Oled Sa kunagi mõelnud, mis võiks olla ühist päikeseautol ja sotsiaalliikumisel? Nüüd ei peagi Sa vastust ise välja mõtlema, sest tudengite loodud Solaride’i projekti liikmed võtsid vastamise enda peale. Eesti esimest päikeseautot võib tänavatel näha juba käesoleva aasta suvel. Auto kõrval võib kindlasti märgata ka “Mul ei ole suva” loosungiga pusasid, mida kandvad Solariderid on valmis maailma vallutama nii hoolivuse kui tehnoloogiaga.
Alustame tiimist ja tiimitööst. Teie projekti on tegelikult kaasa haaratud uskumatult palju inimesi. Kui palju teid täpsemalt on? Kas kõigile jagub alati tööd või peab keegi kunagi käed rüpes ka istuma?
Joosep: Kokku tegutseb Solaride’is ca 90 inimest, nende seas ka mentorid. Tööd on Solaride’is alati rohkem kui tegijaid, ehk käed rüpes ei pea istuma, päikeseauto ehitamine on selleks piisavalt suur väljakutse, et aega ja inimesi on alati juurde tarvis.
Kätriin: Meil on tegelikult hästi paljude erinevate valdkondade inimesi, loomulikult on meil kuhjaga insenere, kes reaalselt autot ehitavad, aga lisaks on meil veel fundraiser´id, turundajad, logistikud, disainerid ja HR*-inimesed. Hetkel olemegi oma fundraisingu- ja HR-tiime suurendamas.
Carine: #muleiolesuva turundustiimis on 8 liiget, kes tegelevad aktiivselt @muleiolesuva platvormiga, et ka Solaride’i liikmed oleks tegevusega kursis ning alati valmis tegevusse panustama, kui lisajõudu vaja läheb.
Kogu Solaride’i projektist õhkub inspiratsiooni ning näib, et kogu tiim on motiveeritud töötama ühise eesmärgi nimel. Kust Te enim inspiratsiooni ammutate ning kuidas hoiate oma inimesi motiveerituna?
Joosep: Meid kõiki ühendab ühine väljakutse ning soov lahendada koos meist endist suuremaid asju. Solaride’is võib olla ühe inimese panus hiiglaslik ning sama hiiglaslik motivaator on teadmine, et Eesti esimese päikeseauto valmimisel on Sinu roll nii oluline. Selle kõrval on sama suur motivaator meeskond ise: kuna kõik töötavad Solaride’is vabatahtlikult, siis alustatakse siin juba tohutu motivatsiooniga. Inimesed teavad, et nende kõrval töötavad Eesti kõige nutikamad tudengid ning neid juhendavad tippude tipu mentorid – parimad, keda Eestist üldse leida annab. Ammutame inspiratsiooni ühistest edusammudest ning meil käivad ka iganädalaselt külalised Eesti varasematest edulugudest, kes jagavad meiega oma kogemusi ja nõuandeid, et olla veelgi edukamad.
Kätriin: Lisaksin veel, et meil on nii äge sats kokku saanud, et tegelikult tiimiliikmed ise motiveerivad üksteist väga palju, sest lisaks Solaride’ile on kõigil veel miljon muud kohustust. Kõik tiimiliikmed on äärmiselt ambitsioonikad ja me motiveerime pidevalt üksteist veelgi tublimad olema. Meil on lihtsalt väga-väga motiveeriv keskkond.
Kuidas kõlab Solaride’i suurim eesmärk? Millised olulisemad üritused ning väiksemad eesmärgid on Teil ees lähitulevikus?
Joosep: Solaride’i laiem eesmärk on arendada Eestis reaal- ja humanitaarhariduse lõimumist ning leevendada inseneride puudust läbi praktilise hariduse. Selle põhiväljundiks on päikeseauto ehitamine ning selleks vajalikud tugitegevused (turundus, fundraising, logistika jne). Tahame saada Eesti esimese päikeseauto sel suvel sõitma ning osaleda 2023. aastal maailma suurimal päikeseautode võistlusel World Solar Challenge’il, et see kinni panna. Võistluseid on enne seda tulemas ka teisi, kuid pandeemia tõttu on need plaanid veel veidi toored.
Kätriin: Ja suvel plaanime oma auto ka võimalikult suure pauguga launch´ida loomulikult! 🙂
Teie tiimis on lisaks tudengitele ka gümnasiste – kas see tähendab, et Teie tiimi on oodatud kõik huvilised või on seatud ka n-ö vanusepiirang?
Kätriin: Vanusepiirangut kindlasti ei ole! Enamus meist on küll tudengid, aga on ka palju juba ülikooli lõpetanuid ja samas tõesti ka gümnasiste. Hetkel on meie noorim tiimiliige 18-aastane ja vanim 55-aastane, kuid see ei tähenda, et me nooremaid või vanemaid tiimiliikmeid vastu ei võtaks.
Joosep: Kogemus on näidanud, et põhiline, mis loeb, on entusiasm ja valmisolek õppida ja panustada. Meil on mitmeid näited meeskonnaliikmetest, kes Solaride’i tulles ei teadnud nt inseneeriast eriti midagi, kuid siin olles nad on nii palju arenenud, et nad suudavad teistele oma valdkonnas kindlatel teemadel silmad ette teha. Ja see on ka mõnes mõttes Solaride’i eesmärk – meie juures saab inimene uskumatult kiiresti ja praktiliselt areneda läbi väljakutsete ja meeskonnatöö, et ta saaks panustada Eesti esimese päikeseauto ehitamisesse.
Kas Te tunnete, et Eesti riik suudaks teha rohkem, et olla rohelisem? Kui mõjukaks hindate oma panust sellesse, et riik oleks keskkonnasäästlikum?
Joosep: Kindlasti saaks, muidu poleks riigil endil ega ka Euroopa Liidul pikaajalisi eesmärke selle osas – kui oldaks piisavalt rohelised, siis need eesmärgid oleks juba täidetud. Õnneks näeme iga aastaga, et selle suunas liigutakse aina julgemalt, kiiremalt ja mis vahest isegi olulisem – nutikamalt. Just sellesse viimasesse saame meie Solaride’iga väga palju panustada, et rohepööret läbi viies kasutataks võimalikult nutikaid lahendusi, et rohepööre muudaks inimeste elu mugavamaks, mitte ebamugavamaks. Näiteks et elektriautod olekski ägedad sõiduvahendid, millega on lõbus sõita ja mis näevad ilusad välja, mitte miski, mida inimesed väldivad.
Kätriin: Ma arvan, et kui Solaride’i sarnaseid ettevõtmisi on piisavalt (ja mida tegelikult ka on, sest väga paljud ettevõtted loovad üha rohelisemaid lahendusi), siis koos suudame kodumaad palju keskkonnasõbralikumaks muuta.
Teil on ka allprojekt “Mul ei ole suva”. Kuidas see liikumine alguse sai?
Kätriin: “Mul ei ole suva” on Solaride’i moto olnud juba algusest peale, aga ühel hetkel avastasime, et paljudel teistel inimestel ei ole ka suva. Nii tekkis mõte luua kogukond hoolivatest inimestest. Me soovisime, et inimesed märkaksid rohkem ühiskonna valupunkte ja leiaksid neile lahendusi, sest kui kasvõi igaüks midagi oma südameteema jaoks ära teeb, siis koos suudame suuri muutusi luua.
Kuidas on Solaride’i päikeseauto ja “Mul ei ole suva” sotsiaalne liikumine omavahel seotud? Mis on nende ühine eesmärk?
Kätriin: Solaride’i tiimil ei ole väga paljudest asjadest suva, kuid eesotsas sellest, et hetkel ei ole transpordisektor just kuigi jätkusuutlik. Samuti on Eestis äärmiselt suur inseneride puudus. Oleme nende kahe probleemi lahenduse integreerinud päikeseauto projekti, parandades korraga olukorda transpordisektoris ja pakkudes inseneeriatudengitele väärtuslikku praktilist töökogemust. Kuna Solaride on alati näidanud, et nendest teemadest meil suva ei ole, siis tekkis soov ka teisi ühiskondlikke probleeme lahendama hakata.
Joosep: Solaride sündis tänu inimestele, kellel oli ühine mõttemall – neil ei ole suva. Nad tahtsid luua midagi uut ja huvitavat, aidata meie keskkonda ning ka meie haridusmaastikku. “Mul ei ole suva” on nüüdseks kasvanud veelgi laiemaks liikumiseks, et pakkuda teistele ühiskonnaliikmetele platvormi, tänu millele nemad saavad esile tõsta ühiskonna valupunkte ning seejuures näidata, mida nad saavad lihtsalt mööda scrollimise asemel selle parandamiseks ette võtta.
Kui palju toetajaid on “Mul ei ole suva” liikumisel ning mille eest kõik need inimesed seisavad?
Joosep: Mul ei ole suva toetajaid on raske numbritesse panna, sest seda on võimalik toetada väga paljudel eri viisidel, nendest algelisem on lihtsalt ise näidates, millest sul suva ei ole ning seda on ka sajad inimesed koos meiega oma sotsiaalmeedias teinud. Need inimesed näitavad, et neile lähevad mõned asjad maailmas rohkem korda, kui et neist lihtsalt mööda scrollida või like’i ja share’i vajutada, nad seisavad selle eest, et inimesed võtaks tõsiste ühiskondlike probleemide tarbeks midagi ette ning et neist julgetaks rääkida ning neid parandada.
Carine: “Mul ei ole suva” liikumine on saanud palju positiivset vastukaja, ent kindlasti oleme alles alguses ning tahaksime, et liikumine saakski veelgi enam tähelepanu ning jõuaks rohkemate inimesteni. Meile on oluline, et inimesed pööraksid tähelepanu ühiskonnas olevatele probleemidele ning seda mitte ainult klikkides, vaid ka päriselt midagi ette võttes. Kui @muleiolesuva konto esimene samm oli juhtida tähelepanu sellele, millest ei ole suva, siis soovime, et inimesed sellega ei piirduks – tahame jagada lugusid ja võimalusi, kuidas midagi ära teha.
Milline on “Mul ei ole suva” mõjukaim eesmärk?
Carine: Kui sotsiaalmeediakonto eesmärk oleks kasvatada meie jälgijaskonna arvu, siis veelgi olulisem on see, et #muleiolesuva saaks samamoodi üheselt arusaadavaks loosungiks nagu on nt “Teeme ära!” Meie jaoks on oluline, et praeguses infovoos hakkaksid inimesed rohkem mõtlema, kas nad lihtsalt like´ivad või nad võtavad midagi muudatuste tegemiseks ka ette. Meile on oluline, et inimesed jagaksid, millest neil pole suva ning ühtlasi leiaksid ka lahendusi, mida probleemide lahendamiseks ette võtta.
Kuidas saaksid tavainimesed panustada “Mul ei ole suva” liikumisse ka väljaspool Instagrami või üldse sotsiaalmeediat?
Joosep: Olles aktiivne ja tõstatades ühiskonna valukohti ning üritades neid parandada, panustab igaüks meist “Mul ei ole suva” liikumisse, sest nii leiavad meile kõigile südamelähedased mured kiiremini lahendused ja neid ei peideta vaiba alla.
Carine: @muleiolesuva on platvorm kõigile. Meil on hea meel laskuda oma Instagrami konto sõnumites inimestega pikemasse vestlusesse. Tahame jagada lugusid, inspireerida ning anda oma panuse sellesse, et inimesed rohkem süveneksid ning võtaksid silma jäänud probleemide lahendamiseks ka midagi ette.
Kuidas Te tunnetate oma mõju mõlema projektiga, kui laiahaardeline see on ning mida Te sellega lõpuks saavutada tahate? Kuidas saaks seda suurendada?
Joosep: Solaride on oma aastase tegutsemise juures kindlasti raputanud Eesti inseneeria – ning haridusmaailma, ka start-up sektoris oleme laineid löönud. Solaride’i üks võludest ongi erinevate valdkondade ning tegevusalade sümbioos, mille koosluses sünnib Eesti esimene päikeseauto. Tänu selle saame ka meiega liitunud tudengile pakkuda väga laiahaardelist kogemust ning ühiskonda laiemalt mõjutada, sest meie juures kohtuvad väga erinevate valdkondade inimesed, kes on südamega ühe asja eest väljas. Solaride’i mõju saab veelgi enam suurendada,rakendades meie lähenemist kõrgkoolide õppekavadesse, nii et praktiline haridus ja reaalide ning humanitaaride lõimumine jõuaks iga kõrgkooli õpilaseni Eestis, mitte ainult nendeni, kes võtavad Solaride’ist osa.
Kuidas saab Teie tegevusel silma peal hoida? Mida tuleks kindlasti oodata ja jälgida?
Kätriin: Võime öelda, et koostöös Euroopa teiste päikeseautode meeskondadega oleme arutanud alternatiive Austraaliasse sõitmise asemel ja tunneli lõpus paistab juba valgus 🙂 Kui suvi tuleb koroona-vaba, siis võib meid kindlasti ka mitmetel suurematel üritustel näha, aga selleks võib meid jälgida nii Instagramis, Facebookis kui ka Linkedinis, et täpsemalt teada saada!
Carine: @muleiolesuva on meie Instagrami konto, mis on meie peamine platvorm, kuhu kirjutada ja oma mõtteid jagada.
www.muleiolesuva.ee aitab samuti liikumisest paremini aru saada.
*HR ehk human resources. Tõlkes “personaliosakond”.
**PR ehk public relations. Tõlkes “avalikud suhted”.
Küsis:
Liisbet Teemaa
Vastasid:
Kätriin Avarlaid
Solaride’i sotsiaalmeedia tiimijuht
Joosep Kään
Solaride’i PR** ja partnerlussuhete tiimijuht
Carine Jessica Kostla
#muleiolesuva sotsiaalmeedia juht