamis. Liikmed näitavad samuti aktiivsust üles ja on ise organiseerinud nii e-üritusi, näiteks Age of Empires II mängimisi.

 

Efektiivne Altruism (EA)

Praegune situatsioon kõlab ausalt öeldes natuke nagu eesti rahvapärimusliku päritoluga mõistujutt. Mõista-mõista, kes see on: Hommikul sõidab Kanadasse, et Toronto grupijuhiga jagada muljeid eelmisel õhtul San Franciscos toimunud konverentsist. Päeval läheb DDHUB-i, et arendada liikmeks saamise protsessi, peale mida saab kokku teise liikmega kohvikus, et tema karjääriplaanide üle arutleda. Vahepeal jõuab veel anda viimaseid viimistlusi enda 5-minutilisele kõnele ning jõuab õigeks ajaks Karlovasse EA-temaatiliste kiirkõnede õhtuks. Seda kõike teeb ta ilma toolilt tõusmata. Vastus: See on EA Tartu eestvedaja.

Tõsisemalt rääkides, kuigi vajalikud tegevused saavad kõik tehtud ja üritused korraldatud, vajab see olukord sellegipoolest harjumist. Videokõne on ikkagi tavapäratu keskkond suhtlemiseks ning võib tekitada ebamugavust. Tähelepanu hajub teisi kuulates lihtsamalt ning suur osa inimese kehakeelest saadud informatsiooni läheb suhtlemisel kaotsi, kuid miski pole ületamatu. Kui kellelgi on ideid, kuidas spontaanseid vestlusi virtuaalselt tekitada, andke meile teada.

 

Ülikooli Kultuuriklubi

Kuigi Tartu Tudengipäevade kevadfestivali sel aastal ei toimu, ei tähenda see, et tudengid sügiseni tegevuseta peaksid jääma. Kuna internet hoiab meid ühenduses, oleme leidnud viise, kuidas tudengielu rõõmud inimestele otse koju tuua. Et kaasa lüüa, tasub silm peal hoida meie sotsiaalmeedia kanalitel, kus pakume vahvaid tegevusi igale maitsele. Näiteks sel nädalal sai alguse kokandusteemaline aktsioon, mille käigus jagavad meie oma tiimi liikmed järgnevatel teisipäevadel ja neljapäevadel oma lemmikretsepte, mida on kodus kõigil lihtne järgi teha. 

Kuna eriolukorras me füüsiliselt koosolekuid pidada või niisama koos aega veeta ei saa, oleme oma suhtluse kolinud ümber virtuaalruumi. Kuigi see pole päris sama, mis üksteise nägemine, siis on see osutunud päris heaks ühistegevuste korraldamise viisiks. Samaaegselt planeerime ka enda sügisfestivali ning kui kõik uued ja vanad tudengid on taas ülikoolilinnas kohad sisse võtnud, tuleme me jälle ning võimsamalt kui kunagi varem!

 

Bioteaduste Üliõpilaste Selts (BÜS)

BÜS ei lase end eriolukorrast häirida. Üritusi me küll korraldada ei saa, aga see ei tähenda, et igapäevane töö peatuks. Oleme proovinud erinevaid kanaleid koosolekute pidamiseks, näiteks Zoomi ja Discordi. Juhtkonna koosolekute korraldamisest veidi suurem väljakutse on leida meie seltsile sobivaim viis kevadise üldkoosoleku läbiviimiseks juhul, kui silmast silma kohtumine ei tundu ka suve algul päris turvaline. Seega otsime hetkel aktiivselt veebipõhiseid lahendusi, mis oleks võimalikult kasutajasõbralikud. Juuni algusest asub ametisse ka BÜS-i uus juhtkond. Hetkel kasutame seda veidi vaiksemat aega ära, et juhatuse liikmete ja töögrupi juhtide ametijuhendeid täiendada ja dokumentatsiooni korrastada.

 

AEGEE-Tartu

AEGEE-Tartu jaoks on karantiiniaeg olnud põnev väljakutse. Nagu enamik teisi organisatsioone, oleme ka meie oma tegevustega kolinud kõikvõimsasse netimaailma. Nii AEGEE-Tartu kui AEGEE teiste Euroopa harude jaoks on väga oluline kogukonna tekitamine ja säilitamine, mida püüame praegusel ajal hoida (video)kõnede vahendusel. Facebookis tegutseb aktiivselt grupp “AEGEEans in Quarantine”, kus korraldatakse pidevalt mälumänge, keeleõpet, töötubasid, webinare, filmi- ja mänguõhtuid ning arutletakse päevakajalistel teemadel. Kasutame palju Discordi keskkonda, aga koosolekud toimuvad Google Hangoutsis, Zoomis, Skype’is või Messengeri vahendusel. AEGEE-Tartu on aktiivne Instagramis, kus jagame pilte meie liikmete mitmekesiselt sisustatud kodustest päevadest. Tulemas on ka järgmised karantiinisoovitused, seega hoia kindlasti silma peal meie kontol (@aegeetartu). #shamelessselfpromo #juhuu

AEGEE-Tartu liikmetele oleme seni ise korraldanud juba filmiõhtu (mis muutus küll sujuvalt totakate Buzzfeedi-testide lahendamiseks) ja kunstiõhtu Bob Rossi seltsis. Kohe-kohe on plaanis pühapäevahommikune pannkoogitegu muumide saatel ning online-põgenemistuba. Vaikselt mõtleme juba ka sellele, kuidas ühiselt lihavõtteid tähistada ning mida korraldada AEGEE sünnipäeva puhul 16. aprillil. Nagu näha, siis tegevustest meil puudust ei tule ja igavuse üle ei tohiks ükski AEGEE liige kurta! Kuna inimestele on tekkinud varasemast rohkem vaba aega, siis on tegelikult meie ühiste tegemiste arv karantiini ajal lausa suurenenud. Hetkesituatsioon on sundinud meid tegutsema loominguliselt ja mõtlema kastist välja. 

Uhked kunstnikud esitlemas mäevaateid õnnestunud maalisessiooni järel ehk AEGEE-Tartu Discordis lõbutsemas.

 

(Meemide eest aitäh ÜKSA personalitiimile!)

autor: Karmen Kukk