Search
Close this search box.

Investeerimine tudengitele

Tartu Ülikooli majandusteaduskonna noored tudengid lõid ülikooli Investeerimisklubi, kuhu on kogunenud palju investeerimishimulisi tudengeid, kes aga ei pruugi teada, kust ja kuidas täpselt investeerimisega alustada. Investeerimisklubi räägib, kuidas ning milleks seda teha ja millised riskid investeerimisega kaasnevad. 

Kuidas seletaksite, mida investeerimine tähendab, inimesele, kes sellest esimest korda kuuleb?

Investeerimine on võimalus, kuidas oma kõrvale pandud raha pealt lisatulu teenida. 

Kui inimene pole investeerimisega kunagi tegelenud, mis peaks olema tema esimene samm astudes investeerimismaailma?

Kindlasti oleks tarvis esmalt teha tutvust erinevate investeerimisvõimalustega (näiteks aktsiad, kinnisvara jm) ja uurida, mis juhtub sinu rahaga, kui sa seda ära ei kasuta ja jätad kuhugi niisama säästudena seisma.

Kuidas on kõige kindlam investeerimismaailma siseneda? 

Igaüks on suuteline investeerima, kuid nagu vanasõna ütleb: „Üheksa korda mõõda, üks kord lõika“. Enne kui päriselt raha kuhugi investeerida, tuleb veenduda, et saad aru, miks sa investeerid kuhugi ning kui palju sealt võib teenida või kaotada. 

Millised on algaja investori riskid? Millised juba arenenud investori omad?

Liigne enesekindlus, „palju raha väga kiiresti“ mõtteviis ning kehv riskijuhtimine võib viia oma säästude hävinguni, eriti noorte (16-28) ja algajate seas (kõige suurem risk ongi algajatest noortel). Investor jääb teatud hetkedel n-ö iseenda vaenlaseks läbi terve investeerimisteekonna, kuid mida rohkem sa arened investorina, seda rohkem sa õpid ennast tundma ja olema realistlikum oma ootuste ja võimete suhtes.

Kuidas investeerimisklubi alguse sai? Millal tärkas teie endi huvi investeerimise vastu?

Investeerimisklubi sai alguse, kui majandusteaduskonna tudengid tahtsid end veidi investeerimise valdkonnas harida, kuid selleks polnud sobivat platvormi. Kohad, kus juba sai investeerimise kohta uurida, olid mõeldud varem investeerimisega tegelenud inimestele. Leidsime, et parim viis seda parandada, oleks ise selline platvorm luua. Meie president oli üks varasema kogemusega inimestest ning nõus seminare korraldama, millele lisandusid planeeritud üritused. Lõpuks vormistasime päris tudengiorganisatsiooni. Praegune president on investeerimisega tegelenud 5 aastat, teised juhatuse liikmed 1-2 aastat.

Millega te „klubis” tegelete? Kas igapäevaselt on millegagi tegeleda? 

Investeerimisklubi viib läbi investeerimise seminare umbes 2 korda kuus. Lisaks on kord kuus plaanis tuntud investori või investeerimisega seotud inimese esinemine. Igapäevaselt tegeleme juhatuses turundustöö, materjalide ettevalmistuse, ürituste organiseerimise, esinejatega ühenduse võtmise ning sponsorlussuhete loomisega.

Kuidas teiega liituda saab?

Liitumiseks vajalik info on olemas TÜ Investeerimisklubi Facebooki lehel. Liituda meie üritustega saab samuti hoides silma peal FB lehel. 

https://www.facebook.com/utinvesteerimisklubi 

Kas igal investoril on mingi suurem eesmärk mille poole püüelda?

Investeerimine on iga inimese jaoks individuaalne. Iga investor peab ise endale seadma eesmärgi, mida järgida. Selleks võib olla rahaline eesmärk (iga kuu kindel sissetulek või kindel % tulu) või näiteks enda harimine. 

Kas investeerimisega saab miljonäriks? 

Kindlasti on see võimalik, kuid 100 või 1000 euroga miljonit mõne aastaga teha on peaaegu võimatu. Kui investor suudab pidevalt raha kõrvale panna ja õpib investeerima kõrgemal tasemel, siis on see eesmärk üpris saavutatav.

Milliseid müüte on seoses investeerimisega lammutada?

„Investeerimiseks peab olema majanduslik kõrgharidus“

„Niinimetatud „investeerimisgurude“ peamine eesmärk on sind rikkaks teha“

„Finantsvabaduseni jõudmine on käkitegu“ 

Kuidas reklaamiksite end ühe lausega?

Õige aeg investeerimisega alustamiseks oli eile, täna on viimane aeg. – https://raha.geenius.ee/blogi/lhv-blogi/kolm-soovitust-investeerimisega-alustamiseks/

 

Autor: Liisbet Teemaa