TTÜ avaliku halduse tudeng Krismar Rosin oli Küprosel vahetusüliõpilane. Nüüd on tema Erasumuse seiklused saanud kaante vahele ja e-raamat on kõigile huvilistele tasuta kättesaadav.
Rosin osales 2012. aasta suvel Limassolis kreeka keele kursustel. Hiljem õppis ta riigi pealinnas Nikosias rahvusvahelisi suhteid. Kõigest sellest kirjutas ta raamatu “Erasmustan sind, Küpros”.
Krismar Rosin pani ka mõned read oma kogemusest ajakirja OLE ROHKEM jaoks kirja.
Erasmuse vahetusaasta kestab mõne jaoks justkui terve elu. Nii palju uusi kultuure, elamusi ja seiklusi. Pole ime, et mõni meist peab koju tulles post-Erasmuse stressiga toime tulema. Kui sa oled üks nendest tudengitest, siis tahaksin viia sind jälle tagasi hetke, kus astusid esimest korda lennujaama. X-ray jaoks kauss ja sinu värisevad käed, mahajäävad vanemad, tuttavad ja sõbrad, kes kõik kartsid, et sinuga võib miskit juhtuda.
Võibolla oled sa keegi, kes pole kunagi Erasmuseks käinud. Võibolla kaalud minekut, et tuua halli argipäeva, kõlisevate trollide ja Säästumarketi järjekordade vahele rohkem särtsu ja põnevust. Võibolla oled lapsevanem või tuttav ja tahad teada, milline Erasmuse kogemus siis välja näeb.
Mina olin Erasmusega Küprosel 2011/2012 õppeaastal. Afrodite on Küprosel sündinud. Sellepärast saad raamatust teada, kuidas on võimalik Tallinnas unistada konkreetsest neiust ja tema rahvusest, näha ette ehk visualiseerida seda, kuidas ta räägib, kuidas riietub ja kuidas ma teda kohtan. Kas on võimalik näha konkreetset situatsiooni koos kõigi detailidega viis kuud enne minekut? Unistada Tallinnas tolmuses voodis ja tunda hetke realiseerumist kohapeal, palmide all ja päikesega?
Kas juuste kammimine ja ülikonna selgatõmbamine aitab, et teeselda kohalikele investeerimispartnerit? Kas nad nõustuksid sõbra kahtlasesse firmasse investeerima?
Mida teha tšehhi poisiga, kes keset Trodose mäge minestama hakkab? Ise ümbritsetud kahtlastest loomadest, tagatippu pimedus ja õudne org. Kuidas rahustada seltskonda, kui kütus hakkab keset orgu otsa saama? Teel, kus kivid on jalgpalli suurused ja mõlemad sildid näitavad sama sihtpunkti.
Kas kaljult alla hüpates jääb ellu? Kas prügiautojuht on nõus viima pruudi juurde, kui nõustud temaga Pitbulli ümisema ja tema partnerit välja vahetama? Mida teha, kui kohalikud liiklushuligaanid sind alla tahavad ajada?
Kuidas taltsutada mäslevaid jalgpallifänne ja tõrjuda rahvuslikku vaenu autos, mis on valel pool saart? Miks nad prõmmivad ustele ja karjuvad hullusi?
Kas on võimalik leida õnne üheksakilomeetrisest teekonnast kesklinna, et süüa ära maailma parim kebab? Kus asub maailma kauneim apelsinipuu? Kas kibedad apelsinid armastavad? Kas Aiya Napas on grupiseks tavaline?
Jah, ma tean, vastuolulised küsimused.
Aga elu ongi vastuoluline.