Synne Valtri: “Põrumine ja läbikukkumine on kool, mida on igal algajal ettevõtjal vaja.”

Sel kevadel oleme teinud mitmeid persoonilugusid, et teid inspireerida ja ajendada olema rohkem. Enamasti on need inimesed olnud just tudengiorganisatsiooni taustaga, kuid antud loos pakume teile ka midagi muud erilist veidi teisest mastist! Nüüd on aeg teile tutvustada lähemalt ühte vahvat persooni – Synne Valtrit.
Synne Valtri on tuntud kui alati särav, enesekindel ja positiivne artist, kes on laulnud end Eesti rahva südamesse. Paljud teavad teda üksnes lauljana, ent vähesed teavad, et tegemist on ka brändi omava ettevõtjaga.

Synne haridustee algas Keilast, kust ta liikus edasi Tallinnasse ning lõpetas Haapsalus. Tema ülikooliaegsed seiklused kestsid pikki aastaid. “Otsisin iseend ja lootsin mustrile, et sihikindlale tegevusele järgneb edu, kuid pidin esialgu pettuma.” Valtri õppis aastaid ärikorraldust, kuid tundis, et see rada ei ole tegelikult temale. Ühel hetkel otsustas ta kuulata oma südant ja vahetas kooli. Diplomile kirjutas lõpuks alla Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž. Oma kogemusest lähtuvalt soovitab Synne tulevastele ja praegustele tudengitele, et tuleb kuulata iseennast ja mitte järgida trende. “Trendide ja populaarsete karjäärivalikutega võite jääda motivatsioonipuudusesse nagu mina. Valige eriala, mis teid päriselt kõnetab.”

Mõne jaoks võib see tulla üllatusena, et lauljataril on ka oma bränd – Synne Valtri Brand. Pakutakse kauneid aksessuaare, rõivaid ja ehteid, mis on sama säravad kui brändiomanik ise. Kuidas endale head kuvandit luua, mida silmas pidada ja millest alustada? Valtri sõnul algab brändi loomine visioonist ning kulgeb edasi mööda fantaasia ja võimaluste piire. Siiski peavad säilima selge siht, mille poole püüelda, hulljulged visioonid ning julgus põruda. “Põrumine ja läbikukkumine on kool, mida on igal algajal ettevõtjal vaja, sest ilma selleta ei õpi me õigeid taktikaid ega teravda visiooni. Läbi kukkumiste näeme oma soovide sügavust ja tõsidust.” 

Aeg läheb aina edasi ning kõik on pidevas muutumises. Aja keerdkäikudest hoolimata on siiski vaja hoida oma brändi ja selle sõnumit selgena. Kindla kuvandi hoidmise kohta ütleb Synne, et see on kui GPS, mida järgides on eksimise võimalusi vähem. Samas ütleb Valtri, et brändi sõnumit võib ka ajas ümber kujundada: “Bränd ja brändi sõnum on isikuline ning võib samuti ajas muutuda, seda ei pea ilmtingimata staatilisena hoidma.” Ajaga kaasas käimine ei ole tema arvates noorte ja aktiivsete inimeste jaoks probleem, sest nad teevad seda niikuinii. Samuti on noored igati innovaatilised ja lasevad fantaasial lennata.

Synne Valtri on artist ja ettevõtja – see tekitab küsimuse, kas on raske end ise ära majandada? “Alati on lihtsam teha kellegi alluvuses tööd, kus on reglementeeritud kellaajad ja muud tingimused,” ütleb laulja. Nii puudub vastutus ettevõtte ees (välja arvatud eetiline vastutus) ning kella kukkumisel saab töötaja lahkuda ja elada oma tavalist elu. Synne arvates on alluvuses töötamine inimesele, kes kardab riske ja põrumisi, armastab mugavust, turvatunnet ja kannatab hästi rutiini. “Ettevõtjana ma endale selliseid luksuseid lubada ei saa. Minu tööpäev kestab sama pikalt kui minu elu.” Eelpool mainitud isikuomadusi ta endas ei näe, pigem vastupidi: julgeb võtta riske, ei kannata rutiini, julgeb astuda mugavustsoonist välja ning ei soovi olla otseselt kellegi kontrollitav. “Soov areneda, olla pidevas liikumises ning pakkuda klientidele seda, mida nad ootavad, ongi minu töö,” ütleb Synne. 

Väljakutseid on Synne eluteele sattunud palju – mõni kergem, mõni raskem. “Fookus peab paigas olema, siis on lihtsam pärast kukkumist põlved puhtaks pühkida ning eesmärkide saavutamisel on rõõm kordi suurem,” arvab ta ning lisab, et inimene peab teadma, mida ta tahab. Ka paar kuud kestnud eriolukord on üht-teist mõjutanud, ent igal negatiivse alatooniga ajal on Valtri arvates oma positiivne külg, mis tuleb üles leida.

Minule on Synne Valtri jätnud endast mulje kui alati säravast ja positiivsest inimesest – kuidas püsida kogu aeg nii heasoovlikuna? Synne ütleb, et taoline eluterve olek on vajalik eelkõige talle endale. “Olen inimene, kes ei kurda, kui on raske, sest see ei muuda midagi. Pigem tuleb leida endas see jõud, mille najal edasi minna.” Valtri ütleb, et toeks on tema kuulajad. Lõpetuseks sõnab Synne: “Ärge kunagi kartke unistada. Unistamine on võimas relv, just unistaja enda jaoks.“ 

Siinkohal ärgitan kõiki haarama kinni võimalustest ning julgelt fantaseerima. Meil kõigil on võimalus luua iseenda elu oma reeglitega! Nagu ütlevad Synne Valtri laulusõnad: “I’ll do it my way.”


Vaata lähemalt ka:
Synne Valtri Brand
Synne Valtri Band – 12 kuud (Quarantine edition)


Autor: Marit Kobakene
Toimetasid: Karmen Kukk, Maris Praats